Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 17, 2019

Останній арґумент. Юлія Тимошенко оголосила голодування

Автор:

|

Квітень 26, 2012

|

Рубрика:

Останній арґумент. Юлія Тимошенко оголосила голодування

Ув’язнена в Качанівській виправній колонії лідер опозиційного Всеукраїнського об’єднання (ВО) «Батьківщина» заявила, що розпочинає голодування, пояснивши, що таким чином протестує проти її побиття аж до непритомності.

«Думала, настали останні хвилини»

Після оприлюднення Сергієм Власенком, адвокатом екс-прем’єра й депутатом парламентської фракції БЮТ-«Бать­ків­щина», новини про інцидент із Юлією Тимошенко у виправній колонії депутати Верховної Ради України (ВРУ) від опозиції заблокували трибуну, вимагаючи звіту Генеральної прокуратури (ГПУ) із цього приводу. Бо, як заявив п. Власенко, він на власні очі бачив у Леді Ю «жахливу гематому на животі й синці на руках». Відтак додав: «Тепер зрозуміло, чому до неї два дні не допускали захисників». Улаштовані в колонії два санітарних дні поспіль, упродовж яких адвокат не міг потрапити до ув’язненої, справді викликають щонайменше підозру…

Правник ще й переповів зі слів п. Тимошенко, що в п’ятницю 20 квітня троє працівників виправної колонії накинули на його підзахисну покривало й стягнули з ліжка, щоби силоміць шпиталізувати до клінічної лікарні Укрзалізниці в Харкові. Бо вона категорично від цього відмовлялася, оскільки вважає, що її життю там загрожують слухняні виконавці вказівок влади — чиновники-медики. От, приміром, також ув’язнений екс-міністр Юрій Луценко стверджує, що саме тюремні лікарі заразили його вірусним гепатитом.

Однак, як розповів Сергій Власенко, отримавши від когось із працівників колонії удар у живіт через покривало, вона від цього знепритомніла й отямилася вже в палаті клінічної лікарні Укрзалізниці, з якої невдовзі була повернута до колонії. Правник повідомив також, що Юлія Володимирівна, протестуючи проти насильства над нею, розпочала голодування — навіть попри те, що почувається зле. Сергій Власенко зачитав також заяву своєї підзахисної, яка на семи списаних від руки аркушах докладно розповідає про події того дня. А зокрема, вона пише: «Я думала, що настали останні хвилини мого життя».

Побої — зафіксовано

Стосовно ж інформації прокурора Харківської області Геннадія Тюріна про те, що п. Тимошенко відмовилася від медекспертизи, п. Власенко зазначив: «Судово-медичний експерт у присутності чергового лікаря, наглядового прокурора Краснолобова, керівника медичної частини виправної колонії Цюри зафіксував наявність у п. Тимошенко тілесних ушкоджень і пообіцяв унести це в картку». Утім, Геннадій Тюрін підтвердив, що лідера ВО «Батьківщина» відвезли до лікарні насильно: «Узяли на руки, віднесли в машину й доставили в лікарню». Але стверджує, що її не били.

Тюремники також спростували повідомлення про застосування фізичної сили до опозиційної арештантки. Зокрема, Ігор Ковпащиков, заступник начальника виправної колонії, запевнив, що прокуратура й пенітенціарна служба проводять перевірку щодо заяви Юлії Тимошенко, і пообіцяв подати на її адвокатів до суду, якщо вони й надалі «поширюватимуть неправдиву інформацію».

Однак Ніна Карпачова, ще чинний на той момент уповноважений ВРУ з прав людини, повідомила цілком протилежне: увечері 24 квітня її представник, відвідавши Юлію Володимирівну у виправній колонії для перевірки інформації, також виявив синці на її передпліччі, ділянці ліктьового суглоба правої руки, а також значну за розмірами гематому в правій паховій ділянці живота. Це слугувало підставою для заяви п. Карпачової: «Конвоювання Юлії Тимо­шенко таким способом є жорстоким поводженням з ув’язненим і може бути розцінене як тортури, згідно зі статтею 3 Європейської конвенції з прав людини, Конвенції ООН проти катувань, а також Інструкції з організації охорони кримінально-виконавчих установ закритого типу». Висновок уповноваженої з прав людини — однозначний: «Стан здоров’я п. Тимо­шенко, як випливає з медичних висновків лікарів, у тому числі іноземних, не дозволяє їй повноцінно брати участь у судовому засіданні».

Тепер виграє процес!

Понад те, Ніна Карпачова впевнена: «Тепер Юлія Тимошенко, якщо звернеться до Європейського суду з прав людини про порушення її прав на захист і на апеляцію, виграє цей процес — не кажучи про всі інші грубі порушення». Своєю чергою, для Арсенія Яценюка, лідера опозиційної партії «Фронт змін» і депутата парламентської фракції «Наша Україна» — «Народна самооборона», заява уповноваженого з прав людини стала приводом до звинувачення: «Таким чином, юридично встановлено факт побиття Юлії Тимошенко. Це вже далеко за межею добра і зла. Це — не політичне переслідування, вважаю, що це є замах на політичне та фізичне знищення й убивство».

Натомість Микола Томенко, віце-спікер ВРУ, запевнив, що законодавчий орган країни «не працюватиме доти, доки депутати не зустрінуться з Тимошенко й ГПУ не розпочне розслідування справи та не притягне покидьків до відповідальності. Однак наразі тюремники дозволили відвідати ув’язнену лише її доньці та лідерові фракції БЮТ-«Батьківщина» в парламенті Андрію Кожем’якіну, який, своєю чергою, описав побачене ним у камері своєї політичної соратниці: «Я бачив гематоми на тілі Юлії Володимирівни у вигляді великого синця, більше того, руки її теж у синцях, навіть вище ліктя. Це свідчить про те, що справді фізичне насильство сталося, її били».

Шахрайське кіно

А в залі ВРУ під час перерви, яку оголосив спікер Володимир Литвин, депутатам несподівано продемонстрували відеоролик наближеного до влади інтернет-видання «Українські національні новини» (УНН), на котрому схожа на Юлію Тимошенко жінка вільно пересувається камерою виправної колонії на… підборах. Та позаяк плівка датована ще 15 грудням минулого року, ця спроба засвідчити нібито задовільний стан екс-прем’єра виглядає якоюсь недолугою фальсифікацією. Та й соратники лідера ВО «Батьківщина» твердять, що не впізнали її в героїні цього відео. Той же Сергій Власенко запевняє: «Я мав розмову з керівництвом сайту УНН, і вони мені сказали: «Сергію, ви також розповсюджуєте неправдиву інформацію». Якщо п. Власенко здогадався записати цю відповідь на диктофон, то фраза «теж розповсюджуєте неправдиву інформацію» хоч і не слугує, за законодавством, підставою для порушення карної справи, а все ж здатна бумерангом завдати ще більшої моральної шкоди владі, аніж та сама собі завдала дотепер.

Своєю чергою, Віктор Чумак, директор Українського інституту публічної політики, прокоментував те відео так: «Це — однозначно політтехнологія. Таке взагалі розміщати не дуже морально, але говорити про моральність у нашому політичному становищі не доводиться. Це — абсолютно технологічне відео, яке мало продемонструвати ситуацію, цілковито протилежну тій, про яку каже опозиція щодо хвороби п. Тимошенко. Воно має посіяти сумніви, з точки зору саме цих політичних технологій». Посіяти сумніви можна в тих людей, які вагаються у своїх поглядах напередо­дні виборів, і перетягнути на той чи на інший бік.

Однак Віктор Чумак упевнений, що це не вплине на той «ядерний електорат», який має п. Тимошенко: «Водночас, ця недоброякісна політична конкуренція може викликати, навпаки, зовсім іншу реакцію. Люди можуть просто на протидію цьому відео ставати на абсолютно інший політичний бік». І все ж політолог наполягає: «Таке відео не може з’являтися в публічному доступі. І буде досить цікаво, як зараз поведеться із цього приводу влада. Із приводу не просто достовірності чи недостовірності, а з приводу взагалі його появи. Повинно бути проведене щонайменше розслідування або порушено справу щодо витоку службової інформації».

Європа занепокоєна

Зрозуміло, що за ме­жа­ми України на події в Качанівській виправній колонії відреаґували одразу ж. Зокрема, Єврокомісія зажадала: «Ми в терміновому порядку чекаємо на роз’яснення від української влади про ситуацію з п. Тимошенко й наполягаємо на тому, щоби відповідна й незалежна людина та її адвокат отримали до неї негайний доступ на досить тривалий період». При цьому в Єврокомісії пояснили, що утримаються від подальших коментарів лише доти, поки не буде отримано об’єктивну та правдиву інформацію.

Натомість Жан-Клод Міньйон, президент Парламентської асамблеї Ради Європи, висловив занепокоєння рішенням Юлії Тимошенко оголосити голодування у відповідь на насильство та знущання, яких вона зазнає: «Отримавши інформацію щодо погіршення стану здоров’я п. Тимошенко, я зустрівся в Страсбурзі з послом України в Раді Європи й із членами української делеґації в нашій Асамблеї. Виявилося, що стан здоров’я п. Тимошенко значно погіршився за кілька останніх годин і її рішення про оголошення голодування тільки погіршить ситуацію. Я звертаюся до української влади з проханням негайно надати дозвіл представникам міжнародної дипломатичної спільноти відвідати Юлію Тимошенко. Окрім того, зараз украй необхідним є її обстеження незалежними лікарями та забезпечення лікуванням, якого вона потребує. Нарешті, я би хотів іще раз повторити заклик нашої Асамблеї, який вона зробила в січні, щодо зняття обвинувачень із колишніх українських урядовців, включаючи екс-прем’єра Тимошенко».

«Вона може померти»?

Віктор Небоженко, керівник соціологічної служби «Український барометр», упевнений: «Якщо ситуація зі станом здоров’я екс-прем’єра погіршуватиметься, Європа вимагатиме випустити п. Тимошенко з України для лікування за кордоном. Захід аж ніяк не повірить, що цього не було та Юлія Володимирівна сама все придумала. Це буде велика образа, перш за все, для Німеччини, Британії чи Італії. Бо ці країни у своїй історії дуже довго боролися за права людини».

На думку соціолога, у разі погіршення стану здоров’я Юлії Володимирівни європейські парламенти не лише зроблять заяви зі засудженням ситуації в Україні: «Буде жорстке з’ясування стосунків з українською прокуратурою, яка не ре­аґує на порушення прав людини. І найголовніше — у Європі вимагатимуть негайно випустити п. Тимошенко з України для відновлення здоров’я, просто щоби вона не померла. Що означає штучне голодування? П’ять днів, які воно триває, — це не жарт. За будь-яких диктатур це означає, що годуватимуть силою. А таке годування може погано закінчитися. Вона може померти».

 Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...