Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 5, 2020

На Прикарпатті — НС державного рівня

Автор:

|

Липень 25, 2013

|

Рубрика:

На Прикарпатті — НС державного рівня

В Івано-Франківській обласній державній адміністрації (ФОДА) 18 липня відбулося термінове засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (НС). На ньому обговорювали стан бортів Домбровського соляного кар’єру в Калуші та гідрохімічний склад вод у його затопленій частині.

За результатами моніторингу Академії гірничих наук України було виявлено відкритий карстовий канал діаметром майже півметра, із якого, як зазначено в Інформаційному листі у ФОДА, «витікає скаламучений низькомінералізований потік ґрунтових вод, від 860 до 1300 куб. м за добу».
На комісії наголошувалося, що у зв’язку з активізацією проникнення вод із північного борта необхідно якнайшвидше розпочати роботи зі створення надійного захисту від просочування вод до кар’єру та припинення розвантаження мінералізованих вод за межі відвалів розкривних споруд.
Напередодні, 17 липня, із цього приводу відбулося позачергове засідання Калуської міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. У його протоколі, зокрема, зазначається: «Динаміка водопритоку через карстово-суфозійний канал у північному борті колишньої дренажної траншеї на Домбровському кар’єрі збільшилася. Це пов’язано як зі зростанням кількості опадів, так і з розширенням підземного каналу розвантаження вод із водоносного горизонту та тривалим винесенням глинистого наповнювача з товщі гравійно-галькових відкладів. Проникнення ґрунтових вод відбувається по всьому периметру кар’єрного поля. Формування карсту з утворенням провальних вирв триває й на протилежному до північного — південному – борті кар’єру, а також у східному, навпроти внутрішньокар’єрного відвалу, де розвантажуються води зі затопленої частини дренажної траншеї. Усі ці явища призводять до руйнування гірничого масиву та до подальшого погіршення техногенно-екологічної ситуації».
Калуська міська надзвичайна комісія постановила вважати ситуацію, що склалася на північному борті Домбровського кар’єру «як надзвичайну регіонального чи державного рівня». Учасниками засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій були також представники галузевої науки й однієї з галузевих підрядних організацій, яка готова взятися спершу за проведення геофізики, а відтак — за виконання робіт із буріння свердловин, які буде заповнено сейсмічно-стійким об’ємним розчином, що створить захисну стіну й зупинить витік розсолів. Роботи проводитимуться під контролем Науково-дослідного інституту галургії (м. Калуш) й Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.
Обласна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій погодилась із рішенням Калуської міської, класифікувавши ситуацію з витоками, що склалася останнім часом на Домбровському кар’єрі, як надзвичайну — державного рівня. До Кабінету Міністрів України ФОДА скерувала відповідні матеріали, у тому числі звернення щодо виділення коштів із резервного фонду державного бюджету на ліквідацію наслідків НС на Домбровському кар’єрі. Також кошти на проведення повторного моніторингу геофізичних досліджень буде виділено з обласного бюджету, тут екологи розраховують на розуміння проблеми з боку профільних постійних комісій обласної ради.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply