Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 22, 2020

Українці звільняють Донбас від бандитів

Автор:

|

Липень 10, 2014

|

Рубрика:

Українці звільняють Донбас від бандитів

Українські воїни

Упродовж минулого тижня сили антитерористичної операції (АТО) крок за кроком просувалися до своєї мети — очищення двох прикордонних з Російською Федерацією (РФ) областей від її диверсантів і колаборантів.

Відтепер — тільки наступ
Відтоді, як 1 липня ц. р. Петро Порошенко наказав відновити АТО на сході країни, українці перейшли в наступ на позиції терористів. А після того, як українські авіація й артилерія загнала їх глибоко в сховища на всіх напрямках, Дмитро Тимчук, координатор спільноти військових фахівців, зазначив: «Із початком активізації АТО після десятиденної паузи, яка дала бойовикам змогу діяти фактично безкарно, їхній бойовий дух миттєво впав».
А Олексій Дмитрашківський, речник АТО, уточнив: «Точні нищівні удари по основних об’єктах і базах терористів наші військові змогли завдати завдяки даним, отриманим від бойовиків, котрі здалися в полон. Є й такі, котрі повідомляють інформацію телефоном і при цьому обговорюють умови свого переходу на бік сил АТО. Терористи переходять на бік силовиків цілими групами, бо «зрозуміли, що чинити супротив українським силовикам немає сенсу».
Утім, наступного дня одна з терористичних груп хоч і приїхала на блокпост сил АТО з білим прапором, однак, наблизившись, розпочала стрілянину та вбила одного з українських військовиків. Вогнем у відповідь терористiв знищили на місці.
Утім, ще ганебніше діють бандити, обстрілюючи з мінометів і реактивних систем залпового вогню «Град» мирні житлові квартали або навіть російські прикордонні застави, намагаючись перекласти провину на українських військових і дати таким чином Путіну привід ввести «миротворчі» війська.
Зокрема, 2 липня бойовики обстріляли житлові квартали в станиці Луганській, убивши, за попередніми підрахунками, вісьмох мирних жителів. Й одразу звинуватили в усьому авіацію сил АТО, хоча жодного літака там узагалі не було. Тим більше що з відео обстрілу видно, що постріли зроблено з артилерійського озброєння. Ще двоє людей загинуло в Луганську, поблизу летовища, підірвавшись на мінах терористів.
А в Державній прикордонній службі повідомили, що бойовики зробили й кілька пострілів у бік російського пункту пропуску «Новошахтинськ». Можливо, так вони не лише намагалися спровокувати «миротворчу операцію», а й помстилися за те, що російські прикордонники розстрілюють тих своїх співгромадян-бойовиків, котрі пробують утекти з Донбасу на батьківщину.

Корінний перелом
4 липня сили АТО, оточивши місто Миколаївку під Слов’янськом, остаточно заблокували в ньому й Краматорську найкрупнішу групу російських диверсантів і їхніх місцевих колаборантів. Відтак, наступного дня більшість із них під щільним вогнем кинулася навтьоки з обох загарбаних міст.
У понеділок військовий журналіст Костянтин Машовець поінформував, що, попри запевнення ватажка терористів російського диверсанта Гіркіна, що з оточення вдалося вивести 90 % бойовиків і десятки одиниць бронетехніки, насправді вирватися змогло всього 700 бандитів, котрі втратили при цьому майже всі свої панцерники. Окрім того, джерела п. Машовця розповіли, що бойовики дали Гіркіну п’ять днів, аби той заплатив їм за «виконану роботу» на сході України, інакше вони не воюватимуть.
Як пояснив військовий експерт Дмитро Тимчук, українські авіація й артилерія не знищили терористів на марші зі Слов’янська та Краматорська до Горлівки й Донецька тому, що, по-перше, вони втікали на реквізованому цивільному транспорті трасою, якою в цей час їхали й мирні жителі. А по-друге — прихопили зі собою ще й частину заручників.
Услід за Слов’янськом і Краматорськом терористи залишили того дня й Артемівськ і Дружківку. Як резюмувала київська газета «Україна молода», «такого корінного перелому в ході АТО напередодні свята Івана Купала багато в чому вдалося досягнути завдяки перекриттю каналів постачання бойовиків зброєю та провіантом iз російського боку».
Однак Президент Порошенко, назвавши звільнення цих міст від бойовиків «знаковою подією у боротьбі за відновлення територіальної цілісності держави», застеріг українців від передчасної ейфорії: мовляв, це — ще не перемога. Але водночас констатував: «Очищення Слов’янська від озброєної до зубів банди нелюдів має величезне символічне значення. Це — початок перелому в боротьбі з бойовиками за територіальну цілісність України».

Чергова блокада
Тим часом, ті бойовики, котрі прорвалися зі Слов’янська в Донецьк, заходилися укріплювати там свої опорні пункти, аби оборонятися «живим щитом» із мирних жителів. Однак українські військові заспокоїли переляканих донеччан — за словами Степана Полторака, командувача Національної гвардії, «по містах ніхто не буде завдавати авіаційних ударiв».
«Ми не будемо безладно вести вогонь — запевнив він. — У тому ж Донецьку спочатку необхідно провести відповідні розвідувальні дії». А Михайло Коваль, заступник секретаря Ради національної безпеки й оборони (РНБО) анонсував: «У двох обласних центрах — Луганську та Донецьку — буде проведено повну блокаду та вжито відповідних заходів, які призведуть до того, що сепаратисти будуть змушені скласти зброю».
Силовики при цьому уточнюють, що блокуватимуть лише бойовиків, а мирні жителі можуть виїхати зі зони бойових дій через українські блокпости, якими зараз оточено проблемні міста-мільйонники. Андрій Лисенко, речник РНБО, натякнув також, що штабом АТО вже розроблено чітку операцію зі звільнення Донбасу, проте повідомив лише про те, що зі звільненням обласних центрів Донеччини та Луганщини не зволікатимуть, і блокада — це тільки перший крок операції. Мовляв, «відбувається блокування підходів міст, аби бойовикам не надходила ні зброя, ні жива сила, а для місцевого населення це означає, що воно може спокійно залишити ці місця, пройти через блокпости, і людям буде надана допомога».
Юрій Бутусов, член кадрової комісії при громадській раді міністерства внутрішніх справ України, прокоментував це так: «Як свідчить практика блокади українськими силами Слов’янська та Краматорська, їхні дії не передбачають знищення або блокади систем життєзабезпечення міст. Облога Донецька і Луганська полягатиме також у тому, що це буде блокада, насамперед комунікацій. Якщо ви подивитеся на центр Слов’янська, майже всі будівлі, наприклад, на центральній площі взагалі немає жодного пошкодженого будинку. Там є поодинокі ушкодження, які ви можете побачити від артилерійського вогню, потрапляння якоїсь важкої зброї. Тобто всі бої, в основному, відбувалися на околицях, там, де міститься приватний сектор, центру фактично не торкнулися».

Від двох тижнів до кількох місяців
За різними оцінками аналітиків, операції з визволення Донецька та Луганська можуть тривати від двох тижнів до кількох місяців, оскільки завдання сил АТО — якнайменші втрати серед мирного населення. Однак політолог Юрій Романенко запевняє, що українським військовикам істотно «розв’яже руки» ліквідація угруповання терористів в Слов’янську та Краматорську, оскільки сили АТО не лише блокували там бойовиків, а й змушені були тримати значні сили на підступах до них, аби перешкодити проривам диверсійних груп на Харківщину та в інші області південного сходу України.
Юрій Романенко констатує: «Звільняється потужне угруповання військ, яке було пов’язане позиційними боями й котре можна спрямувати в інші точки».
Але водночас політолог застерігає, що скорочення лінії фронту може дозволити терористам сконцентрувати сили, щоб завдати контрудару, оскільки тепер у них немає необхідності обороняти велику територію. Утім, п. Романенко додає, що втрата Слов’янська та Краматорська мала важкий деморалізуючий ефект на бойовиків, та й стратегічне становище терористів погіршилося. Тож політолог вважає цілком правдоподібними повідомлення про розбрід усередині сепаратистів, невдоволених втратою озброєння та здачею Слов’янська.

Ігор Голод

До слова
Терористи до смерті замордували українського активіста Олександра Решетняка й тепер живуть в його будинку. «Родичі Решетняка прийшли до нього у двір, аби погодувати собаку. Не виявивши песика, вони зайшли в дім і застали там десяток «нашіхребят», котрі спали в обнімку з дволітровими пивними пляшками й автоматами. Один із бойовиків прокинувся і запитав: «Шо нада?» Родичі відповіли, що вони хотіли погодувати собаку», — розповів Всеволод Филимоненко, луганський журналіст. За його словами, «на це ЛНРовець незадоволеним тоном відповів: «Забирайтеся, зараз людям їсти нічого, а вони за псину переживають». «Можете більше не приходити, вона сама вчора їжею стала», — додав «ополченець» і вказав на купку обгризених кісток у городі», — написав журналіст.
Сам Олександр Решетняк в середині червня помер у реанімаційному відділенні Луганської обласної лікарні після двотижневих жорстоких катувань у підвалі захопленої терористами будівлі Служби безпеки України. Дружина і син п. Решетняка відразу ж після його похорону виїхали з Луганська і зараз перебувають у безпечному місці.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply