Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 16, 2019

В Україні пом’янули жертв Голодоморів

Автор:

|

Листопад 30, 2017

|

Рубрика:

В Україні пом’янули жертв Голодоморів

Покладання квітів до пам’ятника жертвам Голодомору

В Україні 25 листопада вшановують пам’ять жертв Голодоморів — мільйонів українців, знищених тоталітарним комуністичним режимом. День пам’яті жертв Голодоморів відзначається щорічно в четверту суботу листопада на підставі президентських указів 1998-го і 2007 року. У ХХ ст. українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 рр. Наймасштабнішим був Голодомор 1932-1933 рр. — ґеноцид українського народу, який здійснював тоталітарний комуністичний режим СРСР.
Голодомору передувала насильницька колективізація сільських господарств, «розкуркулення» селян, хлібозаготівельна кампанія, масовий терор на селі. Терор голодом, що тривав в Україні 22 місяці — це свідома та цілеспрямована політика сталінського уряду, стратегія та тактика якої виконувалася з 1928 року. Ця карально-репресивна акція була спрямована на упокорення українського селянства, на знищення самостійних селянських господарств — соціально-економічних основ української нації.
Українські селяни стали наступними жертвами сталінського режиму після тотальних репресій української інтелігенції та духовенства. У пікові місяці Голодомору кожну хвилину в Україні помирало 24 людини.
Впродовж десятиліть Голодомор у Радянській Україні замовчувався. Дослідження щодо цієї трагедії почалися наприкінці 1980-х рр. Зараз в Україні Голодомор 1932-1933 рр. розцінюється як акт геноциду українського народу, здійснений урядом СРСР шляхом організації штучного масового голоду, який призвів до багатомільйонних людських жертв у сільській місцевості на території Української РСР. Згідно з останніми соцопитуваннями, 77 % українців вважають цю трагедію ґеноцидом.
У листопаді 2006-го Верховна Рада визнала Голодомор 1932-1933 рр. ґеноцидом українського народу. А 7 грудня 2016 року парламент закликав й інші держави визнати Голодомор геноцидом українського народу. Зараз це зробили 24 країни світу.
Щорічно Український інститут національної пам’яті пропонує спеціальну тему дня, яка підкреслює певний аспект трагедії Голодомору 1932-1933 рр. Цього року такою темою є «Голодомор — помста за свободу, помста за революцію». Загальнонаціональні заходи до Дня пам’яті жертв Голодомору пройшли по всій Україні й ще в 32 країнах.
Під час жалобних заходів у зв’язку з Днем пам’яті жертв голодоморів у Києві Президент України припустив, що в далекому майбутньому Росія таки зможе визнати Голодомор 1932-1933 рр. ґеноцидом українського народу. «Хотілося б, щоб хай не ми, а краще, щоб ми, а не наші діти, дочекалися неймовірного: аби в Росії сталися такі зміни, за яких російська нова еліта також визнала б Голодомор ґеноцидом. Або хоча б покаялася за нього», — сказав він.
Свою думку Петро Порошенко пояснив тим, що Російська Федерація (РФ) сама себе записала в правонаступниці Радянського Союзу. «А відтак, хоче того чи ні, взяла на себе не лише активи колишнього СРСР, але й відповідальність за злочини радянського режиму. На жаль, поки що ці злочини вони лише виправдовують тим, що, мовляв, конфіскація зерна в українських селах забезпечила коштами індустріалізацію. Отже, в селян України примусово забирали життя, аби забезпечити великодержавну велич Росії», — заявив глава держави.
Москва, звісно, не стерпіла. Володимир Джабаров, перший заступник голови Ради Федерації з міжнародних справ заявив, що звинувачувати РФ у Голодоморі — «єзуїтська логіка». «Від Голодомору постраждав народ усього Радянського Союзу. Ми знаємо, що його причини — це ряд і зовнішніх, і внутрішніх чинників. Але казати, що Росія провокувала Голодомор, щоб вчинити ґеноцид українського народу, — просто аморально», — заявив він.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...