Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 16, 2021

Повстання в реґіонах

Автор:

|

Січень 30, 2014

|

Рубрика:

Повстання в реґіонах

Опівдні 23 січня ц. р. близько 2 тис. львів’ян прийшло під стіни Львівської обласної державної адміністрації (ЛОДА) на акцію в межах загальноукраїнського страйку. Згодом вони почали масово заходити у будівлю ЛОДА, аби поспілкуватися з Олегом Салом, головою адміністрації, й оголосили, що перебирають владу на себе та блокуватимуть будівлю. 

Уся площа перед ЛОДА була заповнена людьми, котрі кричали: «Заходимо!», «Революція!» – і закликали одне одного поводитися спокійно, не бити вікон і не псувати майна. «Ініціативна група оголосила, що люди блокують адміністрацію та беруть владу у власні руки. Охорона не змогла стримати людей, бо їх було дуже багато», — розповіли очевидці штурму.
Активістів у ОДА очолили Оксана Юринець, депутат Львівської обласної ради (ЛОР) від партії УДАР, і Валерій П’ятак, заступник голови ЛОР. На запитання щодо вимог п. П’ятак відповів, що вони хочуть порозмовляти з головою адміністрації, почути його позицію, адже за два місяці Євромайдану той так її й не озвучив. «Люди зайшли, почали колядувати. За словами охорони, до них вийшов хтось зі заступників голови ЛОДА й наказав усіх впустити. Вони піднялися на другий поверх до кабінету п. Сала, почали співати гімн», — розказували ті, хто був присутній при цій події.
За словами Ростислава Пелеха, представника ініціативної групи, у ЛОДА створюють Народну Раду й, згідно зі статтею 5 Конституції України, владу на місцях перебирають на себе народні обранці — депутати ЛОР. Також ініціативна група оголосила про те, що люди зайдуть і в інші адміністративні будівлі у Львові, наприклад, до податківців, митників тощо, однак не блокуватимуть їхньої роботи. Урешті-решт львів’яни змусили Олега Сала написати заяву на звільнення, щоправда, пізніше він її відкликав.
25 січня депутати ЛОР ухвалили рішення, яким визнали Народну Раду за колегіальний орган, уповноважений представляти інтереси українського народу. Депутати закликали негайно відкликати львівський особовий склад спеціального підрозділу міліції «Беркут» із міста Києва. Цього ж вимагають і тернопільські депутати.
Також 23 січня активісти «правого сектора» захопили будівлю Рівненської ОДА й намагалися увірватися в офіс Партії реґіонів (ПР). У ніч на 25 січня було зроблено спробу підпалу офісу Рівненської обласної організації ПР. Як стверджують охоронці, під центральний вхід до приміщення була кинута займиста суміш, унаслідок чого обгоріли вхідні двері, повністю згорів пластиковий навіс над ними.
Цього ж дня мешканці Черкас спробували штурмом узяти будівлю ОДА, але були відтіснені міліцією. На території Черкаського районного відділу міліції в ніч на суботу стався вибух. «Вибухом було пошкоджено сім вікон райвідділу. Постраждалих серед громадян і працівників міліції немає», — ідеться в повідомленні міліціянтів. А 26 січня «Беркут» улаштував «фашистську зачистку». Хоча в сутичках проти мітинґарів брали участь так звані тітушки, правоохоронці затримували тільки представників самооборони Майдану.
Тернопільська обласна рада (ТОР) більшістю голосів визнала 25 січня Народну Раду України органом, уповноваженим представляти інтереси народу України. «Виконавча влада в області не діє. Тому ми не лише маємо конкретно висловити своє бачення ситуації в нашій державі та на Тернопіллі, а й узяти її під контроль. Це – наш обов’язок перед краянами», — зазначив Василь Хомінець, голова ТОР. Крім того, депутати проголосували за створення загону народної самооборони, а також обрали виконавчий комітет ТОР. До складу виконкому ввійшли голова облради, міський голова Тернополя, депутати від опозиційних партій, активісти місцевого Євромайдану та штабу національного спротиву. ТОР заборонила діяльність ПР і Комуністичної партії України (КПУ) на території області.
Таке ж рішення було ухвалене Івано-Франківською обласною радою (ФОР). У 25 січня депутати визнали ОДА нелегітимним органом і створили Народну Раду. До неї ввійшли опозиційні депутати обласної ради, активісти громадських і молодіжних організацій. Депутати вважали за доцільне утворення загону Національної самооборони як органу народної дружини ФОР.
У приміщенні Вінницької обласної державної адміністрації (ВОДА) забарикадувалися мітинґарі, котрі сформували структури власного самоврядування. Головою виконкому Вінницької Народної Ради обрали народного депутата Андрія Шевченка. Сотні працівників міліції біля будівлі ВОДА 25 січня склали щити й не чинять ніяких дій, але люди все одно почали споруджувати на вулиці барикади, побоюючись штурму правоохоронців.
У Чернігові в суботу кілька тисяч людей пікетувало будівлю ОДА, після чого штурмували її. Учасники акції протесту виламали двері до ЧОДА з боку відділу звернень громадян. Після спроби штурму мітинґарі почали будувати барикади з мішків зі снігом і автомобільних покришок. Міліція ж охороняє основні входи до адміністрації.
Того ж дня протестувальники ввірвалися в приміщення Полтавської обласної ради. Влада та правоохоронні органи не чинили опору, однак протестувальники пошкодили скло на першому поверсі будівлі. Потому учасники протесту провели збори й створили Народну Раду, яка постановила заборонити ПР і КПУ.
Між тим, у Харкові ультрас футбольного клубу «Металіст» заявили про початок активної підтримки Євромайдану. «Харківська фанатська громадськість вирішила повним складом іти й захищати харківський Майдан від можливих провокацій «простітушок», — ідеться в заяві футбольних фанатів. Подібне рішення ухвалили й ультрас донецького «Шахтаря» та «Дніпропетровського «Дніпра». А тим часом, увечері 25 січня в Харкові сталося зіткнення між учасниками місцевого Євромайдану та членами проросійської організації «Оплот». Біля одного з корпусів університету імені Каразіна колону мітинґарів, серед яких було багато дівчат, атакувала група молодиків спортивної зовнішності — близько 100 осіб. За словами активіста, у нападників були «георгіївські» стрічки. Під час спровокованої ними сутички вони розбили камеру одного із журналістів. Після нетривалої бійки втрутилася міліція, яка провела протестувальників до кінцевої точки їхнього маршруту — пам’ятника Тарасові Шевченку.
26 січня загони самооборони зайняли Будинок рад у Сумах, де проводяться сесії обласної та міської рад, узявши під свій контроль усі входи, виходи та приміщення будівлі. Проте в ніч на 27 січня міліціянтам удалося відновити статус-кво. Також народ узяв владу в Чернівцях, Луцьку й Житомирі. Народна Рада Чернівців і собі заборонила ПР і КПУ. Наразі в руки протестувальників іще не перейшли, зате вже заблоковані ОДА в Київській і Закарпатській областях. Проте в ніч на 27 січня міліціянтам удалося відновити статус-кво. Також народ узяв владу в Чернівцях, Луцьку й Житомирі. Народна рада Чернівців і собі заборонила ПР і КПУ. Наразі в руки протестувальників іще не перейшла, зате вже заблокована ОДА в Київській області. 28 січня влада в Закарпатській області перейшла в руки Народної ради.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply