Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 26, 2021

Майданівці святкують протестуючи

Автор:

|

Січень 16, 2014

|

Рубрика:

Майданівці святкують протестуючи

Чергове народне віче на майдані Незалежності в Києві зібрало 12 січня ц. р. більше людей, ніж очікувалося в цей «канікулярний» період.

Віче — одностайне…
За різними оцінками, від 50 тис. до 150 тис. не згодних із владою українців прийшло в неділю на Майдан, аби почути від опозиції її плани щодо боротьби з кримінальним режимом Януковича. Причиною такої масовості стало чергове побиття «Беркутом» опозиціонерів — під Києво-Святошинськими районними судом і відділком міліції. Три з п’яти пунктів, проголошених лідером фракції «Батьківщина» Арсенієм Яценюком на народному вічі, було адресовано Верховній Раді України (ВРУ), ще по одному — Януковичу й міжнародній спільноті. Останній – про санкції, які протестувальники просять керівників США та Європейського Союзу (ЄС) застосувати щодо українських можновладців.
Майдан проголосував за всі ці пункти, а також за пропозицію делегувати до Америки депутата з парламентської фракції опозиційної партії «Батьківщина» Бориса Тарасюка, котрий виступить від імені українського народу. Що ж до Януковича, то від нього віче вимагало не декларованої, а реальної амністії для всіх учасників акцій протесту. Бо суди ігнорують ухвалений про це Верховною Радою закон. Наприклад, затриманий ще 1 грудня 2013-го громадський активіст Ярослав Притуленко — досі за ґратами.
Ну а від парламенту Майдан очікує створення слідчої комісії, яка зайнялася б обставинами останніх резонансних нападів на опозиціонерів Тетяну Чорновол, Андрія Іллєнка, Юрія Луценка й інших. ВРУ також пропонують розглянути законопроекти, які би розформовували спецпідрозділи Міністерства внутрішніх справ (МВС) «Беркут», «Сокіл», «Грифон», бо їм, за словами п. Яценюка, місце «у звіринці, а не в міліції». Опозиціонери прагнуть також перекроїти держбюджет-2014, скоротивши видатки на МВС, Службу безпеки України, прокуратуру й державний апарат.
А відтак, скидається на те, що антипрезидентські сили тепер не мають наміру блокувати парламентську трибуну. Тобто, їхня вимога розпустити ВРУ відкладається на невизначений термін. Зате Віталій Кличко, лідер партії УДАР, знову заявив, що після свят Майдан планує провести попереджувальний загальноукраїнський страйк. Якщо ж й після нього влада ігноруватиме вимоги опозиції, то та закликатиме український народ страйкувати аж до переможного кінця.
А щоби засвідчити серйозність своєї позиції, одразу ж після віча протестувальники вкотре вирушили автомобілями до резиденції «Межигір’я» й інших VIP-маєтків, аби вручати їхнім власникам символічні повістки на народний суд. Тож протести майданівців тривають і під час свят, хоч і не настільки масово, як у будні.

…а лідери — навпаки
Тим часом усередині опозиції наростають суперечності з приводу того, як іти на вибори президента. Зокрема, Віталій Кличко наполягає на тому, щоб опозиція найближчим часом визначилася з єдиним кандидатом у президенти (маючи наразі найвищий рейтинґ із-поміж усіх претендентів, він, вочевидь, сподівається, що й стане тим «єдиним»).
У «Батьківщині» ж із подачі її ув’язненого лідера Юлії Тимошенко кажуть, що на вибори в першому турі кожному кандидату потрібно йти окремо (мабуть, щоби не створювати нового лідера опозиції, «альтернативного» до Леді Ю). У ще одній опозиційній партії – «Свобода» – запевняють, що ставити питання про єдиного кандидата поки що не час. Але загалом теж схиляються до думки йти на вибори окремими колонами. Активісти-«свободівці» вже навіть скандують на вулицях Києва: «З новим щастям, з Новим роком, з президентом Тягнибоком!»
Як компроміс опозиціонери розглядають ідею «драбинки». Мовляв, єдиним кандидатом буде оголошено Юлію Тимошенко. Якщо вона не зможе взяти участь у виборах (чи то пак, не вийде з в’язниці), то ним стане Віталій Кличко, якщо ж його знімуть із виборів, то буде Арсеній Яценюк. Коли ж щось трапиться з Яценюком, то на черзі – Олег Тягнибок.
Така мудрована схема широко обговорюється в Інтернеті активістами Майдану. Але всі опитані нами політики опозиційного табору заявили, що на рівні керівництва їхніх партій «драбинка» ніколи не обговорювалася.
Своєю чергою, аналітики зауважують, що зайнята суперечками щодо «шкури невбитого ведмедя» опозиція не лише ризикує через це пересваритися, а й неабияк відволікається від боротьби з режимом Януковича. Приміром, політолог Андрій Золотарьов констатує, що погрози владі, які виголошують лідери опозиції, ніяк не підкріплюються справами. Експерт зауважує також: «Кажуть, що вони — революціонери, але намагаються торгуватися з владою. Це — хибний шлях, бо жоден революціонер так не чинить. Опозиціонери поводяться, як суто парламентські політики, — вони є частиною діючої системи, тому навряд чи вдаватимуться до радикальних дій. Для них важливіше – тяганина та штовханина у ВРУ».

Із пустого – в порожнє
Психолог і військовий експерт Олексій Арестович запевняє, що «головна проблема недільних народних віч лежить у площині загального протестного руху в країні» і «ніхто не хоче змістовно боротися з режимом та системою – усі обмежуються символічними діями».
А заяви лідерів опозиції аналітик коментує так: «Яценюк, Тягнибок, Кличко, Янукович — це одна корпорація. Не забувайте, усі вони — держслужбовці першого рангу. Так, оголошують імпічменти й ультиматуми. Та що вони зроблять, якщо президент не помітить цього ультиматуму? Яценюк каже, що прийде до кабінету глави держави. Як він гадає це робити? Ультиматуми треба ставити, коли за ними є якась сила. Вони навіть підтримку Заходу мають досить умовну. Є такий жанр, як торгівля сильними позиціями. Треба висувати високі вимоги, потроху відступаючи. Проблема опозиції — вона не може скористатися цим жанром. І не тому, що не здатна. Просто всі реальні ходи робляться за лаштунками. А решта — це заяви для людей, переливання з пустого – в порожнє».
«Єдині, хто мені імпонує, — волонтери» — зізнається Олексій Арестович. Відтак, пояснює: «Вони взяли на себе самостійну роботу в усіх сферах: інформують, забезпечують їжею, медичною допомогою. Зрозуміло, що й опозиція допомагає грошима. Та вона радше долучилася, ніж організувала все це. Наші люди, загалом, гарно себе проявили».
Стосовно ж заяви п. Кличка про загальнонаціональний страйк експерт зазначив: «Не вірю. Зараз це важко зробити. Для того, щоби він організував страйк і підняв людей, йому потрібно хоча би 4 тис. осіб. Вони мають поїхати в реґіони й там працювати. А потім — сподіватися на підтримку профспілок. У Кличка в активі — людей із п’ять. Решта стурбована тим, як виправдати те, що він укотре не приїхав на Народне віче. А найняті люди з пов’язками — ті самі «тітушки», лише навпаки. Єдине, що є, — громадянська організація. Люди намагаються опанувати ситуацію, але їм бракує сил. Звідси – і символічність боротьби: ніхто не зрозумів, що відбувається».

«Залишається плацдармом»
Але військовий експерт поділяє й сподівання громадян України, що така ситуація не може тривати вічно, і пояснює: «Справді. Тверезі голови в Партії реґіонів усвідомили, що 2015 рік — близько. Якщо Янукович сфальсифікує результати президентських виборів, бунт буде ще масштабнішим. Тобто, «реґіонали» не поспішають діяти. Потім вони підтримають і народ, і співпрацюватимуть з опозицією. А зараз – байдикують. Наше суспільство є не надто зрозуміле, щоби серйозні західні політики з ним співпрацювали. Люди й далі протестуватимуть, збиратимуться на віча, ухвалюватимуть програми, але реально нічого не відбуватиметься. Так мляво дійде й до виборів. Єдиний варіант, коли ситуація може змінитися: дурний «беркутівець» один раз стрельне. Якщо проллється кров, тоді все вийде з-під контролю».
Своєю чергою, політолог Сергій Таран упевнений, що протестувальники можуть простояти на Євромайдані навіть до 2015 року, коли мають пройти наступні президентські вибори: «У людей немає жодного шансу розійтися. Майдан може розійтись або до в’язниці, або по судах. Тому він залишається плацдармом для подальших дій у межах Києва й області — це тиск на тих чиновників, котрі задіяні в тиску на євромайданівців, тиск на самого президента, організація масових акції протесту, мобілізація киян».

Ігор Голод

До слова
Троє активістів Майдану: Олег Бровко, Інна Григорян і Анатолій Шинкарук — зникло безвісти. Така інформація міститься у відповіді МВС на депутатський запит Геннадія Москаля про зниклих на київському Майдані в ніч з 29 на 30 листопада 2013 року людей. Прокуратура відкрила карне провадження за ознаками умисного вбивства. Як ідеться в листі МВС, 26 активістів Майдану було знайдено. А про те, де перебуває ще три людини, не відомо. Для організації досудового розслідування карні провадження було скеровано до Шевченківського райуправління міліції. Зараз проводяться слідчі дії. Як писав «Міст», у ніч на 30 листопада 2013-го спецпідрозділ міліції «Беркут» застосував силу для розгону студентів, котрі вийшли на мирну акцію протесту на майдані Незалежності в Києві.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply