Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 6, 2019

Татари перекрили для вантажівок дороги на Крим

Автор:

|

Вересень 24, 2015

|

Рубрика:

Татари перекрили для вантажівок дороги на Крим

Блокада

На адміністративному кордоні Херсонської області 20 вересня стартувала акція перешкоджання постачанню продовольчих товарів до окупованої Російською Федерацією (РФ) Автономної Республіки Крим (АРК).

Визволити заручників
У неділю, о 12:00, кримські татари перекрили три дороги через адміністративний кордон між Херсонською областю України й окупованим росіянами півостровом. Причини, які спонукали їх блокувати кордон, назвав Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу та депутат Верховної Ради України (ВРУ). Це, за його словами, постійне порушення прав його співвітчизників і небажання ВРУ приймати закони, які б виправили ситуацію.
Татари обіцяють зняти блокаду щойно після звільнення окупантами всіх українських заручників, у т. ч. Надії Савченко, Олега Сенцова й Олександра Кольченка, припинення репресій на півострові стосовно їхніх організацій, усунення перешкод для роботи українських і кримськотатарських медіа в АРК і дозвіл в’їзду туди лідерам кримських татар.
Рефат Чубаров запевнив, що 80 % продуктів завозять туди з материкової частини України, тож сподівається, що їхнє блокування змусить окупантів припинити репресії проти його співвітчизників.
Татари наполягають, аби ВРУ ухвалила низку законів, необхідних для вреґулювання питань взаємодії материкової України з Кримом, вимагають скасувати Закон «Про вільну економічну зону «Крим» і створити відповідну вільну економічну зону в Херсонській області. «Відбувається щось абсурдне — Кримський півострів окупували, там уведено жорстокий, гірший від радянського, терористичний режим, переслідується будь-яке інакомислення, особливо пов’язане з українською символікою, сильний тиск чиниться на тих, хто не примирюється з окупаційним режимом, а водночас Україна справно забезпечує окуповану АРК і водою, й електроенерґією, і харчовими продуктами», — обурився п. Чубаров. Відтак лідер кримських татар закликав припинити, крім поставок українських продуктів на півострів, ще й енергопостачання окупантів.
До блокади приєдналися й представники «Правого сектора». «Блокаду Криму розцінюємо як подвійний удар — і безпосередній удар по московських інтересах, і удар по теперішній системі, яка склалася в Україні, системі зради і здачі державних інтересів», — пояснили у прес-службі партії.
Рефат Чубаров зазначив, що вже першого дня в акції взяло участь близько 1 тис. осіб. І хоч формально блокаду здійснює не українська держава, а громадський рух і волонтери, правоохоронці активно підтримують блокувальників, публічно висловлюючи солідарність із
ними та «охороняючи правопорядок» на місці акцій протесту.

«Логічний крок, але запізнілий»
Однак Наріман Джелял, перший заступник голови Меджлісу, вважає, що це — «цілком логічний крок, але трохи запізнілий». «До Криму вже спрямовані альтернативні продуктові потоки з РФ. Не думаю, що це вдарить по обивателях. На ринках основні товари — із РФ. А ось по співпраці великих українських бізнесменів із російськими клієнтами, де Крим виступає лише транзитною зоною, вдарить серйозно», — сказав він.
Андрій Клименко, представник фонду «Майдан закордонних справ», частково погоджується зі заступником голови Меджлісу. «В українській політиці діє певний елемент запізнення, тривалість якого — рік. Саме стільки часу минає від того моменту, коли ідею, створену громадянським суспільством, починає реалізовувати влада. Що, власне, і сталося із ініціативою блокади. За цей час окупаційний режим уже встиг налагодити постачання в АРК і товарів, і певних послуг. Що, безумовно, знижує ефективність застосування блокади, — визнав він. — Але не робить її непотрібною. Це — той крок, який у короткотерміновій історичній перспективі допоможе повернути Крим до складу України».
Дизайнер Ірина Бондаренко, переселенка з АРК, пояснила київському часопису «Україна молода»: «У мене батьки зараз залишилися в Криму. Довгий період підтримували окупацію й усю політику Кремля, але зараз ситуація починає змінюватися, зважаючи на здорожчання товарів і не таку вже й велику заробітну платню. І якби Україна не постачала продуктів (адже на полицях кримських магазинів дуже багато українських товарів, які дешевші й якісніші за російські), то кримчани, повірте, поступово, але таки зрозуміли б, що таке Росія й якою була її мета. За повної блокади, гадаю, ще й iз голодними шлунками, ситуація швидко змінилася б».

Удар по зрадниках
21 вересня Олег Слободян, прес-секретар Державної прикордонної служби України, повідомив після приблизно доби від початку блокади: «Жодна вантажівка не перетнула адміністративного кордону з Кримом у Херсонській області, деякі водії фур залишають пропускні пункти та повертаються на материкову частину України».
А Ленур Іслямов, власник кримськотатарського телеканалу АТР, упевнений, що блокада вдарить по зрадниках України, котрі торгують з окупантами або небезплатно потурають цьому: «Багатьом чиновникам блокада незручна, бо в них є бізнес-інтереси — постачання контрабанди в РФ через АРК. Везуть усе що завгодно, не розмитнюючи. Цим користуються з обох сторін. Росії ж додаткова вигода в тому, що така контрабанда розбещує українських бізнесменів і політиків. Чіпляють їх на грошовий гачок, і ті починають думати: а навіщо Крим повертати? Минуло півтора року від окупації півострова, а рішучих дій щодо його повернення немає. Тиск на кримських татар у Криму посилюється, люди незаконно потрапляють у в’язниці, гинуть від рук невідомих. Тому Меджлісу важливо нагадати українській владі — цю проблему треба вирішувати. Інакше доведеться визнати: ми вже ніколи не повернемо Криму».
Юлія Тищенко, експерт Українського незалежного центру політичних досліджень, зазначила: «Узаконена» контрабанда за останній рік перетворила АРК на сірий офшор. Це створює чорну економіку анексії, яка вигідна не тільки чиновникам при окупаційній владі, а й багатьом по наш бік. Якщо український уряд не хоче цьому зарадити, потрібно йому натякнути».
Напередодні цих подій окупанти іронізували на тему наміченої блокади та повідомляли, що півострів повністю забезпечується РФ, а блокада більше вдарить по самих українцям, ніж по окупантах. «Громадянам Херсонської, Запорізької й інших областей, які поставляють товари в Крим, слід «нам’яти боки» тим, хто влаштовує блокаду», — голослівно заявляв Сергій Аксьонов, «глава» Криму та кримінальний авторитет на прізвисько Гоблін.
Проте місцеве населення вже повідомило, що ціни неухильно поповзли вгору. Мабуть, продавці не впевнені, що забезпечення з Росії прийде в найближчому майбутньому, як і покупці, готові переплачувати за овочі втридорога. При цьому Гоблін стверджує, що причин для паніки немає, а ті, хто підвищують ціни, просто намагаються нажитися за рахунок довірливих громадян. Тому всіх спекулянтів будуть жорстоко карати.

Ігор Голод

До слова
Активісти Громадянського корпусу «Азов» Одеси разом зі Союзом придністровців України 21 вересня влаштували акцію на знак солідарності з кримськими татарами на українсько-придністровському кордоні в пункті пропуску Кучургани. Синхронну акцію з блокування молдовсько-придністровського кордону в пункті пропуску Бендери провели й придністровці, котрі були змушені виїхати до Молдови внаслідок політичних переслідувань. В «Азові» зазначили, що акція була узгоджена зі Службою безпеки, Міністерством внутрішніх справ та іншими відомствами України. «Ми прибули, щоби продемонструвати солідарність із кримськотатарським народом, представників якого переслідує російська влада в окупованому Криму, а також на знак підтримки українців, котрі проживають у Придністров’ї. Бо репресії відбуваються не тільки в АРК, але і в самопроголошеному Придністров’ї, де Федеральна служба безпеки РФ переслідує тих, хто підтримує незалежну Україну», — зазначив Олег Вощевський, голова Союзу придністровців України.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply