Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Європа вказала Україні на вади

Автор:

|

Березень 01, 2012

|

Рубрика:

Європа вказала Україні на вади

Рада Європи (РЄ) оприлюднила звіт комісара з прав людини про ситуацію в Україні. Документ містить жорстку критику української системи судочинства. Напередодні Томас Хаммарберґ (на фото), комісар РЄ, розповів про основні претензії до української влади та можливі шляхи вирішення проблем, спричинених обвинувальним вироком екс-прем’єрові країни Юлії Тимошенко. У Європі вважають, що влада України може сподіватися на підтримку народу, коли налагодить незалежне судочинство.

Звіт значною мірою стосується того, як працює українська система юстиції, а також містить критичні зауваження та пропозиції РЄ. «Випадки корупції, політичного впливу на судові процедури чинять згубний вплив на рівень дотримання прав людини. Частина проблем обумовлена нерівноправністю сторін у судовому процесі — обвинувачення в Україні має надто багато влади. Є проблеми, пов’язані з прямим або непрямим політичним впливом на суди. І, нарешті, Україні потрібно боротися з насильницькими методами роботи правоохоронних органів — як при затриманні, так і при розслідуванні злочинів», — окреслив п. Хаммарберґ основні порушення прав людини в Україні.

Комісар констатує, що зараз негаразди в Україні — такі ж, як і кілька років тому. «Схоже, що достатнього поліпшення не відбулося. Звучать ті ж звинувачення на адресу міліції. Жертві міліціонера важко домогтися порушення справи й дуже складно притягти його до відповідальності. Ця проблема повинна вирішуватися як за допомогою демократичного нагляду за діяльністю міліції, так і шляхом уведення ефективного незалежного механізму внутрішніх розслідувань. А зараз у вас фактично діє принцип міліцейського імунітету», — зазначив посадовець.

Говорячи про порушення прав людини щодо колишніх чиновників, Томас Хаммарберґ заявив, що в справі Юлії Тимошенко було ухвалене неправильне рішення заарештувати її в ході процесу: «Ви ж знаєте: ніхто не може бути визнаний винним до рішення суду, тому попереднє затримання можна застосовувати тільки тоді, коли існує ризик утечі обвинуваченого або якщо є вагомі докази його тиску на учасників процесу. У випадку з п. Тимошенко не було ні першого, ні другого».

Зауважимо, що в січні ц. р. на закритій зустрічі з донькою екс-прем’єра Євгенією Тимошенко п. Хаммарберґ висловлювався ще жорсткіше, наголошуючи, що вибори не можуть бути визнані демократичними без участі лідера найбільшої демократичної опозиційної партії. «Перш за все, для мене важливо, що з людиною повелися некоректно, порушивши демократичні стандарти. І хто б там не був на місці Юлії Тимошенко, я би зайняв таку ж позицію. Інша річ, якби на суді було доведено, що п. Тимошенко скоїла злочин, який унеможливлює її участь у виборах. Але я таких доказів досі не побачив. І з урахуванням фактів, наданих на цей момент, я не бачу причин для відсторонення п. Тимошенко від виборів», — підкреслив єврокомісар.

В України є два виходи із цього непростого становища, зазначив п. Хаммарберґ: «Або влада на чесному, неупере­дже­ному судовому процесі підтвердить, що п. Ти­мо­­шенко справді скоїла злочин, або екс-прем’єр виходить на свободу й бере участь у виборах».

На думку комісара РЄ, подібна ситуація склалася й із п. Луценком. «Те, що я казав і про Юлію Тимо­шенко, — це питання коректності процедур. Караючи цю людину, у тому числі забороняючи балотуватися на виборах, українська влада повинна довести інкримінований їй злочин, а цього так і не трапилося. Так що на сьогоднішній стадії, якщо не буде надано нових фактів і нових доказів, він повинен бути допущений до виборів», — уважає чиновник.

2010 року Україна ухвалила Закон «Про судо­устрій». Рада Європи тепер критикує цей документ. Однак комісар РЄ зауважує, що не можна стверджувати, що всі проблеми криються саме в цьому законі. Багато з них існувало задовго до прийняття закону про судовий устрій: «Приміром, якщо ми говоримо про систему призначення суддів, то політична складова була тут раніше, і вона залишилася. Процедури в суді — дуже тривалі, до моменту ухвалення рішення минає надто багато часу. Є чимало випадків, коли на практиці постанови судів не виконуються. Ми стурбовані надмірним застосуванням досудового затримання, унаслідок чого люди, які цілком можуть бути невинними, надовго потрапляють за ґрати».

Комісар РЄ переконаний, що має бути здійснений суттєвий перегляд законів про діяльність української судової системи. «Але я повинен зазначити, що Київ уже розпочав цю роботу. І ми хотіли б, аби ваша влада врахувала наші рекомендації. Тоді нова система не супере­читиме міжнародним стандартам. Також добре те, що зараз готується перегляд законодавства про прокуратуру, про адвокатуру. Україна змінює й Кримінально-процесуальний кодекс, що вирішить цілу низку проблем, які нас тривожать», — сподівається

п. Хаммарберґ.

Комісару важко сказати, наскільки поширеним є втручання влади в судовий процес в Україні: «Звичайно, це зустрічається в найбільш чутливих процесах. Слід також не забувати, що застосовується не лише прямий, а й опосередкований вплив: коли суддю призначають вести справу і він розуміє, що влада хотіла б отримати той чи інший результат розгляду».

Що ж до розподілу справ між суддями в Україні, то це хвилює багатьох: і те, як розподіляються справи, і те, що деякі справи потрапляють до молодих суддів, призначених на п’ятирічний термін і у зв’язку із цим найбільш схильних піддаватися тиску ззовні. «Вам потрібно створити таку систему, яка переконає людей у неупередженості суддів. Безумовно, потрібен певний рівень автоматичного розподілу, але при цьому повинна залишатися можливість доручати складні справи більш досвідченим суддям», — радить п. Хаммарберґ.

У Європі також помітили, що в українському суспільстві переважає думка щодо того, що більшість суддів бере хабарі. «Років зо п’ять тому, коли я вперше приїжджав в Україну, люди говорили мені, що не вірять судовій системі. І зараз ця ситуація зберігається. Вам не вдасться захистити судову систему від хабарів доти, доки ви не забезпечите суддям доходу, що дозволить їм не залежати, скажімо так, від «приватних внесків». І друга складова — потрібна система покарання суддів-корупціонерів, яка забезпечувала би реакцію держави на повідомлення про хабарі, щоби кожен суддя розумів, що брати хабарі — надто ризиковано», — каже комісар РЄ.

У роботі Конституційного Суду України, підсумовує п. Хаммарберґ, теж є проблеми, так само як і у Верховному Суді: «Я не маю наміру деталізувати, що ж спричинилося до цих проблем, але можу констатувати, що довіра людей до названих судів — невисока».

 Оксана Горнятко

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply