Новини для українців всього свту

Tuesday, Feb. 25, 2020

Кіберреволюція. Інтернет-користувачі відповіли українській владі партизанською війною

Автор:

|

Лютий 09, 2012

|

Рубрика:

Кіберреволюція. Інтернет-користувачі відповіли українській владі партизанською війною

На вимогу правоохоронців було заблоковано найбільший в Україні сервіс зберігання інформації еx.ua. У відповідь цього ж дня розпочалося протистояння в мережі.

Бо — «пірати»

31 cічня Сергій Бурлаков, заступник керівника прес-служби Міністерства внутрішніх справ (МВС) України, заявив: «Міліція закрила еx.ua в межах

розслідування карної справи за ч. 2 ст. 176 Кримінального кодексу (порушення авторських і суміжних прав)». МВС запевняє, що її було порушено ще торік 1 липня на підставі звернень від Державного інституту інтелектуальної власності, уряду, міжнародних компаній Adobe Systems Inc., Microsoft Corporation, Graphisoft і телеканалу «1+1», програмні продукти яких незаконно поширювались через веб-сайт еx.ua. І що розслідування встановило: «Адміністрація еx.ua забезпечувала, усупереч законним вимогам правовласників і положенням Закону України «Про авторське право та суміжні права», масштабне розповсюдження протиправного контенту — сотень тисяч найменувань аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм і комп’ютерних програм».

У міліції також нагадали, що 2010 року Американська асоціація звукозапису RIAA зарахувала еx.ua до 25 найбільших «піратських» веб-ресурсів світу. Бо, як твердять у ній, на цьому сервісі немає жодного відео- чи аудіофайлу, леґальність поширення яких було би підтверджено власником авторських прав. А слідчі в справі про порушення авторських прав, пов’язаній зі сервісом еx.ua, визначають завдані таким чином збитки сумою 180 тис. грн.

МВС щось плутає

Але не всі пояснення МВС підтвердилися. Хоч п. Бурлаков запевняв, що в еx.ua «вилучено велику кількість комп’ютерної та мережевої техніки, сто серверів, які спрямували на експертизу», представник «піратського» сервісу Юрій Пісковий цього не підтвердив. А коментуючи повідомлення про порушення справи за зверненням компаній Adobe Systems Inc. і Microsoft Corporation, ще й запевнив, що еx.ua уклав угоди з їхніми правовласниками й видаляв піратську інформацію за першим же зверненням.

Та й Руслан Пахомов, заступник начальника управління боротьби з кіберзлочинністю МВС, відмовився показати журналістам документи, які би засвідчили факти звернення правовласників до міліції щодо еx.ua. Він мотивував це таємницею слідства, хоч, приміром, у розслідуванні за справою лідера партії «Батьківщина» й екс-прем’єра Юлії Тимошенко оприлюднювалися ще й не такі офіційні папери. На зауваження журналістів, що Microsoft в Україні спростувала скарги на ех.ua, п. Пахомов теж відповів дещо дивно: «Отже, спростувала…» До слова, і телеканал «1+1» уточнив, що справу проти еx.ua порушено аж ніяк не у відповідь на його заяви. Бо «1+1» свої скарги озвучив аж через три місяці.

«З органів просили»

Утім, п. Пісковий, зауважуючи, що «багато правовласників хотіло знати, хто цю інформацію публікував», пояснює: «Це — персональні дані наших відвідувачів, захищені законом. Тим не менше, вони знайшли спосіб отримати їх». А відтак припускає: «Причиною закриття ех.ua могли стати бізнес-інте­реси».

Олександр Ольшанський, віце-голова правління Інтернет Асоціації України, теж уважає, що ресурс еx.ua міг стати жертвою в боротьбі між конкурентами. Адже його звинуватили в тому, що наразі цілком сходить з рук іншим серверам. А п. Пісковий звертає увагу й на те, що МВС, яке виправдовується, що розслідування діяльності цього сайту нібито «ініційоване міжнародними компаніями», само ж їх до цього спонукало. Приміром, представник ех.ua стверджує: «Мені розповідали правовласники, що до них приходили люди з органів і просили виступити проти нас».

Навіщо це їм? А от Володимир Поліщук, начальник управління зв’язків із громадськістю МВС, повідомив на брифінґу: «МВС не займається користувачами Інтернету, які розміщували «піратський» контент за допомогою ех.ua, однак теоретично вони можуть бути покарані, якщо в їхніх діях буде доведено умисел». Але не зумів пояснити те, як же буде доведено «злісний умисел» користувачів, а також те, що піратський контент розмістила якась конкретна особа, навіть за умови з’ясування її IP-адреси.

Артур Оруджалієв, експерт ринку інтернет-послуг, щодо цього зауважує: «Тут ідеться про десятки й сотні людей — скільки ж це треба обробити інформації!»

Заради інформації?

А позаяк в Україні карають лише вибірково, то цілком імовірно, що й у справі проти ех.ua відповідальність буде покладено на розміщувачів такого «піратського» контенту, як пародії на чинного главу держави. Чи не тому почалася ця веремія з ех.ua? Тетяна Котюжинська, президент Української асоціації медіа-юристів, звертає увагу на ще одну вірогідну причину закриття веб-ресурсу: «Дії МВС спричинили несанкціоноване втручання в особисте життя користувачів, а також незаконний збір конфіденційних даних про людей». А, як запевняє Юрій Романенко, директор Центру політичного аналізу «Стратагема», особисту інформацію на ех.ua розміщувало до 200 тис. користувачів.

Натомість неназваний київською газетою «Дзеркало тижня. Україна» працівник МВС повідомив, що закриття еx.ua було демонстративним жестом української влади після візиту Валерія Хорошковського, колишнього голови Служби безпеки України (СБУ) і нинішнього очільника Міністерства фінансів, до США з метою отримання кредиту від Міжнародного валютного фонду. Хоча це пояснення може бути відвертанням уваги від справжньої причини цих дій.

Око за око

Того ж дня, коли було заблоковано ех.ua, користувачі мережі, відгукнувшись на заклики в соціальній мережі Facebook і інтернет-виданнях, масованими DDoS-атаками обвалили роботу серверів МВС, Адміністрації президента, уряду, Верховної Ради, СБУ, Конституційного Суду, Національного банку, Партії реґіонів і її партнера по парламентській більшості — Комуністичної партії. МВС звинуватило в цьому гакерів.

Та позаяк ті сервери все ж виявляли ознаки «життя», у представництві адміністратора доменної зони org.ua витлумачили: «Абсолютно очевидно, що це — прояв гніву величезної кількості інтернет-користувачів, а не міфічних гакерів». Якби це був замовний DDoS, то всі сайти лежали би без щонайменшої надії піднятися. А ще ймовірніше, їх би відключили провайдери, аби вберегти свої канали від краху».

Дещо прагматичніше пояснення DDoS надав Юрій Пероганич, голова Асоціації підприємств інформтехнологій і громадської організації «Вікімедіа Україна»: «Атака відбувалася через обурення людей тим, що їх позбавили чогось безкоштовного. На сайті еx.ua користувачі звикли отримувати фільми, музику й комп’ютерні програми задарма». І хоч і раніше бувало, що право­охоронці закривали файлообмінні сервіси, примі­ром, Infostore чи io.ua, втрату ех.ua люди пережи­ли значно бурхливіше. Бо цей ресурс, займаючи від 15 до 25 % усього внутрішньоукраїнського трафіку, був одним із найпопулярніших.

А оскільки сайт наповнювався в основному користувачами, котрі завантажували на сервери як особисту інформацію, так і копії фільмів і музики, чисельність його місячної аудиторії сягала 6 млн осіб. Інші файлообмінники поступалися йому тим, що контентом ex.ua можна користуватися без реєстрації, та й швидкість скачування — дуже висока.

Територія свободи

1 лютого будівлю МВС пікетувало, вимагаючи не чинити перепон у роботі ех.ua, до 50 розгніваних представників Інтернет-партії України та користувачів цього веб-ресурсу. Дмитро Голубов, голова цієї партії, пояснив: «За законом, можливо, і є підстави для закриття ех.ua, бо порушується авторське право. Але ми вважаємо, що Інтернет — це територія свободи. У ньому авторське право не працює. Бо дуже складний процес його визначення. Сайт закрили за наказом Держдепартаменту США. Міліція це підтвердила. Цей сайт, можливо, завдавав шкоди західним країнам. Але Україна не знімає фільмів. То чому ж ми відстоюємо права західних громадян? Спершу вони забирають у нас еx.ua, потім — соціальні мережі, далі втратимо можливість вільно заходити в Інтернет. Невже переймаємо неґативний досвід Білорусі та Північної Кореї?»

Та і юрист Лариса Побережнюк слушно зауважує: «Піратське відео розміщує не адміністрація сайтів. У цьому випадку можна провести аналогію з орендою офісу. Власник передав приміщення, а орендар продає в ньому неліцензійне відео. Чи притягується власник до відповідальності за порушення авторських прав? Ні».

А судді — хто?

Але Руслан Пахомов, заступник начальника управління боротьби з кіберзлочинністю МВС, зізнавшись на прес-конференції, що й «у системі МВС на 47 % усього програмного забезпечення немає ліцензій», визнав таким чином, що влада не проти краденого взагалі, а тільки проти крадіжок рядовими громадянами. А, приміром, інтернет-видання «Українська правда» встановило, що й книга президента Януковича Opportunity Ukraine — також плагіат. Адже в ній за підписом глави держави без жодного посилання на першоджерело подано численні дослівні передруки інших авторів. Навіть фраґмент із розміщеного у Всесвітній мережі реферату школярки!

Відтак Анатолій Гриценко, народний депутат і лідер партії «Громадянська позиція», робить цілковито слушне зауваження: «Не цій владі вчити українців захищати інтелектуальну власність. Це вони, порушуючи масово, по всій країні, базові конституційні права мільйонів громадян, учитимуть нас, як захищати одне із прав, далеко не першорядне — на інтелектуальну власність? Ніхто в те не вірить».

Із ним солідарний журналіст Микола Княжицький: «Ex.ua — безумовно, нелеґальний механізм поширення краденого. Але проблема криється не в його закритті, а в тому, що закриває його влада, яка сама краде мільярди. Ми тут або всі крадемо, або всі живемо чесно. А інакше якась суміш грабунку, диктатури й дідівщини вкупі зі земляцтвом виходить».

Права — собі, закони — іншим

А 2 лютого слідство відкликало вимогу про блокування домену ex.ua. У відділі зв’язків із громадськістю Головного управління МВС у Києві пояснили: «Карна справа не припинялася, вона розслідується, просто слідчий зараз не має достатніх підстав для припинення роботи сайту». Юрист Артем Афян це «розшифрував»: «Слідство розібралося, що факт розміщення на порталі неліцензійних продуктів не може стати причиною для блокування домену, тому вимога була відкликана. Тепер домен знову може бути ввімкнений, проте сервери порталу все ще в міліції. Їх вилучення ніяк не сприяє встановленню осіб п’яти людей, які розмістили контрафактний контент. Понад те, після блокування домену виявити порушників стало неможливо».

Та позаяк підстав для припинення роботи сайту не було й 31 cічня, коли заблокували еx.ua, влада вкотре цим засвідчила, що всі права визнає виключно за собою. А дотримуватися законів вона зобов’язує лише тих, хто не має до неї жодного стосунку.

Однак, посіявши вітер, пожинай бурю. Один з анонімних координаторів гакерських атак на сайти державних органів повідомив «Українській правді», що DDoS триватимуть. Причому — за допомогою міжнародної гакерської мережі The Anonymous, яка раніше займалася атаками на сайти Федерального бюро розслідування США, Європарламенту й шведського уряду. І пояснив: «Наша мета — продемонструвати суспільству, що влада не така вже й страшна. Її можна «валити».

Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply