Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 29, 2020

ЗСУ атакували базу кримсько-татарського батальйону «Аскер»

Автор:

|

Лютий 16, 2017

|

Рубрика:

ЗСУ атакували базу кримсько-татарського батальйону «Аскер»

Бійці «Аскера» послідовно виступають за економічну блокаду окупованого Криму

Пізно увечері 12 лютого ц. р. в селищі Чонгар, розташованому в Херсонській області на адміністративному кордоні з окупованим Кримом, невідомі люди у військових одностроях і зі зброєю взяли штурмом базу кримсько-татарського батальйону імені Номана Челебіджихана (більше відомого, як «Аскер»). На щастя, минулося без жертв, хоча рейваху хлопці наробили: протаранили БТРом паркан, постріляли бойовими (добре, що у повітря) і поклали всіх, хто був у таборі, обличчям у землю.

«Усе, що поламали, самі й полагодимо»
Пізніше з’ясувалося, що нападниками виявилися військовослужбовці Збройних сил України (ЗСУ). Сторони конфлікту за гарячими слідами висунули власні версії інциденту. За словами Рефата Чубарова, голови Меджлісу кримсько-татарського народу, в усьому винні українські військові, котрі «без видимих мотивів вторглися на територію кримсько-татарської частини». Натомість у командуванні «Південь» ЗСУ повідомили наступне: «Підрозділ, який входить до складу військової частини оперативного командування «Південь» і виконує бойові завдання в Херсонській області на кордоні з Кримом, облаштовував бойові позиції. Під час здійснення робіт на позиції прибули максимально озброєні представники незаконного збройного формування. Враховуючи специфіку підрозділу й умови ситуації, формування затримали, роззброїли на виконання всіх вимог статутів та інших законодавчих актів щодо дій у подібних ситуаціях». «Повідомлення про напад ЗСУ на громадську організацію «Аскер» є нічим іншим, як черговим фейком і спробою очорнити Збройні сили України», — наголошується в повідомленні.
Додала оливи у вогонь і заява правоохоронних органів, які прибули на місце надзвичайної події та під час огляду бази кримсько-татарського батальйону виявили цілий склад зброї. Поліціянти вилучили автомати, кулемети, реактивні протитанкові гранатомети «Муха», снайперські гвинтівки, протипіхотні міни, більше 60 «цинків» із набоями.
Утім, уже за кілька годин сторони конфлікту помирилися. Сергій Шпанко, командир 57-ї бригади ЗСУ, чиї солдати штурмували базу кримсько-татарського батальйону, публічно вибачився: «Сподіваюся, що ми з вами далі будемо нести службу спільно. Все, що ми трохи поламали, самі й полагодимо». У Меджлісі також підтвердили, що конфлікт вичерпаний.

«Аскер» проти аґресора
Батальйон ім. Номана Челебіджихана створив на початку 2016 року Ленур Іслямов, бізнесмен, власник кримсько-татарського телеканалу ATR. Як писав «Міст», Номан Челебіджихан — кримсько-татарський політичний і державний діяч, один із організаторів першого Курултаю, перший голова уряду проголошеної 1917-го Кримської народної республіки, його розстріляли 1918 року в Севастополі більшовицькі матроси.
Ленур Іслямов спільно з Рефатом Чубаровим і Мустафою Джемілєвим у вересні 2015-го започаткував економічну блокаду Криму. Активісти Меджлісу блокували в’їзд вантажівок з українськими товарами на півострів. Потім кримсько-татарські активісти підірвали опори ліній електропередач у Херсонській області, в результаті чого Крим на певний час був повністю знеструмлений.
Урешті-решт був сформований окремий батальйон ім. Номана Челебіджихана. На думку п. Іслямова, цей підрозділ мав би стати прототипом майбутньої кримсько-татарської армії: «На кордоні з Кримом повинен стояти кримсько-татарський батальйон, який першим зустріне удар при вторгненні Росії і першим увійде на півострів при його поверненні до складу України».
Однак ця ініціатива наштовхнулася на різку критику з боку Арсена Авакова, міністра внутрішніх справ України, котрий заявив, що в Україні «не повинно бути батальйонів за національною ознакою, бо це сприяє появі нових сепаратистських рухів». Не надто зраділи і в Міністерстві оборони України: «У ЗСУ не буде національних частин. Крапка!».
Тим не менше в червні 2016 року батальйон «Аскер» зайняв позиції в Чонгарі на кордоні з Кримом, відзначивши цю подію знаменитим запуском повітряних кульок у бік окупованого півострова, на яких було написано «Крим — це Україна!».

Подарунок для пропагандистів
Зрозуміло, що сутичка на Чонгарі стала справжнім подарунком для російських пропагандистів. «Офіційний Київ вирішив поставити на місце Меджліс кримсько-татарського народу», — приблизно таким був головний месидж публікацій більшості російських засобів масової інформації. Автори кардинально перекрутили слова п. Чубарова, котрий в одному з виступів згадав про давній референдум 1991 року в Криму. Тоді більшість жителів реґіону проголосували за статус півострова як повноцінного учасника Союзного договору (тобто, в статусі однієї з республік СРСР).
«Для депутата Верховної Ради Чубарова нагадати главі держави про те, що права України на півострів незначні. Це серйозний випад, що межує з невизнанням верховної влади. І свідчить про одне: Меджлісу та Києву насилу вдається робити вигляд, що вони союзники. Кожна зі сторін переслідує свої інтереси і не збирається ними поступатися», — показова цитата з російського інтернет-ресурсу «Лента.ру».

П’яний майор
Насправді ж «битва за Чонгар» виявилася банальним побутовим конфліктом. Осман Пашаєв, журналіст телеканалу СТБ, так описав розвиток інциденту у Facebook: «Захопленням керував п’яний майор, котрому поскаржився місцевий підприємець — власник кафе і ринку в Чонгарі. «Татари захопили ділянку землі та розташували на ньому блокаду», — розповів бізнесмен, випиваючи з майором. Тому майор вирішив відновити справедливість, підняв солдатів і бійці почали звільняти вірменського підприємця з татарського ярма. Зранку майор уже вибачався перед представниками місцевого Меджлісу».
Не варто забувати, що Херсонська область — місце, де кожен другий має прибуток від економічних взаємин із Кримом, які ніколи не припинялися: від доставки людей на таксі та мікроавтобусах у Джанкой і Сімферополь, до продажу риби. Неминуче у такого бізнесу з’являються покровителі, в т. ч. з українських силових структур. Для усіх цих людей «Аскер», який послідовно виступає за економічну блокаду анексованого півострова — як кістка в горлі.
Тим не менше, позиції Меджлісу в Україні зараз напрочуд сильні. Кримсько-татарські активісти часто наважуються на дії, які не може собі дозволити офіційний Київ. Крім цього, через Меджліс Україна отримує зовсім не зайву дипломатичну підтримку з боку нібито проросійської Туреччини. Анкара приятелює з Москвою, але нізащо не залишить напризволяще братній кримсько-татарський народ.
Та й чонгарський конфлікт вичерпано остаточно. «ЗСУ готові розглянути заяви членів громадського об’єднання «Аскер», котрі виявлять бажання служити в складі кримського підрозділу бригади морської піхоти Військово-морських сил», — заявив Степан Полторак, міністр оборони України. Таким чином задоволена чи не головна претензія, озвучена Рефатом Чубаровим: «Інцидент на Чонгарі вичерпаний, але він не міг не трапитися, оскільки невиправдано довго затягнулося прийняття рішення про створення в складі ЗСУ або Національної гвардії окремого кримсько-татарського військового підрозділу». Тепер «Аскер» існуватиме цілком легально в одностроях морської піхоти України.

Ігор Берчак

До теми
П’яний майор на Чонгарі — далеко не перший випадок, коли офіцери низової ланки провокують серйозні проблеми. Так, нещодавня битва під Авдіївкою розпочалася з рішення одного з командирів піти в локальну контратаку, що завершилася несподіваним взяттям позицій сепаратистів, які вирішили за будь-яку ціну повернути втрачене.
А днями в Луганській області зникла група розвідників ЗСУ, яка здійснювала спостереження за позиціями противника. «Це армійські хлопці, які не мають стосунку до окремого розвідувального батальйону. Зараз розвідка є у всіх! У таких випадках зазвичай відразу пошукові групи не шлють, щоб у разі засідки люди за другим разом не пропадали. Чекаємо повідомлень на різних частотах і шукаємо в контактах на тому боці. Стрілянини чи вибухів не було, тож група могла тихо потрапити в полон. Чекаємо інформацію та шукаємо», — розповіло журналістам джерело в ЗСУ. За словами джерела, хлопці пішли в розвідку з власної ініціативи. Лінія фронту на Донбасі становить не надто насичений ланцюжок взводних опорних пунктів, відстань між якими становить кілька кілометрів. Проміжки між позиціями, лісосмуги вздовж полів, балки та дороги намагаються, де можливо, мінувати. А де можливо — тримати під вогневим контролем. Це, однак, зовсім не заважає проникненню за лінію фронту окремих диверсійно-розвідувальних груп або просто ініціативних бійців. Військові кажуть, що останнім часом почастішали «самоволки» — солдати без згоди командирів вирушають «на той бік», щоб захопити полоненого чи здійснити диверсію.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply