Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 16, 2018

Трагедія Грибовицького сміттєзвалища

Автор:

|

Червень 09, 2016

|

Рубрика:

Трагедія Грибовицького сміттєзвалища

Грибовицьке сміттєзвалище

У минулому числі тижневик «Міст» детально описав трагічні події, що нещодавно сталися неподалік Львова. Нагадаємо, що 29 травня ц. р. на сміттєзвалищі у Великих Грибовичах сталася пожежа. Коли почали її гасити, стався обвал глибиною дев’ятиповерхівки, в якму загинуло троє рятувальників. Тіла одного з них досі не знайшли. «Пошукові роботи продовжуються, працюють екскаватори, залучено 55 рятувальників, котрі працюють позмінно та періодично змінюють один одного», — повідомив Віталій Туровцев, керівник прес-служби Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області. Водночас він повідомив, що загроза нового обвалу постійно існує. «У нас працює моніторингова група, яка відстежує стан схилу, постійно заміряє по координатах, наскільки він відхиляється», — сказав він.
Відразу ж після трагедії стали шукати винного. Андрій Садовий, міський голова Льова, спробував звинуватити у проблемі Львівську обласну державну адміністрацію (ЛОДА). Однак Олег Синютка, голова ЛОДА, заявив, що вирішення проблеми Грибовицького сміттєзвалища перебуває у компетенції саме міської влади Львова. «Усе, що треба було від області, — ми ліквідували надзвичайну ситуацію та знайшли загиблих людей».
Варто нагадати, що ще три роки тому екологи розробили проект рекультивації збиранки у Грибовичах. «2013 року на замовлення Львівської міської ради (ЛМР) проф. Мирослав Мальований та інші екологи підготували пропозиції щодо запровадження комплексу заходів для відновлення ґрунтів під звалищем, будівництва сміттєпереробних заводів. Однак, ЛМР цим проектом не зацікавилася», — розповіла Тетяна Тимочко, голова «Всеукраїнської екологічної ліґи».
За її словами, в Україні майже не залишилося комунальних сміттєзвалищ. Здебільшого вони або повністю, або частково належать приватникам, яким рекультивація або зведення переробних заводів тільки заважатиме отримувати прибутки. «Все це відбувається за сприяння місцевої влади. Тим, хто володіє сміттєзвалищами або веде нелегальний бізнес там, вигідно, щоб люди не розділяли побутові відходи, не сортували для вторинної переробки пластик, папір, скло тощо. Приватні структури зацікавлені у тому, щоб великі обсяги несортованого сміття приходили на збиранку, де їх потім навмисно підпалюють, отруюючи ґрунти та повітря. Таким чином зменшують об’єм відходів, що дозволяє знову приймати велику кількість сміття й отримувати прибуток. А екологічна інспекція закриває на це очі», — наголосила експерт.
Свою думку стосовно цієї проблеми висловив і Остап Семерак, міністр екології та природних ресурсів України. Він вважає, що головним завданням його відомства є не інвентаризація звалищ у державі, а негайне їхнє закриття, пошук нових територій та будівництво заводів із переробки твердих побутових відходів.
Після цієї заяви сільська рада Великих Грибович постановила повністю закрити Грибовицьке сміттєзвалище. Про це заявив Ігор Питель, місцевий сільський голова. За його словами, жителі не пропустять на звалище жодної автомашини зі сміттям не тільки зі Львова, але й з інших населених пунктів. Війт зазначив, що в своєму рішенні депутати керувалися постановою головного санітарного лікаря Львівської області ще з 2004 року. Він також додав, що ЛМР не проводила жодних перемовин із громадою та владою села Великі Грибовичі. Після цього сміттєзвалища почали утворюватися у самому Львові, бо не було куди вивозити сміття.
Однак думку громади можуть і проігнорувати. Ольга Сивак, начальник управління інвестицій ЛМР, вважає, що Грибовицьке сміттєзвалище й далі прийматиме сміття. Адже наразі влада міста Лева не може відшукати ділянки для нового полігону. «Ми вже багато місяців ведемо перемовини зі селищними радами навколо Львова щодо нового полігону. На жаль, ніхто не зголошується прийняти такий об’єкт на свою територію», — повідомила чиновниця. У списку «кандидатів» — дві ділянки у Яворівському районі (кар’єр заводу «Керамзит» і військовий полігон), дві ділянки з Миколаївського району (Кагуївський та Добрянський кар’єри), а також одна ділянка у Жидачівському районі (на території гірничо-хімічного підприємства «Сірка»).
За словами чиновниці, для Львова виділили значні кошти на рекультивацію сміттєвого полігону. Зокрема, у Великі Грибовичі скерують 40 млн EUR, які Україні ще на початку року виділив Європейський інвестиційний банк (ЄІБ).
Ірина Маруняк, заступник голови міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ЛМР, пояснила, як будуть витрачатися ці кошти. 10 млн. EUR піде на будівництво сміттєпереробного заводу, а ще 30 млн EUR кредиту ЄІБ надасть для рекультивації Грибовицького сміттєзвалища. Вона також уточнила, що цей кредит банк надасть на 25 років під 1,5 % річних.
За словами п. Маруняк, зараз сміття зі Львова тимчасово вивозять на кілька сміттєзвалищ у області. Для цього що з міського бюджету виділили 13,7 млн грн на те, щоб закупити паливо.
Крім цього, з міського бюджету Львова виплачуватимуть щомісячну допомогу у розмірі 4 тис. грн до досягнення повноліття дітям загиблих на Грибовицькому сміттєзвалищі рятувальників. «Якщо діти далі будуть вчитися, така допомога буде виплачуватися аж до 23 років. Йдеться про п’ятьох дітей», — додала чиновниця.
Та на цьому історія не закінчилася. Проти ночі на 7 червня пожежа виникла вже на міському сміттєзвалищі у Стрию Львівської області. На щастя, загорання не встигло розповсюдитися на велику площу. Вже о 02:39 пожежу ліквідували. Постраждалих не було.
Цього ж дня знову почало горіти Грибовицьке сміттєзвалище. Віталій Туровцев повідомив, що гасити пожежу на звалищі під Львовом будуть уже за допомогою авіації.
Львівська обласна рада прийняла на сесії звернення, яким попросила керівництво України визнати Грибовицьке звалище та прилеглі до нього села Малехів і Грибовичі зоною надзвичайної екологічної ситуації. З подібним проханням звернувся до Президента та прем’єр-міністра України і львівський мер. З єдиною відмінністю. На його думку до зони надзвичайної екологічної ситуації слід включити також і Львів. Петро Порошенко висловився проти політизації проблеми з вивезенням сміття у місті Лева. Про це він заявив у телефонній розмові з п. Садовим. «Сміття треба прибирати, а не робити на ньому велику політику», — сказав Президент.
Інтерес до цієї справи виявила й Служби безпеки України. Слідчий відділ Львівського обласного управління відомства відкрив карне провадження за фактом пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі. Підставою стала подана неназваним наразі громадським активістом заява. Він просить розслідувати передумови виникнення пожежі та стверджує, що має інформацію про можливу причетність до події службових осіб із органів місцевого самоврядування. Вона буде вивчена фахівцями спецслужби, котрі також перевірять імовірність службового недбальства.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...