Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 4, 2020

Майдан реанімували

Автор:

|

Листопад 27, 2013

|

Рубрика:

Майдан реанімували

Щойно уряд України видав 21 листопада розпорядження про призупинення підготовки до підписання угоди про асоціацію з ЄС, як уже в ніч на п’ятницю в різних містах України пройшли мітинґи на знак протесту проти зриву владою євроінтеграції.

Спротив почали не політики
Акції відбулися зокрема в Донецьку, Івано-Франківську, Луцьку, Ужгороді та Львові. До 2 тис. людей одразу ж стихійно вийшло й на майдан Незалежності в Києві, де взимку 2004-го відбувалася Помаранчева революція. Причому вони випередили надто вже нерішучу українську опозицію, «вожді» якої — лідери партій «Батьківщина», УДАР і «Свобода» — відповідно, Арсеній Яценюк, Віталій Кличко й Олег Тягнибок, — усе ж приєдналися до мітинґувальників. Утім, їх одразу оточили автобуси зі силовиками, які перекрили також підхід до Адміністрації президента.
Увечері того ж 21 листопада Окружний адміністративний суд Києва обмежив проведення акцій протестувальників проти зриву євроінтеграції, заборонивши їм встановлювати намети й навіть навіси від дощу та снігу. А 22 листопада комунальні служби  кинулися нашвидкуруч монтувати в центрі столиці будиночки для проведення новорічного ярмарку, від яких міліціонери почали відтісняти людей, розширюючи площу навколо місця встановлення новорічної ялинки.
Таким чином влада дала зрозуміти, що Віктор Янукович не братиме прикладу з одного зі своїх попередників — Леоніда Кучми, який не наважувався жорстко протидіяти народним протестам. Влада намагалася завадити й проведенню в столиці велелюдного народного віча «За європейську Україну» 24 листопада, перешкоджаючи довезенню людей до Києва.
Однак воно все-таки відбулося — за участю не менш як 100 тис. прихильників євроінтеграції України. І запам’ятається учасникам, зокрема, сльозогінним газом, пущеним міліцією в обличчя протестувальникам у відповідь на вирваний шлагбаум біля будівлі уряду. Зате в медіа не бракує свідчень очевидців про те, що сутички між мітинґувальниками та міліціонерами провокували одягнені в цивільне правоохоронці та найняті владою спортсмени. Однак 24 листопада люди не тільки билися, а й виголошували гнівні протести.

Вирішили натиснути
Зокрема, донька ув’язненого за сумнівними обвинуваченнями лідера партії «Батьківщина» та колишнього міністра Юлії Тимошенко Євгенія зачитала звернення від своєї матері, у якому та закликала український народ тиснути на президента Януковича заради європейської інтеграції України. Юлія Тимошенко констатувала очевидні для всіх речі, у тому числі, що 21 листопада Янукович «влаштував Україні «чорний четвер».
Відтак, п. Тимошенко просила своїх однодумців «примусити Віктора Януковича змінити своє принизливе рішення та підписати саме 29 листопада й саме у Вільнюсі Угоду про асоціацію з Європейським Союзом» (ЄС). У відповідь Арсеній Яценюк запевнив, що опозиція пікетуватиме будинок уряду доти, доки Кабінет Міністрів не скасує свого розпорядження про призупинення роботи над підписанням угоди. А водночас закликав відправити уряд у відставку, а президенту оголосити імпічмент. Відтак, учасники народного віча «За європейську Україну» ухвалили рішення про проведення мобілізації всіх партій, громадських організацій і громадян, які обстоюють європейську інтеграцію України, для проведення акцій протесту аж до перемоги.
Дослівно ж вони заявили у своєму документі: «Незважаючи на те, що більшість громадян України прагне бути у вільній, демократичній і заможній європейській сім’ї народів, Партія реґіонів (ПР) 21 листопада провалила голосування за закони, які було необхідно прийняти для того, щоби забезпечити підписання Угоди про асоціацію між ЄС і Україною й тим самим відмовилася припинити політичні репресії, звільнити Юлію Тимошенко та реформувати правоохоронну систему. Уряд Азарова видав незаконне розпорядження, яким скасував процес підписання Угоди про асоціацію між Україною, ставши співучасником злочину проти українського народу. Злочинний режим Януковича пішов на свідоме та грубе порушення статті 11 Закону України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики», якою передбачено інтеграцію України в європейський політичний, економічний, правовий простір з метою набуття членства в ЄС».
Тому учасники віча ухвалили: «Вимагати відставки уряду Миколи Азарова за зраду національних інтересів і ухвалення рішення про відмову від курсу на європейську інтеграцію. Вимагати проведення 27 листопада позачергової сесії Верховної Ради України (ВРУ), на якій терміново розглянути й прийняти всі необхідні євроінтеграційні закони, у тому числі про лікування засуджених за кордоном і про прокуратуру. Вимагати від президента України негайно скасувати рішення уряду, припинити політичні репресії, звільнити Юлію Тимошенко, відновити курс на європейську інтеграцію та підписати Угоду про асоціацію між Україною та ЄС на Вільнюському саміті «Східного партнерства».
А в разі відмови президента виконати свої конституційні обов’язки та непідписання угоди опозиція зобов’язалася домагатися імпічменту п. Януковича. Учасники акції звернулися також до керівників ЄС, голів держав та урядів усіх 28 країн-членів зі закликом не зачиняти перед Україною дверей у Європу, створити умови для підписання Угоди про асоціацію після зміни влади в країні.
Окрім того, на вічі було вирішено забезпечити координацію дій опозиції, громадськості й усіх українських проєвропейських сил та організувати мобілізацію всіх партій, громадських організацій і громадян, котрі виступають за європейську інтеграцію України, для проведення акцій протесту аж до перемоги.

«Триватиме довго й жорстко»
По закінченні мітинґу на Європейській площі люди колоною рушили вулицею Грушевського в напрямку Кабінету Міністрів і ВРУ. Однак під будівлею уряду вишукувалося кілька сотень бійців спецпідрозділу «Беркут» у спеціальному спорядженні. Між ними й мітинґувальниками виникли суперечки, що згодом переросли в сутички. При цьому бійці «Беркуту» застосували кийки та сльозогінний газ.
Маніфестанти чи, радше, провокатори, котрі підступно проникли в лави протестувальників, у відповідь почали кидати вибухові пакети. Такі ж або приблизно такі ж сутички ставалися й упродовж наступних днів.
Політолог Сергій Таран прогнозує, що «Євромайдан» буде тривалим і жорстким: «Якщо Янукович зірве асоціацію, то в суспільстві почнеться протистояння. Той Майдан, що почався кілька днів тому, триватиме довго та жорстко. Ці акції вже показали, що з’явився шанс на консенсус і конструктив між громадянами України та політиками. Довгий час у нас була недовіра. Зараз це може змінитися завдяки єдиній меті — Угоді з ЄС. Як продемонстрували акції, асоціація багато що означає для українців. Вони розуміють, що таке Європа й що таке Росія. Зараз чимало залежатиме від опозиції. Особливо те, наскільки ефективно вона використає той величезний потенціал. І якщо вони розчарують громадян, то розчарування буде значним. Але ще треба почекати тиждень-два, аби побачити, чи вони не розчарують українців, чи мають план».
Натомість, політолог Вадим Карасьов вважає: «Якщо угода з ЄС не буде підписана цього року або в перші місяці 2014-го, то до наступних виборів Майдан стане фоновим і перманентним явищем. Він буде мати вигляд публічного процесу, хвилеподібного, зі своїми спадами та піками. І ці хвилі будуть трансформовані в президентську кампанію, яка потім може перейти в референдум стосовно євроінтеграційного вибору України.
Очевидно, акція протримається до вихідних, але потім буде потроху згортатися. Адже постійно тримати мобіліцізацію багатотисячного протесту — дуже складно, особливо це стосується забезпечення людей інфраструктурою. Окрім того, специфіка ситуації полягає в тому, що провладний дискурс хоч і на словах — проєвропейський, а це не сприяє протестним настроям.
У людей виникає роздратування стосовно опозиційних політиків, котрі хочуть мобілізувати Майдан для своїх тактичних, політичних інтересів. Громадськість не бажає грати, на відміну від опозиції, у політичний покер. Сьогодні доля євроінтеграційного вибору — не в руках політиків. Бо в руках у Януковича на саміті буде тільки ручка, якою він підпише чи ні Угоду про асоціацію, а в руках людей — доля жити в європейській сім’ї. На Майдані опозиціонери не виконують соло, це – голоси в хорі українського суспільства.
Натомість, влада буде діяти стримуюче, обережно, вона не піде на силові методи — особливо перед підписанням. Зараз їй вкрай не вигідно показувати свою слабкість. Бо щойно народ її помітить, енергія протесту почне наростати.
Певні сутички можуть бути, може бути сплеск емоцій і протестного гормону, бо ж вистачає провокаторів, радикалів і, врешті, дурнів. Проте суспільство й відповідальні політики розуміють, що суть Майдану та суть руху до Європи — це мирна форма протесту».

Ігор Голод

До слова
Тетяна Мельниченко, випусковий редактор телеканалу «Бізнес», заявила, що її звільнили з роботи за висвітлення інформації про євромайдан. «Друзі, маємо небезпечний прецедент. Сьогодні мене звільнили з посади випускового редактора новин. Причина — у ранковому ефірі я поставила інформацію про вихід людей на Майдан і незгоду зі зупиненням євроінтеграційного процесу, — повідомила п. Мельниченко. – З точки зору журналістики — баланс у випуску було дотримано повністю. Я ні про що не шкодую. І нікому нічого не доводитиму. Є вища сила, яка все бачить. І за кожне рішення рано чи пізно доводиться відповідати. Я вірю в наших людей — у їхню силу, стійкість, мужність, незламність, коли вони гуртуються разом! Разом — ми сила! Український дух переможе!»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply