Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 25, 2020

Ворог — біля воріт!

Автор:

|

Листопад 20, 2014

|

Рубрика:

Ворог — біля воріт!
Українське військо до оборони готове

Українське військо до оборони готове

Очільники терористичних організацій хочуть домовлятися в Мінську, а керівництво України схильне до перемовин лише в «женевському форматі».

Не варті й паперу
Київська газета «Дзеркало тижня» 15 листопада ц. р. поінформувала своїх читачів, що у звіті Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) за 13 листопада, зокрема, ідеться про те, що в рамках «Об’єднаного центру з контролю та координації» українські та російські військові склали план обопільного відведення своїх підрозділів до розмежувальної лінії на Донбасі, а також виконання інших пунктів Мінського протоколу. ОБСЄ також указала, що цей проект передбачає три стадії реалізації: два дні «тиші», вивід важкої техніки протягом п’яти днів, а потім розподіл сил по лінії контакту, згідно з Мінським меморандумом, упродовж 21 дня.
Але водночас у ОБСЄ уточнили, що «військові України та Російської Федерації (РФ) тільки почали обговорювати цей проект із представниками бойовиків «Донецької народної республіки» (ДНР), а про «Луганську народну республіку» (ЛНР) у цьому контексті навіть не згадується. Однак того ж 15 листопада у Раді національної безпеки й оборони (РНБО) України зазначили, що згаданий у звіті ОБСЄ план — лише «чорновий». Та й взагалі відтоді про нього більше нічого не повідомлялося.
А тим часом почастішали заяви про можливість проведення чергового раунду перемовин у Мінську з приводу нав’язаної Україні Росією неоголошеної війни на Донбасі. Тим більше що, як слушно зауважила 12 листопада польська Gazeta Wyborcza, попередні домовленості «не варті й паперу, на якому надруковані».
Свою різку оцінку видання пояснило так: «Немає жодних підстав вірити сказаним чи написаним словам Росії. Підписані у вересні Мінські домовленості чомусь стосуються суто української сторони, адже сепаратисти одразу ж задекларували, що не мають стосунку до буферної зони, а відступити повинні українські війська. Тоді, коли угода, яку підтримував і Європейський Союз (ЄС), набувала чинності, РФ ввезла в Україну чергові «гумконвої», а той, хто стріляв, і сьогодні це робить. Попри наполягання Федеріки Могеріні, голови європейської дипломатії, на необхідності подальшого виконання Мінських домовленостей, російські війська не мають наміру покидати територію України. Росія безперервно повторює, що їй належить Крим, але вона мусить отримати сухопутний кордон до цього півострова. Міст РФ-Крим був би надто дорогим. З огляду на пересування військ, Росія хоче пробити через Україну коридор до Криму. Отже, Мінська угода — це фікція».

Хочуть дезавуювати
Про те, що черговий раунд перемовин за участю представників України, РФ та ОБСЄ міг відбутися в Мінську минулого тижня, російські засоби масової інформації (ЗМІ) повідомили з посиланням на терористів ще 10 листопада. Ще й додали, що лідери ДНР і ЛНР уже «призначили своїх повноважних представників для переговорів із Києвом».
«По-перше, їм потрібна якась легітимація, їм треба показати, що вони — не терористи, а люди, із якими можна сісти за стіл перемовин і про щось там домовитися. По-друге, їм необхідно дезавуювати Мінські угоди, перекреслити їх чимось новим, тому що самі не виконують цих домовленостей. Сепаратисти почнуть висувати якісь свої вимоги, абсолютно не дотичні до реальності, щоби «змазати» результат попередніх», — прокоментував новину політолог Олександр Палій.
Натомість 14 листопада з американської ініціативи відбулася телефонна розмова між державним секретарем США Джоном Керрі та міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим. Про її зміст поінформувала лише прес-служба останнього, зокрема, зазначивши: «При розгляді ситуації на південному сході України Лавров знову акцентував на важливості виконання мінських домовленостей, включаючи припинення вогню та налагодження діалогу Києва з Донецьком і Луганськом. Співрозмовники погодилися в тому, що слід якомога швидше відновити роботу контактної групи».
Повідомляючи про цю розмову, ЗМІ принагідно згадували, що «представники ДНР і ЛНР вимагають негайно провести зустріч «Мінської групи» за участю представників Росії й ОБСЄ». Натомість Маркіян Лубківський, радник голови Служби безпеки України, відкинув можливість проведення повторного засідання тристоронньої контактної групи в Мінську до виконання попередніх домовленостей, заявивши в ефірі телеканалу «1+1»: «Мінська-2 не буде. У нас є Мінськ-1 і ті домовленості, які потрібно виконувати й котрих терористи не виконують».

Розмови про… розмови
Утім, того ж 14 листопада Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, написав у Twitter, що чергове засідання тристоронньої контактної групи в Мінську все-таки відбудеться. Він також анонсував, що на цьому засіданні українська сторона вимагатиме виконання Мінських домовленостей від усіх підписантів. Того самого дня п. Клімкін заявив німецькій газеті Rheinische Post, що українська влада не відвойовуватиме реґіонів на сході України, контрольованих проросійськими бойовиками, оскільки «така воєнна операція торкнулася би також і цивільного населення, наших українських співгромадян».
Тож міністр запевнив, що українська влада планує й надалі дотримуватися режиму припинення вогню та продовжувати пошук політичних рішень у конфлікті.
«Якщо ж підтримувані РФ сепаратисти знову почнуть атакувати позиції української армії, то вона дасть їм гідну відсіч, бо за останній час її боєздатність суттєво зросла. Сьогодні в її лавах — тисячі солдатів, котрі можуть боротися й уже довели це», — водночас, додав урядовець.
А 17 листопада Олексій Макеєв, директор департаменту політики і комунікацій Міністерства закордонних справ України (МЗС), наголосив в ефірі телевізійного «5-го каналу» на важливості для України перемовин у Мінську: «Контактна група у складі представника України, РФ, ОБСЄ збирається регулярно, щоби знайти спосіб переконати терористів повернутися до домовленостей, а також вплинути на ставлення Російської Федерації до цих мирних перемовин. Мінські домовленості є важливі для України, тому що це — єдиний документ, де стоїть підпис представника РФ. І цей документ визначає дорогу до миру, якої треба триматися. Мінські домовленості для України зараз — найважливіші. Відшукуються усі можливі виходи, щоби повернути мир дипломатичним способом».
Однак того ж 17 листопада речник Інформаційно-аналітичного центру РНБО заявив на брифінгу, що не бачать сенсу проводити зустріч тристоронньої контактної групи у Мінську. Чиновник також пояснив, що наразі Україна дотримується домовленостей, яких уже було досягнуто у Мінську. «Вони є основою для врегулювання конфлікту на Донбасі. Доки не будуть виконуватися ці умови, немає жодної необхідності збиратися і підписувати новий документ. Україна готова й виконує взяті на себе зобов`язання, ми очікуємо цього ж від сторони, яка їх постійно порушує».

«Росія хоче обміняти»
Цілком можливо, що відмову керівництва України від участі у черговому раунді перемовин у Мінську пояснює інформація, оприлюднена 14 листопада в ефірі телеканалу «Україна» доволі обізнаним політологом Вадимом Карасьовим: «Росія хоче обміняти території, які вона контролює, тобто ДНР і ЛНР, на незалежний, позаблоковий, нейтральний статус України. А ми не хочемо на це йти, тому ми не хочемо фінансувати ДНР і ЛНР. Ми хочемо їх фінансово й економічно ізолювати, зробити їх економічно, фінансово, господарськи неспроможними. Аби люди, котрі там живуть, або скинули цю владу, або виїхали на материкову Україну».
Але, на думку п. Карасьова, через економічну блокаду Донбасу для України може бути і негативний результат: «Ідеться про втрату територій, підконтрольних терористам ДНР і ЛНР. З одного боку, ми переводимо військовий конфлікт в економічну конкуренцію між ЛНР і ДНР і великою Україною, а з іншого – якщо РФ буде їм допомагати, то вони виживуть і нам буде важко реінтегрувати їх до складу України».
Однак усе того ж 17 листопада Верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки заявила, що для виходу з кризи в Україні необхідно не лише говорити про санкції щодо Росії — треба також шукати діалогу з Кремлем і посилити тиск на Київ. «Україна має знову взяти на себе зобов’язання щодо проведення реформ, а також потрібні перемовини з Росією», — стверджувала Федеріка Могеріні.
Інакше кажучи, ЄС продовжує наполягати на продовженні перемовин у Мінську. Причому тоді ж Франк-Вальтер Штайнмайер, міністр закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина (ФРН), повідомив, що наступного дня завітає до Києва й до Москви, аби спробувати зупинити подальше погіршення ситуації на Донбасі. «На це були націлені перемовини в Брісбені між канцлером ФРН і президентом РФ, на це спрямовані зусилля Верховного представника ЄС Могеріні, і це буде головною метою моєї поїздки в Київ і потім – до Москви. Адже це питання стоїть зараз на першому місці», — наголосив він.
Своєю чергою, прем’єр-міністр України заявив 18 листопада на спiльнiй із прем’єр-міністром Норвегiї Ерною Солбергом прес-конференції: «Ми закликаємо Росію до реальних перемовин. Вважаємо, що найкращим для цього є «женевський формат» — за участю України, ЄС, США та РФ. Росія продовжує ескалацію конфлікту на Донбасі та нарощує присутність своїх військ на цих територіях. Усе залежить від російського президента й від його оточення. І якщо він захоче й у нього буде достатньо політичної волі, щоби зупинити цю війну проти України та дотримуватися міжнародного законодавства, ми готові до подальших перемовин».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply