Новини для українців всього свту

Tuesday, Jul. 14, 2020

У Харкові по-варварськи демонтували меморіальну дошку

Автор:

|

Жовтень 03, 2013

|

Рубрика:

У Харкові по-варварськи демонтували меморіальну дошку

Харківська міська рада 25 вересня постановила демонтувати меморіальну дошку відомому мовознавцю-славісту й історику літератури Юрію Шевельову (Шереху) через підозру в підтримці ним нацистів. Зокрема, про це просили представники Антифашистського комітету Харківщини, Комуністичної партії (КПУ) і Партії реґіонів. Вони стверджують, що літератор підтримував ідеї нацизму, коли працював у газеті «Нова Україна». «Ідеологія у фашистській Німеччині була важливіша, ніж міць армії й економічна складова. Ми забули, що слова вбивають краще за кулі», — прокоментував це рішення Михайло Добкін, голова Харківської обласної державної держадміністрації (ХОДА).

Водночас, представники опозиції протягом 1,5 години запевняли, що насправді Шевельов просто редагував тексти газети, а зовсім не був прихильником нацистів. Заступився за історика літератури й віце-прем’єр Костянтин Грищенко, який був вельми здивований рішенням прибрати пам’ятну дошку. «Шевельов не хотів співпрацювати ні з радянською владою, ні з фашистською. Немає жодних підстав вважати його зрадником», — пояснила Ірина Рапп, представник Харківської правозахисної групи. Таким чином, міськрада ухвалила прибрати пам’ятку, який розміщену на будинку на вулиці Сумській, де проживав Юрій Шевельов.
Усього за півгодини після ухвалення міською радою рішення про демонтаж меморіальної дошки Юрію Шевельову, невідомі особи її розбили. Тобто, рішення міськради було прийнято о 12:26, а вже о 13:00 троє якихось чоловіків підійшло до дошки та почало трощити її. На запитання журналістів, від імені якої організації вони це роблять, ті відповіли, що від «Житлокомсервісу». Проте в цьому відомстві пояснили, що не проводили жодних робіт у тому місці.
Спершу троє незнайомців намагалися відокремити дошку від стіни за допомогою лома. Проте їм це не вдалося, і тоді один із них розбив пам’ятник сокирою. Коли ж дошка впала й розбилася, то вони зібрали уламки та кудись забрали.
Пізніше Геннадій Кернер, мер Харкова, заявив, що не причетний до інциденту. «Жодні представники органів влади не брали участі в тому, що сталося. Я навіть іще не бачив, що сталося, я лише читав інформацію, яка мені надійшла на мобільний телефон», — повідомив він. За його словами, влада не прийняла чіткого рішення демонтувати дошку, «тут більшою мірою є авантюра з боку тих, хто виступав за збереження меморіальної дошки Шевельову».
Міліція здійснює перевірку за фактом демонтажу пам’ятної дошки відомому мовознавцеві Юрію Шевельову. Про це поінформувала прес-служба Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Харківській області. До міліції «звернувся харків’янин зі заявою про те що невідомі особи незаконно демонтували пам’ятну дошку з будинку № 17 на вулиці Сумській». За адресою, указаною заявником, виїхала слідчо-оперативна група райвідділу міліції, якою було проведено огляд місця події, опитано свідків і зібрано первинний матеріал. Наразі інформацію про це внесено до журналу Єдиного обліку про карне правопорушення й інші події. Ведеться подальша перевірка.
Голова ХОДА, між тим, переконує, що реґіональна влада не причетна до зруйнування пам’ятної дошки Юрію Шевельову. «Ми планували демонтувати цю дошку й передати її тим, хто її виготовив. Для того, щоби вони, можливо, встановили б її в тому місці, де би вона не викликала такого резонансу», — заявив п. Добкін. Зокрема, губернатор погодився на пропозицію міського голови Львова встановити таку дошку в західноукраїнському місті. «Якщо мер Львова буде до кінця щирий у цьому, ми готові разом із ним виготовити цю дошку та передати її у Львів від харківської громади, нехай вішають у Львові», — пообіцяв керівник Харківської області. Коментуючи ж акт вандалізму стосовно дошки, Михайло Добкін натякнув на українських націоналістів як можливих ініціаторів такого вчинку. «Головні спеціалісти в нашій країні з боротьби з пам’ятниками всім відомі. І в Полтавській області, і в Сумській області, і в Київській області. Ті, хто руйнує пам’ятники, навіть цього не приховують», — сказав губернатор.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply