Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 16, 2019

На Полтавщині рятують столітні школи архітектора Опанаса Сластіона

Автор:

|

Вересень 29, 2016

|

Рубрика:

На Полтавщині рятують столітні школи архітектора Опанаса Сластіона

Волонтери

Громадські активісти на Полтавщині взялися за порятунок унікальних зразків національного архітектурного модерну — столітніх земських шкіл, що були створені за проектом відомого архітектора Опанаса Сластіона. В одній із таких шкіл у селі Харсіки, що у Чорнухінському районі Полтавської області, навчався батько Ольги Герасим’юк, першого заступника голови Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, котра й заснувала проект «Школи Лохвицького земства». Підтримав його також Тарас Кутовий, міністр аграрної політики та продовольства України. долучилися до реалізації громадські активісти, реставратори, архітектори, юристи та журналісти.
Завдяки їхнім зусиллям дев’ять земських шкіл Лохвицького повіту нещодавно отримали статус пам’яток архітектури місцевого значення. Організатори на цьому не зупиняються і планують обміряти ще близько 40 шкіл і виготовити на них облікову документацію.
Школи в національному стилі, створені за проектом Опанаса Сластіона, з’явилися у селах Лохвицького повіту у 1909-1910 рр. Вони мали шестикутні вікна, цегляне оздоблення у вигляді полтавської мережки та вишивки з альбомів Олени Пчілки, імпозантні вежі зі шпилями, які видно здаля, та розкладні дерев’яні перегородки, що у разі потреби об’єднували класи між собою в одну велику залу.
З 1971-го дослідженням цих шкіл займався полтавський мистецтвознавець Віталій Ханко. За його словами, після Другої світової війни ці школи перетворювали в їдальні, гуртожитки, контори колгоспів або крамниці. Дослідник дуже радіє, що тепер ці школи відновлюють.
Активісти проекту «Школи Лохвицького земства» ще навесні взялися за дослідницьку, просвітницьку й інформаційну роботу. Вони організовують толоки у тих будівлях, які вціліли, не лише для того, щоб навести там лад, а й привернути до них увагу громадськості. Така толока відбулася у Харсіцькій земській школі Лохвицького повіту, що з 1912 року майже не змінилася. Лише дах і дерев’яна башта — аварійні. Тепер тут — складські приміщення та шкільна бібліотека. Микола Івашина, директор Кізлівської школи, вважає, що на теренах колишнього Лохвицького повіту можна зробити музей земської освіти початку ХХ ст.: поставити ті самі дерев’яні парти, зробити те саме приміщення, де жили вчителі, стилізувати його. Адже це — справді пам’ятка всеукраїнського значення.
На толоці у Харсіках влаштували фотовиставку всіх земських шкіл. «Для толоки в Харсіках надрукували 51 світлину шкіл Сластіона. Не всі, але майже. Нам залишилося перевірити три пункти. Ми це зробимо», — написала п. Герасим’юк у Facebook. Вона разом із п. Кутовим урочисто відкрила встановлену охоронну табличку на Харсіцькій школі. Ольга Герасим’юк повідомила, що в Харсіки на толоку приїхав із Полтави Віталій Ханко, котрий досліджував Сластіонові школи багато років, рятував їхні сліди від забуття й не сподівався вже, що це оживе, а не залишиться в його архівах. Вона подякувала п. Віталію «за його вірність і безкорисливу роботу життя — просто збирати кожну пожовклу сторінку, записувати кожне слово, вірити, що хтось колись прийде й знайде то все. І запанує в своїм краю».
Порятунком ще однієї земської школи у селі Христанівка Лохвицького району займається родина Оксани Олійник, що переїхала сюди з Києва. На толоку у Харсіки родина Олійників привезла театр тіней і показала виставу «Як Квітка чортів зустріла», в якій символічно обіграли проблему руйнування столітніх будівель.
Колись у Харсіках вирувало життя, звідусіль йшли діти до школи, вчителі. Завжди було гамірно — збори, конкурси, змагання. Тепер у цьому куточку, який був колись надзвичайно веселий і щасливий, активісти намагаються повернути його колишню славу. Їхній приклад наслідують громади на території інших земських шкіл і влаштовують там толоки.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...