Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 25, 2021

Причина пожежі в Калинівці і досі — загадка

Автор:

|

Жовтень 05, 2017

|

Рубрика:

Причина пожежі в Калинівці і досі — загадка

Частина експертів вважає інцидент на Вінниччині диверсією, але інша — наслідком безгосподарності.

День народження Президента
Як писав «Міст», пізно ввечері 26 вересня в 48-му арсеналі в Калинівці на Вінниччині — другому за значенням в Україні після балаклійського на Харківщині — розпочалися вибухи боєприпасів, яких там було, за даними міністра оборони Степана Полторака, 83 тис. т. Зокрема — 68 т готових до застосування (у т. ч. ракети системи залпового вогню «Смерч», «Ураган» і «Град»). Решта — компоненти до боєприпасів і металобрухт.
Наступного дня Владислав Селезньов, речник Генерального штабу (ГШ) Збройних сил України (ЗСУ) запевнив, що 70 % боєприпасів не пошкоджені. Але оскільки підірвані вогнем і детонацією боєприпаси влучали в оселі жителів навколишніх сіл, звідти евакуювали більше 30 тис. людей.
Журналіст Юрій Бутусов повідомив у Facebook, що, за його даними, працівники Служби безпеки України (СБУ) перевіряли в районі вибухів інформацію про підготовку диверсії на Вінниччині, заплановану на 26 вересня, відтак, констатував: «Це день народження Петра Порошенка, і диверсія в його рідній Вінницькій області не може бути збігом. Тому жодних сумнівів у тому, що 48-й арсенал знищений супротивником, у мене немає».
А після того, як 27 вересня на місці надзвичайної події побувала оперативно-слідча група СБУ на чолі з Василем Грицаком, головою відомства, військова прокуратура попередньо кваліфікувала пожежу на складах боєприпасів я диверсію.
«Боєць із одного з постів (на складах у Калинівці. — Ред.) встиг доповісти про дивний звук. Через кілька секунд почалися розриви на відкритому майданчику. Периметр охоронявся надійно, тому схоже на безпілотник, який СБУ намагалася перехопити. Кажуть, що когось навіть затримали напередодні, але хтось прорвався», — розповів Юрій Бірюков, радник Президента України.
Він також нагадав, що «жорсткий і глибокий» аудит військових складів у Сватовому та Балаклеї, де раніше також відбулися вибухи боєприпасів, не виявив жодних проблем із обліком майна, яке там зберігали. Своєю чергою, Сергій Місюра, співробітник Головного управління розвитку та супроводу матеріального забезпечення ЗСУ, повідомив, що за вибухами на військових складах в Калинівці стоїть одна з диверсійних груп, якій вдалося вислизнути під час антитерористичної операції українських спецслужб у Вінницькій області.
«За нашими розвідданими, ще з 25 вересня у Вінницькій області під виглядом антитерористичних навчань були проведені обшуки та переслідування диверсійних груп. І два дні проходили пошуки і ведення цих груп. Основна маса була визначена й була затримана. Основна маса, але не всі. Тому одна група й змогла доставити на безпілотнику вибуховий пристрій. Те, що диверсія була здійснена за допомогою дрону, було підтверджено постовими, які чули його звук», — написав він у Facebook. — Основна маса потрібних нам снарядів перебуває в підземних бункерах. Вони не постраждали (є інформація про один пошкоджений бункер, але це не точно), отже, всі боєприпаси також не постраждали».

Лише 17 охоронців
Однак у Генеральній прокуратурі (ГПУ) повідомили 28 вересня, що відпрацьовуються чотири основні версії надзвичайної ситуації в Калинівці. Однак не уточнили, які саме. А того ж дня Анатолій Матіос, головний військовий прокурор, заявив, що у військової прокуратури немає жодних підтверджень заяв про нібито викриття у Вінницькій області диверсійних груп, які могли організувати пожежу. За його словами, напередодні надзвичайної події, яка сталася ввечері 26 вересня, спецслужби на території області «нікого не затримували, і ніхто не втік».
Анатолій Матіос також запевнив, що фактів, які підтверджували б використання квадрокоптеру для здійснення диверсії на військовому об’єкті, також виявлено не було. Крім цього, він заявив на брифінгу, що на військових складах у Калинівці не працювала пожежна сигналізація, а також бракувало 50 % технічних засобів охорони. Він також заявив про наявність кадрових проблем зі співробітниками воєнізованої охорони, котрі отримують вкрай низьку заробітну плату, а працюють там «в основному, люди похилого віку».
За словами генерала Матіоса, на момент виникнення надзвичайної події арсенал охороняли лише кілька постів зенітного прикриття арсеналу та 17 співробітників воєнізованої охорони віком за 50 років. «Вони, не маючи жодних технічних засобів спостереження, мали забезпечити безпеку 10,5-кілометрового периметра і території у 1,2 тис. га. Природно, контроль і охорона такими силами давно перетворилися на імітацію служби», — зазначив він.
А п. Бутусов нагадав про директиву Віктора Муженка, начальника ГШ, від 7 лютого ц. р. про визначення лімітів облікової чисельності та заходів із укомплектування ЗСУ 2017-го, яка заборонила призов на військову службу за контрактом у військові частини озброєння ЗСУ, відтак, резюмував: «Ця директива не дозволяла укомплектувати охорону арсеналу».
Журналіст також запевнив, що з квітня по червень ц. р. спеціальні комісії провели чотири перевірки стану арсеналу в Калинівці й з’ясували: «59 із 179 майданчиків зберігання боєприпасів не мали жодного захисту, саме вони здетонували під час вибухів насамперед. Водночас 73 відкриті майданчики зберігання не мали козирка й укриття від атаки дронів. Велика частина території арсеналу розташовувалася в лісі. Технічна територія та 50-метрова зона контролю, що прилягала до периметру охорони, заросла чагарниками, деревами, буреломом і майже не проглядалися, її не контролювали. Також немає системи відеоспостереження та раннього виявлення надзвичайних ситуацій».
«Вартість боєприпасів, знищених під час пожежі на арсеналі в Калинівці, може становити від 400 млн до 600 млн USD, не враховуючи руйнування інфраструктури військової бази і прилеглих територій», — уточнив він.
Відтак, Олександр Турчинов, секретар Ради національної безпеки й охорони України, заявив 28 вересня, що за пожежу на арсеналі під Калинівкою несе відповідальність у т. ч. генерал Муженко. А також вимагав на засіданні Військового кабінету його відставки.

Луценко — за Муженка
Однак наступного дня Юрій Луценко, генеральний прокурор України, заявив у ефірі одного з телеканалів: «Ми схильні вважати, що всі останні вибухи є частиною військових дій Російської Федерації і російських терористів. Ми бачимо повні ознаки диверсій». А 3 жовтня він повторив на брифінгу: «Я стою і далі на тому, що ми маємо справу з диверсією, яка стала можливою через службове недбальство посадових осіб, котрі були уповноважені забезпечити охорону цього об’єкта. Інші деталі розслідування в інтересах слідства розголошенню не підлягають».
А от Ірина Луценко, дружина генерального прокурора і представник Президента у парламенті, закликала Верховну Раду не розглядати питання особистої відповідальності за надзвичайну ситуацію в Калинівці Вінницької області, де сталася пожежа на складах боєприпасів, до завершення розслідування. «Не можна обезголовити армію, коли країна перебуває у війні, без доказів», — пояснила вона.
Політолог Петро Олещук прокоментував це таким чином: «Навколо питання про відставку начальника ГШ розгортається боротьба. Наскільки я розумію, для Президента та його оточення це — принциповий момент: вони не хочуть відправляти генерала Муженка у відставку, щоб не демонструвати свою слабкість і здатність піддаватися тиску. З іншого боку, саме цю слабкість відчув «Народний фронт» (п. Турчинов входить до складу саме цієї політичної сили. — Ред.). У цьому випадку непросто говорити про те, хто має відповісти за те, що трапилося. Зараз буде перекидання відповідальності між різними органами влади». Тому крапку в цій справі ставити ще зарано.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply