Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 21, 2020

В Україні триває протистояння між народом і міліцією

Автор:

|

Липень 25, 2013

|

Рубрика:

В Україні триває протистояння між народом і міліцією

Правозахисники ініціюють створення Всеукраїнського громадянського руху «Врадіївське повстання за справедливість».

Побиті й провоковані
Хоч із тих жителів селища Врадіївки на Миколаївщині, які на початку липня збунтувалися проти жорстокого зґвалтування та катування міліціонерами їхньої землячки, усього декілька дійшло до Києва, аби там вимагати належного покарання злочинців у погонах, дорогою до них приєдналися мешканці інших населених країни.
Але відставки міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та реформи правоохоронних органів ці протестувальники вимагали в столиці лише доти, поки в ніч із 18 на 19 липня бійці спецпідрозділу міліції «Беркут» не знесли їхні намети на майдані Незалежності. Принагідно ще й жорстоко побили учасників акції. Дісталося заодно й присутнім там журналістам київського телевізійного «5-го каналу». Зокрема, в Андрія Ковальова лікарі діагностували забиття спини та голови.
А от затримали «за невиконання вимог міліції та спроби вчинити фізичний спротив правоохоронцям» лише вісьмох із них. Відпустили їх тієї ж ночі, тільки Василеві Любарц, ініціатору «Врадіївської ходи», присудили десять діб арешту. На знак протесту проти такого присуду, він розпочав голодування.
Та ще до силового припинення акцію намагалися розколоти спробою підкупити протестувальників — активістів громадської організації «Коаліція учасників Помаранчевої революції» (КУПР) і партії «Українська національна асамблея — Українська народна самооборона» (УНА-УНСО).
Однак Євген Солонина, кореспондент «Радіо «Свобода», який пройшов із ходою від Василькова до Києва, назвав провокацією оприлюднене Міністром внутрішніх справ відео, де керівник київського осередку УНА-УНСО Ігор Мазур (Тополя) й очільник КУПР Сергій Мельниченко погоджуються за гроші внести розлад у лави протестувальників. Перший із них пояснив журналістам, що «проводив спецоперацію з метою виявити замовників підкупу й розколу антиміліційних протестів».
Але, за словами п. Мазура, він не підготувався технічно, тому не записав ні звуку, ні відео зустрічей, на яких йому та п. Мельниченкові пропонували гроші. Політтехнолог Тарас Березовець також дійшов висновку, що «була провокація з боку МВС із метою дискредитувати «Врадіївську ходу», бо на кін поставлено репутацію МВС загалом і Віталія Захарченка зокрема: «Тому міліція вдалася до розпорошування ходи. З огляду на те, як оперативно Захарченко зреагував на інцидент із підкупом, та на його відеозапис у Інтернеті, немає сумнівів у причетності міліції до цих подій».
А Олександр Данилюк, координатор громадського руху «Спільна справа», стверджує: «Різні сили у владі намагалися очолити антиміліційні протести, використати їх проти очільника МВС Віталія Захарченка — і розпорошити, інсценувавши підкуп і створивши альтернативні рухи-клони. Оскільки від початку ходу ініціювали звичайні громадяни і їх не контролював ніхто, навіть серед противників Захарченка були намагання інфільтрувати туди своїх людей. Усі провокації довкола ходи робляться з наміром дискредитувати громадську активність загалом».

«Наша акція – безстрокова»
Однак учасники «Врадіївської ходи» проти свавілля міліції запевняють, що продовжать акцію протесту на майдані Незалежності в Києві. А один із її активістів, член руху «Спільна справа» Володимир Іванов розповів: «Є травми, поранення. Але, розумієте, багато із цих людей пішки йшло з Врадіївки й інших областей. І вони через такі дрібниці не відступлять. Ми повідомили владу столиці, що наша акція є безстроковою. І формулюємо нові вимоги до влади».
Тим часом до цієї акції, по суті, приєдналися рада Незалежної медіа-профспілки та Національна спілка журналістів України, які спільно звернулися до президента Януковича з вимогою звільнити з посади міністра внутрішніх справ Захарченка. При цьому пояснили: міністр публічно давав обіцянки щодо безпеки журналістів, однак свого слова не дотримав. У сьогоднішньому своєму вигляді міліція становить суспільну небезпеку».
Своєю чергою, Олеся Матвійчик, керівник Центру громадянських свобод, стверджує, що, розігнавши наметове містечко «Врадіївської ходи», міліція скоїла карний злочин: «Мої колеги проводили моніторинг нічних подій на майдані. Міліція вдалася до численних порушень законодавства. Проте це відбувається не вперше. У контексті цих подій ми незабаром побачимо, чого вартують слова Віталія Захарченка, який днями пообіцяв звільняти й карати «перевертнів у погонах» — працівників міліції, упійманих на злочинах».
Натомість, Богдан Хмельницький, правозахисник і учасник ходи, заявив про наміри його колег створити Всеукраїнський громадянський рух «Врадіївське повстання за справедливість». Ця ініціатива, каже він, «народилася 22 липня, під час пікетування Фастівського районного управління міліції, де зібралося близько 170 небайдужих громадян із вимогами притягнути до відповідальності міліціянтів, які катують затриманих і ув’язнених громадян».
«У кожного із цих громадян є свої скарги щодо свавілля міліції, — додав п. Хмельницький. — І зараз «Врадіївська хода» дала нам поштовх, і така «Врадіївська хода» має бути в кожному місті. Вона показала, що люди можуть вийти й сказати, що так не буде. Якщо людина приходить сама, то її ніхто не чує. Якщо приходить громада, то тоді все йде за законом. Наша мета — об’єднатися, щоби все було за законом». Відтак, він закликав скривджених міліцією «збиратися на майданах своїх міст, щоб у кожному населеному пункті були свої осередки».

«Велика Врадіївка»
І хоч стихійне повстання, яким на початку липня відреагували на жорстокі зґвалтування та побиття міліціонерами їхньої землячки жителі селища Врадіївки на Миколаївщині, не переросло в загальноукраїнське, такої можливості не відкидають ті, хто уважно спостерігає за запеклими сутичками між народом і державними посадовцями в мундирах.
Наприклад, Ігор Жданов, президент аналітичного Центру «Відкрита політика», коментує події так: «Революція чи повстання в Україні неможливе, але можливий бунт. Українці зрозуміли, що штурмом можна захищати свої права. Незначні зміни мали місце на рівні Миколаївщини: кількох міліцейських начальників зняли, інших – поставили, але це суті не змінює — необхідно змінити систему докорінно. Народ і далі намагатиметься змінити систему».
Віталій Портников, президент київського телевізійного каналу ТVі, також переконаний, що «Україна — велика Врадіївка». Тобто те, що міліціянти скоїли в цьому селищі, відбувається скрізь по країні. А популярний музикант і тележурналіст Роман Чайка пояснює: «Люди тотально бояться саме міліції та вважають її загрозою своїй безпеці та, врешті, життю. Тому й удаються до бунту».
Соціолог Ірина Бекешкіна, директор фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, зазначає, що «температура в суспільстві — достатньо висока, і щоби ця температура втілилася в якісь гарячі дії, достатньо було невеликого поштовху». А Олег Соскін, керівник Інституту трансформації суспільства, запевняє: «Яскравим свідченням того, що українці вже не бояться карально-репресивного апарату правлячого режиму, стали події у Врадіївці. Однак Врадіївка — це лише одна з ланок у довгому ланцюжку подій і явищ. Ми бачимо лише перші прояви тих процесів, які з кожним днем будуть лише наростати».
Громадський активіст Ігор Луценко також упевнений, що міліція стала одним із головних ворогів українців. І додає: «2010 року від міліцейського насильства постраждали 800 тис. громадян, 2011-го — мільйон. Скільки Врадіївок може бути у відповідь на мільйон жертв?»
Тим часом, Тетяна Івженко, київський кореспондент російської «Независимой газеты», узагалі дійшла висновку, що «стихійний бунт, що спалахнув місяць тому в селищі Врадіївці Миколаївської області, став каталізатором процесів, які можуть призвести до громадянської війни».
А Віктор Небоженко, директор соціологічної служби «Український барометр»,  попереджає, що «українці стали агресивнішими й це може призвести до численних місцевих бунтів», тому наступного року, «можливо, Україну захлюпне Врадіївка». А на запитання: «Чи можливе повторення Помаранчевої революції 2004 року в разі, якщо переможцем президентських виборів знову проголосять Віктора Януковича?» – відповів: «Так. Але вже видно, що будуть не Майдани, а взяття державних установ. Ситуація загострюється».

Ігор Голод

До слова
Прокуратура Миколаївської області має у своєму розпорядженні незаперечні докази провини трьох підозрюваних у «врадіївській справі». Про це заявив Андрій Курись, прокурор області: «Зараз у справі зґвалтування у Врадіївці є неспростовні докази причетності до злочину всіх трьох обвинувачених». Проте він не уточнив, які саме факти це доводять. Говорячи про перекваліфікацію «врадіївської справи», чиновник зазначив, що це питання буде вирішуватися після отримання всіх матеріалів справи. Натомість, адвокати постраждалої Ірини Крашкової пропонують перекваліфікувати справу «врадіївських ґвалтівників» із «розбійного нападу та зґвалтування» на «завершений замах на умисне вбивство». Суд обрав для підозрюваних запобіжний захід у вигляді утримання під вартою терміном на 60 діб.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply