Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 17, 2021

Трагедія під Іловайськом

Автор:

|

Вересень 18, 2014

|

Рубрика:

Трагедія під Іловайськом

Мапа подій

Українська громадськість дізнається зі засобів масової інформації (ЗМІ) про доволі неприємні для влади версії.

Унаслідок бездіяльності
Вимога розслідувати причини трагедії під Іловайськом, де українські військові потрапили в оточення й зазнали втрат, число яких встановлюють і досі, уперше пролунала з уст Семена Семенченка, командира батальйону «Донбас», 30 липня. «Унаслідок бездіяльності керівництва Антитерористичної операції (АТО) упродовж двох тижнів після успішного взяття міста (Іловайська. — Ред.) ми отримали фактично катастрофу, якої від самого початку АТО не було. Зрозуміло, що втрутилися різні чинники, зокрема російське вторгнення. Президент має провести розслідування, зрадників має бути покарано, із цього треба терміново зробити висновки», — сказав він.
Натомість, 1 вересня Дмитро Снєгирьов, лідер громадської ініціативи «Права справа», зазначив у коментарі київській «Газеті по-українськи», що оточення українських підрозділів під Іловайськом — на сумлінні генерал-лейтенанта Петра Литвина, командувача сектору «Д» сил АТО, брата народного депутата й колишнього спікера Верховної Ради Володимира Литвина та голови Державної прикордонної служби України Миколи Литвина.
«Цей Литвин сів на гелікоптер і просто втік із лінії фронту в глибокий тил. Сім’я Литвинів має відповісти перед законом, — пояснив п. Снєгирьов. — Також у відставку має подати міністр оборони Гелетей. За місяць маємо три такі «котли», втратили найбоєздатніші українські частини».
Сам же Валерій Гелетей повідомив 2 вересня, що оприлюднить усі обставини трагедії під цим містом щойно «після закінчення операції», яка тоді ще тривала, щоби цим не зашкодити її учасникам. Однак така конфіденційність виглядала, щонайменше, дивною. Хоч би тому, що ще 30 серпня Президент Порошенко вже назвав винних у черговому оточенні українських підрозділів. «Не можу не наголосити, що значною мірою відповідальними за ситуацію, яка склалася в Іловайську, є керівники двох підрозділів, які самовільно залишили лінію оборони, поставивши своїх бойових товаришів у надзвичайно складне становище», — заявив він.

Буде ретельне розслідування!
Утім, 3 вересня п. Семенченко написав у Facebook, що напередодні, під час зустрічі з трьома командирами добровольчих батальйонів, Президент Порошенко і голова Верховної Ради (ВРУ) Олександр Турчинов запевнили, що буде ретельне розслідування обставин оточення українських частин Збройних сил України (ЗСУ), Національної гвардії та Міністерства внутрішніх справ під Іловайськом.
Тому 4 вересня в парламенті сформували Тимчасову слідчу комісію (ТСК) ВРУ щодо подій в Іловайську, очолити яку доручили депутатові від партії «Батьківщина» Андрію Сенченку, котрий пояснив журналістам: «ТСК створено тому, що силові структури постійно надавали суперечливу інформацію про події біля Іловайська, надходили сигнали, що дії військових у цій зоні не координувалися, своєчасно не ухвалювалися необхідні рішення».
Того ж дня Віталій Ярема, Генеральний прокурор України, стверджував: «У межах розслідування подій під Іловайськом Донецької області проводяться військово-тактичні експертизи щодо дій керівництва Міністерства оборони та Генерального штабу під час проведення операції. Висновки про правильність застосування ЗСУ зробить Академія Генерального штабу ЗСУ».
Тим часом, заступник генпрокурора — головний військовий прокурор Анатолій Матіос, не дочекавшись завершення розслідування, заявив того ж дня: «Щодо Іловайська зазначу, що операцію було розроблено фахово, грамотно, перемога була уже за півкроку. Але ніхто не сподівався, що з тилу, із Росії, буде наступ. Коли відмобілізовані батальйони територіальної оборони в системі Міністерства оборони (МО) виконували фактично комендантську функцію забезпечення шляхів сполучення, доставки вантажів, озброєння, їх було обстріляно з важкої артилерійської зброї та реактивних установок. І це й призвело до того, що сталося».
При цьому прокурор, схоже, не зауважив того, що фразою: «Але ніхто не сподівався, що з тилу, із Росії, буде наступ» — він, по суті, спростував попередню, що «операцію було розроблено фахово, грамотно». Та попри те, що п. Матіос звинуватив таким чином керівництво АТО, як мінімум, у недогляді удару російських підрозділів у спину українським, 4 вересня ВРУ, заслухавши доповідь міністра оборони про трагедію, питання про його відставку не розглядала.

«Є кілька запитань»…
Щоправда, 8 вересня Президент України ще раз запевнив під час спілкування з військовиками: «Причини важких втрат буде ретельно вивчено та проаналізовані, щоби вони не повторилися в майбутньому. Розслідуванням факту оточення та загибелі військових у районі Іловайська й інших точках здійснює військова прокуратура. Слідчі вивчають те, як планувалися та проводилися ці операції. Призначено військово-тактичну експертизу, що дасть відповідь стосовно правомірності прийняття рішень командним складом сил АТО й ступеню їх відповідальності. Винні не уникнуть покарання».
Водночас Петро Порошенко зазначив, що рішення будуть виваженими й він, як головнокомандувач ЗСУ, не допустить показової розправи над командирами. Однак ця заява підштовхнула Юрія Березу, командира добровольчого батальйону «Дніпро-1», до висновку, що «міністр оборони Гелетей, начальник генштабу Віктор Муженко та керівник сектора «Д» Литвин приховали інформацію від Президента».
«Є кілька запитань: чому генерал Литвин, коли його війська побігли, не доповів керівнику — начальнику Генштабу? Питання до начальника генштабу: де ваше головне розвідуправління? І взагалі тотальне запитання до МО: чи відповідає воно за те, що, коли військові частини залишили територію від Савур-могили майже до Новоазовська, залишивши бойові пости, міністр оборони не доповів про це Президенту? Як я зрозумів, під час зустрічі з Президентом міністр оборони, начальник генштабу і керівник сектору «Д» не просто приховали – вони цієї інформації зовсім не надали Президентові», — пояснив він.
Та 15 вересня голова ТСК щодо подій під Іловайськом п. Сенченко повідомив, що вона лише «має намір заслухати широке коло осіб — від рядових і командирів середньої ланки до начальника Генерального штабу ЗСУ та міністра оборони» та «розгляне різні точки зору, щоби відновити картину того, що трапилося.». А отже, станом на 15 вересня, ТСК якщо й заслуховувала, то далеко не «широке коло».
Андрій Сенченко також поінформував, що планує «запросити військовослужбовців, котрі брали безпосередню участь у подіях під Іловайськом, на наступне засідання ТСК», і висловив сподівання, що «комісії вдасться оприлюднити висновки своєї роботи ще до парламентських виборів 26 жовтня».
Як бачимо, ані Генпрокуратура, ані ТСК не поспішають із розслідуванням трагедії, що неабияк занепокоїла патріотів України. А їм аж ніяк не слід баритися. Бо громадськість тим часом дізнається зі ЗМІ доволі неприємні для української влади версії трагедії під Іловайськом.

Влада знищує добровольців?!
Приміром, Сергій Ружинський, оглядач інтернет-видання iPress.ua, ошелешив українців опублікованою ще 31 серпня реплікою «Добровольців знекровлено. Порошенко може спокійно приймати умови Путіна»: «Я опублікував текст: «Навіщо Петро Порошенко знищує добровольчі батальйони?», у якому висловив крамольне припущення: «Українська влада боїться українських добровольців не менше, а то й більше, ніж сепаратистів та Путіна, разом узятих. І свідомо планує операції так, аби добровольчі батальйони зазнавали великих утрат». Дозволю собі ще одну цитату з власного тексту: «Добровольчі батальйони — бар’єр, який здатен перешкодити Порошенкові домовитися з Путіним — на умовах Кремля». Власне, все так і сталося. П’ять добровольчих батальйонів були укинуті у Іловайський котел, де їх методично знищували російські війська. Потім Петро Порошенко нібито домовився з Москвою про створення коридору, яким бійці мали вийти з оточення. Однак українці почали організований відступ, по їхніх колонах ударили росіяни. Схоже на те, що операція із знищення добровольчих батальйонів була ретельно спланована — саме як прицільний удар по добровольчих батальйонах і з метою деморалізації українських бійців загалом. Фактично українські влада віддала добровольців на поталу росіянам. Одразу після того, як це сталося, Путін озвучив свої умови миру. Ідеться, ймовірно, не про створення окремих державних утворень Донецької і Луганської «народних республік», як поспішили повідомити колеги, а про федералізацію України й окремий статус Донбасу в Україні. З гарантованою квотою для Донбасу в центральних органах влади. Цього достатньо, щоби надовго, якщо не на завжди, перекреслити будь-які перспективи європейської й атлантичної інтеграції України та прив’язати її намертво до Росії».

Ігор Голод

Гоп-ля
Місто Стаханов Луганської області відокремилося від «Луганської народної республіки» (ЛНР) і тепер існуватиме автономно під назвою «Козацтво народної гвардії Стаханова». Про це 14 вересня бойовики Стаханова заявили місцевим підприємцям. «Стаханов вийшов із-під юрисдикції ЛНР. За заявою нових «керівників» міста, відтепер Стаханов не входить до складу ЛНР, а буде існувати автономно», — повідомив один з учасників зустрічі. Крім того, бойовики заявили, що місто буде формувати свій бюджет самостійно. Учасник зустрічі розповів, що всім запрошеним підприємцям запропонували взяти участь у формуванні бюджету та заплатити новій «владі» міста по 150-200 грн.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply