Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 28, 2020

Українці шукають способи повернути мир у державу

Автор:

|

Травень 22, 2014

|

Рубрика:

Українці шукають способи повернути мир у державу

«Круглі столи» вів перший Президент України Леонід Кравчук

17 травня в Харкові відбувся другий етап діалогу, що стартував минулого тижня в Києві.

Перший млинець…
Перший етап «Круглого столу національної єдності» відбувся в столиці України14 травня. Участь у ньому, зокрема, узяли виконувач обов’язків президента Олександр Турчинов, прем’єр–міністр Арсеній Яценюк, представник ОБСЄ Вольфганг Ішингер, посол США в Україні Джефрі Паєт, керівник Донецької обласної державної адміністрації Сергій Тарута, глава Української православної церкви Київського патріархату Філарет, екс-президенти України Леонід Кравчук і Леонід Кучма, керівник парламентської фракції Партії реґіонів (ПР) Олександр Єфремов, кандидати в президенти Юлія Тимошенко та Ренат Кузьмін, міські голови, депутати різних рівнів i представники бізнесу Донеччини та Луганщини.
Натомість, зверхників самопроголошених Донецької та Луганської «народних республік» на захід не кликали, хоч на цьому й наполягали члени ПР, котрих не бракує в обох цих терористичних організаціях. Олександр Турчинов відповів на такі спроби коротко й зрозуміло: «Ми не дозволимо шантажувати й тероризувати як Донецький і Луганський реґіони, так і всю Україну».
Але навіть попри те, що головних винуватців кризи не запросили сісти за «круглий стіл», оптимісти назвали започаткований 14 травня діалог «першим масштабним». Тоді як песимісти — «запізнілим» і «таким, що навряд чи вирішить наявні проблеми». Знайшлися й представники «золотої середини», наприклад, політолог Володимир Фесенко, котрий зазначив, що такий «круглий стіл» може стати прелюдією до справді значущої розмови. Початок перемовин схвалив і уповноважений п. Ішінгер, розробник «Дорожної карти» з урегулювання української політичної кризи. Адже один iз її пунктів полягає якраз у регулярному проведенні таких заходів.
Представники нової української влади та прихильники неподільності країни акцентувати на зустрічі увагу на перевагах перебування Донецької та Луганської областей у складі нашої Батьківщини. Вони також підтвердити готовність влади внести певні корективи у відносини Києва й сходу України.

До порозуміння ще далеко
Прем’єр-міністр Яценюк заявив, що влада готова до діалогу з усіма, хто працює на єдність країни, й озвучив ключові пріоритети влади: неподільність, децентралізація, зміни до Конституції, обрання президента та європейська інтеграція. А от Олександр Лук’янченко, донецький міський голова, висловив жаль щодо того, що «немає спроб центральної влади організувати діалог на місці — у східних реґіонах».
Своєю чергою, Олександр Єфремов (до речі, чимало наближених до нього людей опинилося серед керівників самопроголошених «республік») запропонував зупинити антитерористичну операцію. Однак представники влади, звісно, не погодилися капітулювати перед терористами.
Учасники дискусії домовилися, натомість, розробити меморандум про порозуміння, який має бути затверджений парламентом, про реформування місцевого самоуправління та постановили звернутися до країн — гарантів безпеки України, підписантів женевських домовленостей, а також Європейського Союзу зі закликом посприяти збереженню цілісності української держави. Усі присутні погодилися з необхідністю все-таки залучати до діалогу представників заколотників від Луганської та Донецької областей.
Утім, навіть той, хто висунув цю пропозицію — Сергій Тарута, — визнав, що наразі ще не зрозуміло, із ким можна розмовляти, бо лідери самопроголошених «республік» увесь час змінюються. У підсумку було вирішено піти на контакт із тими, хто обстоює єдність України, але й надалі ігнорувати «засланих із Москви козачків, які мають на меті тільки одне – розчленувати Україну».

Політологи засмучені
Коментуючи перший раунд «круглого столу», Володимир Фесенко, керівник Центру політичних досліджень «Пента», сказав, що він і не очікував якихось конкретних результатів, і пояснив: «Формат «круглого столу», на відміну від формату перемовин, є ідеальним для емоційного розвантаження. Лише потім стане можливим визначення того, про що слід домовлятися й хто це має робити».
Експерт переконаний, що наразі немає готовності з обох сторін до перемовин і що для їх проведення необхідні посередники. «Такими посередниками можуть стати деякі учасники цього «круглого столу». Але дуже важливо залучити до посередництва Ріната Ахметова. Без нього ситуація залишатиметься кризовою», — запевняє політолог.
Віктор Небоженко, інший київський політолог, засмучений неспроможністю правлячої еліти знайти швидкий і ефективний вихід із кризи. «Можливо, це була спроба легітимації виконувачів обов’язків у владі чи спроба приховати відсутність стратегії в державної еліти. У кожному разі, такі «круглі столи» не додають оптимізму ані суспільству, ані нашим партнерам на Заході», — зауважив п. Небоженко.
На думку п. Небоженка, ніхто з донеччан так і не зрозумів, що саме пропонують для виходу з кризи люди, котрі репрезентують основні політичні сили та гілки влади. «На жаль, це не додало бонусів владі й на лугансько-донецькому напрямку. Якщо би це була спроба консолідації нації, то слід було би підготувати якісь рішення, якийсь план подолання дестабілізації, чого не було зроблено», — сказав експерт.

Єдиної точки зору — катма!
А в суботу в Харкові відбувся другий етап «круглого столу». Представницький рівень заходу був майже той самий, що й у столиці. На засідання прибули Арсеній Яценюк, Леонід Кравчук, Леонід Кучма, виконувач обов’язків міністра внутрішніх справ Арсен Аваков, кандидат у президенти Михайло Добкін, голови Харківської обласних держадміністрації Ігор Балута та ради — Сергій Чернов, виконувач обов’язків міського голови Харкова Олександр Новак, депутати, представники органів місцевої влади й бізнес-кіл, громадські діячі тощо.
Арсеній Яценюк, покритикувавши пасивність «східняків», закликав їх: «Ви йдете на повідку в терористів, тому що їх боїтеся. Припиніть боятися. Змусьте їх здати зброю, візьміть владу назад у свої руки та ведіть політичний діалог». На репліку п. Яценюка відповіли представники Луганщини, котрі вимагали від центральної влади припинити «антитерористичну операцію проти власного народу» та врегулювати мовне питання й надати російській мові статус другої державної.
Відтак, Віктор Небоженко констатував: «Цей «круглий стіл» — шляхетний за своїми намірами, але у зв’язку з тим, що у влади й сепаратистів немає єдиної точки зору з приводу майбутнього країни, він є формальним. А якщо він – формальний, то Україні це сили не додасть. Ці «круглі столи» є несвоєчасними. Коли провідні політичні сили й кандидати ведуть президентську кампанію, то як їх можна садити за круглий стіл?».
А після того, як напередодні запланованого на 21 травня третього раунду «Круглого столу національної єдності» організатори через загрозу безпеці учасників змушені були перенесли цей захід із Донецька до Миколаєва, надії на позитивні результати стали ще примарнішими.

Ігор Голод

А в той час…
Генеральна прокуратура України визнала самопроголошені «Донецьку народну республіку» (ДНР) і «Луганську народну республіку» (ЛНР) терористичними організаціями. Про це заявив Микола Голомша, перший заступник генерального прокурора України. За словами чиновника, згідно з матеріалами, які має у своєму розпорядженні Генпрокуратури, у межах досудового слідства було встановлено факти фінансування бойовиків із ДНР і ЛНР, і зараз встановлюється причетність незаконних збройних формувань до злочинів проти держави та населення.

До слова
Самопроголошена ЛНР оголосила про санкції щодо США. Зокрема, представники ЛНР заборонили на території області «кока-колу», «пепсі» та діяльність ресторану McDonalds. Відповідний «указ президії ЛНР» був оприлюднений у соцмережі. «У Луганській області не дозволена будь–яка діяльність фірм США. До першого списку входять: The Coca-Cola Company, PepsiCo., McDonald’s Corporation», — ідеться повідомленні. При цьому прихильники ЛНР попереджають, що в разі діяльності ресторану McDonald’s у Луганську буде зруйновано будівлю. «Будівлю ресторану буде знищено без загрози життю клієнтів і працівників», — уточнили представники «республіки».

Гоп-ля!
Мати донецького диверсанта Сергія Здрилюка на прізвисько «Абвер» сказала в інтерв’ю виданню gazeta.ua, що, якби знала про те, що її син зрадить країну, утопила б його власними руками. Жінка розповіла, що Здрилюк разом із своєю дружиною 23 роки мешкав у Сімферополі, де закінчив військове училище, там же пройшов службу, а через якийсь час працював у СБУ Криму. Своєю чергою, сестра «Абвера» розповіла, що недавно розмовляла з братом телефоном: «Він каже, що не зрадив України, знає, що робить: захищає українців від бандерівців. Усе почалося з Майдану. Спочатку Сергій його захищав, а потім почав говорити, що там усе купила Америка». Жінки просять сина і брата скласти зброю й здатися владі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply