Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 16, 2021

Кримінальна інтриґа. Юлію Тимошенко викрадуть чи на неї готують замах?

Автор:

|

Липень 26, 2012

|

Рубрика:

Кримінальна інтриґа. Юлію Тимошенко викрадуть  чи на неї готують замах?

Засідання Київського районного суду міста Харкова 23 липня в черговій карній справі, інспірованій проти вже ув’язненої на сім років лідера партії «Батьківщина» й колишнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, укотре перенесли, цього разу — на 31 липня.

Можуть доставити примусово

Як і на попередніх засіданнях, суд знову вирішив не розглядати без Юлії Тимошенко звинувачення Генеральною прокуратурою України у фінансових махінаціях очолюваної нею в 1990-х рр. корпорації ЄЕСУ. Та схоже, що на недугу колишнього прем’єр-міністра зважили чи не востаннє. Бо, позаяк влада потребує нового терміну для цієї жінки, щоби залишати її за ґратами й після прихильного щодо неї вердикту Європейського суду з прав людини, шанси п. Тимошенко на те, що їй дозволять завершити курс лікування без судової «нервотерапії», виглядають щораз примарнішими. Цілком імовірно, що вже наступного разу лідера «Батьківщини» можуть доставити в судову залу примусово.

Адже судмедексперти вже надали суду висновки про те, що стан здоров’я екс-прем’єра — «стабільно задовільний». А отже, дозволяє їй бути присутньою на судових засіданнях. Щоправда, дійшли вони тих висновків… заочно. Оскільки від огляду Юлія Володимирівна також «стабільно» відмовляється, тому що не бачить підстав довіряти лікарям, яких надсилає до неї влада.

Політологи ж погодилися на думці, що розгляд чергової карної справи проти екс-прем’єра намагаються форсувати, аби не випускати її на волю. Якби екс-прем’єр справді почувалася задовільно, то вона з’явилася б на той суд вислухати будь-який вердикт — утішний чи ні. Бо тільки після цього Європейський суд із прав людини розгляне її скаргу на розправу над нею в Україні.

При спробі втечі…

Тим часом колишній заступник голови провладної партії «Сильна Україна» Олександра Кужель, яка перейшла на бік опозиції, заявила, що режим готує фізичне усунення Юлії Тимошенко, замасковане під спробу втечі. Адже про неї аж ніяк не випадково повідомила газета «Сьогодні», що належить Ринату Ахметову, олігарху та члену парламентської фракції соратників президента Януковича — Партії реґіонів (ПР).

Причому журналісти «дізналися» про ту втечу від таємних «джерел у Державній пенітенціарній службі». А ті вже стверджують, що «радикально налаштовані соратники Тимошенко нібито опрацьовують кілька сценаріїв викрадення століття». Зокрема, «стаціонарні» сюжети — такі: із лікарні № 5, де зараз перебуває екс-прем’єр, або з Качанівської колонії, коли вона повернеться після одужання. А так звані мобільні варіанти включають втечу на шляху в «Качанівку» або звідти — до суду чи в лікарню.

Не названі газетою «Сьогодні» інформатори в Державній пенітенціарній службі стверджують також, що організатори втечі Леді Ю вже консультувалися з експертами щодо уразливості кожного із силових варіантів. І що зараз нібито вони шукають велику суму грошей, бо без фінансової підтримки ті плани приречені на провал. Загадкові джерела «Сьогодні» додають при цьому: «Оскільки Юлія Володимирівна заявляла, що нікуди не виїде з України, їй про втечу не повідомляють і вона про неї поки що не знає, щоби не було витоку інформації. Адже й камера, і палата — під контролем».

До участі у звільненні Юлії Тимошенко, за словами все тих же джерел, долучаються впливові опозиційні політики (і не лише українські), відставники силових структур і колишні учасники бойових дій — нібито воїни-«афганці» із числа її прихильників.

Спецоперація «Втеча», як інформують співрозмовники «Сьогодні», розробляється за всіма правилами військово-оперативного мистецтва та з використанням досвіду — вітчизняного, російського й далекого зарубіжжя.

П. Тимошенко нібито планують вивезти в сусідню Росію, до якої від Харкова — і каменем докинеш. Для гвинтокрилої машини це кілька хвилин льоту — піднятися й сісти в домовленій точці на суміжній території, де на втікачку чекатиме група підтримки, яка й відвезе її в безпечне місце. Потім Юлія Володимирівна зможе звернутися з проханням про політичний притулок до російської влади, і та, якщо піде їй назустріч, оформить Тимошенко в профільний медзаклад.

«Пропозиції обговорювалися»

Сергій Пашинський, депутат парламентської фракції «Блок Юлії Тимо­шенко-«Батьківщина», відповів на такі інсинуації гнівною тирадою: «Державна пенітенціарна служба, замість фантазувати, краще би зайнялася своїми безпосередніми обов’язками. Бо, на жаль, число смертей у її закладах зросло вдвічі. І кожен день десь відбуваються скандали. Що ж до їхніх фантазій, то це — ще одна спроба відволікти увагу від реальних проблем. І навколо Юлії Тимошенко є реальні проблеми й у самої служби. Можу їм хіба що порадити звернутися до лікаря-психіатра».

Натомість Олександра Кужель, як стверджує газета «Сьогодні», начебто визнала, що опозиція таки розглядала можливість організації втечі Юлії Тимо­шенко з в’язниці, і буцімто повідомила із цього приводу: «Пропозиції вивезти Юлію Володимирівну обговорювалися … Якщо би можна було, я би її давно викрала. Питання полягає в іншому: вона ніколи на це не погодиться. Були пропозиції — і дуже багато хто бажав їй допомогти, забрати… Із СІЗО її вкрасти було набагато легше, ніж, наприклад, із «Качанівки». Коли їй доносили інформацію про це — а викрасти її було не тільки моїм бажанням, — вона казала: «Ніколи».

Одним із тих, хто нібито брався забезпечити фінансову підтримку втечі Леді Ю, джерела видання назвали колишнього російського олігарха Бориса Березовського, який сам утік від «кривосуддя» у своїй країні до Лондона. Однак той відхрестився від перемовин із фінансування втечі, запевнивши: «Мені дуже важко коментувати ці чутки, які, можливо, спеціально поширюють провокатори, але зі мною ніхто жодних переговорів стосовно того, про що ви запитуєте, не вів. Так, я свого часу підтримував вашу Помаранчеву революцію, але підігравати тим, хто хотів би поховати Юлію Тимошенко як політика, точно не буду. І сподіваюся, сама вона до мене з таким проханням не звернеться. Саме тому, що вважатиме такі дії — із приводу втечі або викрадення — помилкою».

Навряд чи реально

А ось думки експертів про те, чи реально викрасти екс-прем’єра Юлію Тимошенко з харківської лікарні, де вона проходить курс реабілітації, або ж організувати їй утечу вже з колонії, розділилися. Вислухавши їх, київська інформаґенція ГолосUA переповіла такі точки зору: «У тому фізичному стані, про який зараз говорять, Юлі не до втеч і викрадень, — міркує ветеран тюремної системи, один із найдосвідченіших старожилів колишнього Головного управління виконання покарань. — Хвора спина — не жарти. Та й із Качанівської колонії, наскільки я пам’ятаю, утікали нечасто. 1991 року звідти пішли відразу три «зечки». Їх потім познаходили. Через рік утекла ще одна — примудрилася перелізти через огорожу, але знайшли і її. Із колонії взагалі складно піти. А ось із суду вже легше. Але найкращий варіант — із лікарні. У моїй практиці був випадок, коли ув’язненому зробили операцію апендициту, а він уже наступного дня вистрибнув із вікна палати, розташованої на другому поверсі, і пішов! Тому я би посилив увагу до лікарні, де лежить Юля. Її звідти можуть запросто викрасти».

«Із колонії Юлі не втекти — там усе напоготові, там повсюди відеокамери, міцні засуви, замки й інші технічні засоби охорони, — ділиться своїми знаннями контролер із нагляду Київського СІЗО. — Навіть із нашої «Лук’янівки» за всю її історію було всього кілька втеч. А от по шляху проходження спец­автомобіля, у якому її везтимуть, відбити напад на конвой буде досить складно. Не думаю, що охоронці ризикуватимуть собою. Мабуть, віддадуть вони Тимошенко без бою. Ну, кому хочеться себе під кулі підставляти? А Юля до себе вже стільки уваги привернула, що хлопці тільки перехрестяться, що їх цього головного болю позбавили.

Але п. Тимошенко — занадто вже публічна фігура, щоби забрати її в пенітслужби. Передати Юлю на «зберігання» СБУ означатиме визнати, що вона — «політична». На запитання, чи знайдуться в Україні (і не тільки) півтора-два десятки відчайдухів, які мають досвід у бойових і спецопераціях і здатні з любові до ризику, з авантюризму або інших причин піти на організацію втечі Леді Ю, ризикуючи власною свободою й життям, відповідь буде однозначна: так, знайдуться. Дайте тільки фінансування. На запитання, чи знайдуться в пенітслужбі хоча би п’ятеро працівників, охочих заради покарання п. Тимошенко підставити свою голову під кулі, моя відповідь також однозначна: ні».

Висунуть у депутати?

Неабиякий резонанс спричинила в Україні й заява Сергія Соболєва, депутата парламентської фракції «Блок Юлії Тимошенко- «Батьківщина», що екс-прем’єра можуть висунути кандидатом № 1 за списками Об’єднаної опозиції. Бо, за його словами, «новий закон дозволяє проведення позачергових виборів на мажоритарних округах».

Володимир Олійник, перший заступник голови парламентського комітету зі законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності й член фракції ПР у Верховній Раді (ВРУ), прокоментував заяву п. Соболєва так: «Це дійсно не суперечить чинному законодавству: якщо в той або інший спосіб звільняється мажоритарний округ, наприклад, депутат складає повноваження, тоді в ньому проводять нові вибори».

Водночас, Олександр Черноморов, колеґа п. Олійника по фракції й заступник голови комітету ВРУ з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, переконаний: «Гадаю, що все це — просто розмови. Поки Юлія Тимошенко та Юрій Луценко перебувають у місцях позбавлення волі, норми цього закону (про вибори народних депутатів) на них не поширюються».

А Костянтин Дикань, провідний експерт політико-правових програм Центру Разумкова, запевняє, що говорити зараз про обрання п. Тимошенко й п. Луценка до парламенту — передчасно, оскільки все ще тривають судові процеси над ними. Однак Європейський суд із прав людини вже встановив, що вони — упереджені.

 Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply