Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 19, 2020

Селянин знайшов архів УПА

Автор:

|

Липень 18, 2013

|

Рубрика:

Селянин знайшов архів УПА

Іван Курило, житель гірського села Монастирця, що в Самбірському районі Львівської області, ідучи в ліс по дрова, побачив, що з-під берези стирчить щось подібне до металевого бідона. Чоловік не полінувався його відкопати. А коли розкрив, то побачив численні документальні матеріали підрозділу вояків Української повстанської армії (УПА).

У бідоні був захований доволі великий архів повстанців. Це, зокрема, – агітки, журнали, книжки, тексти пісень, зошити, списані фіолетовим чорнилом гарним почерком, де, зокрема, добре читається текст Декалогу українського повстанця, інші навчальні тексти. Привертають увагу машинописні аркуші, на яких детально зафіксовано, як, коли й де саме у бою з московським окупантом загинув повстанець на псевдо «Ворона». Там же зазначено, що його поховано вночі на цвинтарі села1947 року.
Не всі знайдені матеріали, на жаль, добре збереглися. Час таки зробив свою руйнівну справу. Але частину архіву можна прочитати й дізнатися правдиву історію про боротьбу вояків УПА за незалежність своєї держави на Самбірщині.
Віталій Кімак, заступник голови районної ради, пославшись на пояснення пана Курила, сказав, що архів був закопаний, як свідчать записи у зошиті, 1947 року біля гірської річки. Та з роками повеневі води змінили її русло та в такий спосіб підмили берег.
У знахідці є ще одна особливість, наголосив п. Кімак. Архів УПА потрапив до рук нинішніх продовжувачів історичної справи своїх дідів і батьків напередодні відзначення 69-ї річниці створення в сусідньому з Монастирцем гірському селі Самбірщини Сприні Української Головної Визвольної Ради (УГВР).
Святкові заходи відбулися 14 липня біля пам’ятника засновникам УГВР. Над архівними матеріалами мають ретельно попрацювати історики, науковці й інші фахівці. Адже йдеться й про те, щоби врятувати їх від подальшої руйнації.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply