Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 19, 2020

Міліція застосувала надмірну силу проти мирних мітинґувальників

Автор:

|

Грудень 04, 2013

|

Рубрика:

Міліція застосувала надмірну силу проти мирних мітинґувальників

Небажання президента Віктора Януковича вести Україну до ЄС загрожує йому не лише втратою посади. Адже не встиг Віктор Пшонка, генеральний прокурор України, заявити, що силових методів щодло Євромайдану застосовуватися не буде, як міліція оголила кийки проти дітей.

Кривава п’ятниця
Обурені зреченням Віктора Януковича євроінтеграції її прихильники масово заполонили не лише майдани своїх міст, а й подалися на найбільші з них — столичні. Влада ж спробувала залякати їх жорстокістю. І в ніч на 30 листопада загін міліції спеціального призначення «Беркут» накинувся на мітинґувальників, що розташувалися на київському майдані Незалежності, і люто, до крові, побив сотні людей, серед яких було багато студентів — і не лише хлопців, а й дівчат. На відео, оприлюднених в Інтернеті, видно, як бійці «Беркуту» несамовито гамселили кийками навіть тих, кого вже повалили на асфальт.
Відтак, приблизно 220 активістам Євромайдану довелося тієї ночі шукати прихистку в Михайлівському монастирі Української православної церкви Київського патріархату, ченці якого надали їм першу медичну допомогу, відігріли гарячим чаєм і нагодували. Але ці втікачі від «Беркуту» таки повернулися 1 грудня на центральний майдан столиці, куди того дня вийшло, за різними даними, від 700 тис. до 1,5 млн прихильників євроінтеграції України.

Віче кликало до страйку
Опозиція, закликаючи напередодні прийти на народне віче, приурочила його до 22-ї річниці Всеукраїнського референдуму на підтримку Акту проголошення державної незалежності, який відбувся 1 грудня 1991-го. А на вічі лідери опозиційних партій оголосили всеукраїнський страйк із вимогою відставки президента Януковича й уряду Азарова та дочасних виборів до Верховної Ради (ВРУ).
На народному вічі виступили колишній глава Української греко-католицької церкви Блаженнійший Любомир (Гузар), лідер польської опозиції Ярослав Качинський, віце-президент Європарламенту Яцек Протасевич, переможниця «Євробачення-2004» Руслана, голови опозиційних фракцій Арсеній Яценюк, Віталій Кличко, Олег Тягнибок і лідер громадського руху «Третя українська республіка» Юрій Луценко.
Промовці заявляли: через те, що президент Янукович віддав злочинний наказ розігнати Євромайдан, він став нелегітимним. Зарубіжні гості запевняли українців у підтримці з боку всього цивілізованого світу. Штабом опозиційних сил стало приміщення Української професійної ради, яку вони зайняли. Натомість у будівлі Київради демонстранти облаштували пункт обігріву.

Імітація штурму
Водночас 1 грудня в столиці відбулися події, які викликали в медіа неоднозначні оцінки: кілька сотень молодих людей у масках кинулося штурмувати будівлю Адміністрації президента на вулиці Банківській. А найбільше серед них було членів екстремістської партії «Братство», котрі завжди воліють вдаватися до радикальних кроків.
Однак не лише парламентські опозиціонери, а й багато пересічних людей вважає, що 1 грудня ці молодики навмисно провокували бійню, щоби дати владі привід проголосити в країні надзвичайний стан, аби завдяки його суворим приписам та мала змогу заарештували активістів євромайданів. Депутати з опозиційних парламентських фракцій не тільки відмежувалися від штурму Банкової радикалами, а ще й ставали «живим ланцюгом» між ними й «Беркутом», котрий лупцював не так екстремістів, як тих учасників Євромайдану, котрі не одразу розібралися в тій суперечливій ситуації.
Дії «Беркута» при розгоні мітингувальників засудили й українські генерали. Вони переконані, що це суперечить усім вітчизняним законам і Конституції. Один із них — Валерій Коряк, начальник київської міліції – подав у відставку. А от генерального консула України у Стамбулі Богдана Яременка відкликали за те, що він засудив дії спецназу під час розгону Євромайдану.

Надзвичайний стан?
Тим часом, Віктор Медведчук, лідер громадського руху «Український вибір» і кум президента Росії Володимира Путіна, оголосив збір підписів за вступ України в Митний Союз (МС). Нагадаємо, ще в серпні 2013 року п. Медведчук заперечував свою причетність до скандальної стратегії тиску Росії на Україну.
А між тим, 76 із 78 депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим прийняли на позачерговому пленарному засіданні звернення до президента, у якому закликали запровадити в Україні надзвичайний стан. Але президент на це наразі не наважився. Можливо, тому що, як пояснила інтернет-виданню «Тиждень» кримінолог і кандидат юридичних наук Ганна Маляр, «за законодавством, надзвичайний стан вводиться указом президента України, який підлягає затвердженню Верховною Радою протягом двох днів від моменту звернення президента».
А ще 1 грудня у Віктора Януковича цілком могли виникнути сумніви з приводу того, чи він іще має більшість у парламенті. Адже заяву про вихід із фракції Партії реґіонів (ПР) написали народні депутати Інна Богословська, її чоловік Володимир Мельниченко, Давид Жванія та Микола Рудьковський. На знак солідарності з Євромайданом від Віктора Януковича-молодшого пішла прес-служба. А Миколаївська районна організація ПР у Львівській області взагалі оголосила про свій розпуск.

Уряд наразі встояв
Своєю чергою, опоненти Януковича отримали чергову нагоду переконатися, що усунути владу мирним шляхом їм наразі не вдасться. Бо 3 грудня ВРУ не змогла відправити уряд Миколи Азарова у відставку, оскільки за таке рішення проголосували лише 186 народних депутатів. Зокрема, усього один депутат від ПР. А тому заява Віктора Бондаря про намір близько 20 «реґіоналів» порвати з Віктором Януковичем цілком могла бути дезінформацією, що мала на меті викликати в опозиціонерів сподівання на зміну влади в парламенті, а відтак — стримати активістів «євромайданів» від більш рішучіших акцій.
Одразу ж після невдалої спроби усунути уряд Азарова Олег Тягнибок, лідер опозиційної фракції Всеукраїнського об’єднання «Свобода», заявив: «В Україні – передреволюційна ситуація. Ми закликаємо до страйку».
А Сергій Смольянінов, депутат Севастопольської міськради від ПР, прохав утрутитися… президента Росії. «Звертаємося до вас і просимо надати військову та іншу допомогу братньому народу, уряду та президенту України для захисту суверенітету країни, російського населення Криму й інших регіонів України. Просимо погодити з урядом України введення на територію країни збройних сил Російської Федерації для захисту від армії США та їхніх натовських аґресорів», — заявив депутат.

Ігор Голод

Коментарі політологів
Кость Бондаренко, голова правління Інституту української політики:
— Є кілька сценаріїв розвитку подій. Перший — це пошук компромісів, коли влада й опозиція сідають за стіл перемовин і починають домовлятися. Цей варіант вважаю за найоптимальніший у цій ситуації. За другим сценарієм, у ВРУ відбувається переформатування, або бунт: із ПР виходить частина людей, які створюють свою фракцію та йдуть на об’єднання з опозицією. Після чого змінюють Конституцію й повертаються до 2004 року, тобто починають диктувати президенту свою волю.
Але, знаючи главу держави, можу сказати, що він здатний хіба що на півкроку назад. У підсумку він буде шукати приводу боляче дати здачі за таку поразку. Будь-яка спроба нагнути політика, загнати його в глухий кут, обертається тим, що політики знаходять можливість скористатися слабинкою своїх опонентів і жорсткіше впливати на ситуацію.
Третій варіант — безкомпромісний, який призведе до гострого протистояння між різними частинами країни й різними групами впливу. Цей конфлікт може спровокувати не тільки якесь кровопролиття, а й розкол України на дві держави, кожна з яких перебуватиме під зовнішніми правліннями — одна з боку Європи, інша — з боку Росії.

Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій:
— Навіть якщо оголосити надзвичайний стан, то хто його буде реалізовувати? Не думаю, що влада має такий інструмент, що може реалізувати цей сценарій. Тим більше, у Єгипті 30 років був надзвичайний стан – і це не врятувало Мубарака. Надзвичайний стан, зокрема, обмежує права на мирні зібрання. А хіба це заспокоїть людей? Суд прийняв рішення, що на Майдані не можна мітинґувати. Хіба дослухалися до нього?
Введення надзвичайного стану — не європейських шлях розв’язання проблеми. Навіть Путін чи Лукашенко надзвичайного стану не вводили. Цього не варто робити як з іміджевих, так і з технологічних підстав. Іміджево це просто вбиває Україну та будь-яке демократичне її сприйняття. Та й технологічно це реалізувати важко. І по-третє, це – не вихід для Януковича. Для нього вихід — це діалог із протестувальниками й опозицією.
Біля Адміністрації президента бачили розігрування білоруського сценарію на кшталт грудня 2010 року, коли провокатори штурмували адміністрацію, що потім дало Лукашенкові підстави посадити опозиціонерів, закрутити гайки й налякати суспільство радикалами-опозиціонерами. Але для того, щоби реалізувати цей сценарій, в Україні не було й немає умов. По-перше, потрібно контролювати медіа, щоби робити відповідну картину та лякати нею обивателя. По-друге,треба, щоби не було опозиції. І по-третє – в Україні все ж таки немає таких силових структур, які би могли діяти, як у Білорусі чи Росії.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply