Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 20, 2021

«Хімічна атака» з Криму отруює південь України

Автор:

|

Вересень 06, 2018

|

Рубрика:

«Хімічна атака» з Криму отруює південь України

Керівник Меджлісу вважає, що мета загарбників — «намагання будь-якою ціною та зусиллями наповнити до зими дніпровською водою висохлі до самого дна водосховища».

Тривожні симптоми
Новини про екологічну катастрофу в Криму з’явилися наприкінці серпня ц. р. Зокрема, блогер «Кримський бандерівець» розповів: «Прочитайте шокуючі повідомлення з Армянська (місто в Криму. — Ред.). Це катастрофа. Окупанти мовчать! Усе в іржі — і на вулиці, і в квартирах. На асфальті в місті — жирний наліт. Техніка виходить із ладу. У людей фізична слабкість, почалися алергічні реакції. Уже кілька днів триває».
Наступного дня жителі Армянська скаржилися, що ключі від дверей, решітки радіаторів в автомобілях вкрилися загадкового вигляду липкою іржею, ймовірно, зі заводу «Кримський титан» олігарха Дмитра Фірташа, котрий утік із України, масний наліт утворився також на дахах будинків і листі дерев, а в людей з’явилися висипи на шкірі та загальна слабкість. Незадовго до цього в Армянську зауважили специфічний запах і помутніння повітря.
А оскільки на «Кримському титані» не підтвердили факт надмірних викидів, ще одним їхнім джерелом розпочали вважати «Кримський содовий завод» у сусідньому місті Красноперекопськ. Мовляв, кислотна хмара могла потрапити звідти завдяки зміні напрямку вітру, а інтенсивність випарів пояснили нестачею води у водосховищі.
29 серпня на забруднення повітря сірчаною кислотою скаржилися не лише в Армянську, а й у Красноперекопську та Джанкої, де також запанував смердючий і задушливий запах, автівки, побутові прилади, меблі та дитячі майданчики взялися іржею або ж сіро-зеленим нальотом, а на полях гинув урожай.
У жителів цих міст спостерігалися схожі алергічні симптоми — нудота, печіння в носоглотці й неприродна спрага. Блогер «RoksolanaToday & Крим» розповіла: «У лікарні зі середини липня потрапляють діти з алергічними реакціями, температурою, блювотою, розладами, а лікарі розводять руками. Випари сірчаної кислоти, з середини липня, зараз посилилися. Місто хворе! В усіх жителів на обличчя ознаки хімічного отруєння — у кожного сушить горло, болить голова, з’явилася висипка, у дітей ще і температура. Інфекційне відділення лікарні в Армянську забите пацієнтами через хімічну катастрофу».
Жителька Армянська розповіла: «Запалення лімфовузлів. Три дні температура під 40, що не збивалася нічим. Минуло три-чотири дні й сьогодні — майже та ж картина: горло, температура все повзе і повзе вгору, важко дихати. Якщо б це був поодинокий випадок, нічого б не сказала. У мене всі хворіють. То ларингіт, то блювота, дихати важко, у декого печія в горлі та присмак заліза. А про псування майна взагалі мовчу».

Ситуація критична
Натомість підконтрольні Кремлю видання запевнили, що «загрози життю та здоров’ю немає, ситуація під контролем, приводу панікувати немає». Тим часом «Кримський бандерівець» переповів: «Місцеві жителі припустили, що це не викид, а випаровування сірчаної кислоти з відстійника, який не заповнюють водою через її дефіцит».
А кримська еколог Маргарита Литвиненко зробила припущення: «Поява липкої іржі на побутових предметах в окупованому Армянську пов’язана з викидом сірчаної кислоти з заводу «Титан». У його виробництві використовують сірчану кислоту. З великою часткою ймовірності можна припустити, що стався витік на якійсь фазі, або сполук сірчаної кислоти, або самої сірчаної кислоти. Це речовина швидко прореагувала: з’явилася іржа та маслянистий наліт, а сірчана кислота — масляниста речовина. Радше, стався прорив сірчаної кислоти, з меншою ймовірністю — з’єднання сірчаної кислоти».
«З’єднання з сіркою, особливо прорив сірчаної кислоти, це роз’їдає і отруйна речовина. Воно впливає на слизову у дихальних шляхах, в організмі людини в різних органах. Якщо людина чутливий, зі зниженою імунною системою, то наслідки будуть позначатися і далі. У кого яке слабке місце є, то воно і буде страждати», — доповнила еколог.
Того ж 29 серпня представник президента України в Криму Борис Бабін повідомив, що «хімічна атака» з Криму накрила й південь України. Дослівно ж він заявив: «Забруднення повітря і земель внаслідок незаконної діяльності підприємств на окупованій території в Криму відбувається і на материковій Україні в прикордонних із окупованих півостровом районах Херсонської області. Жителі сіл Чаплинського району, проживаючи в межах видимості цих заводів, змушені щодня вдихати вихлопи, що йдуть з Криму. В деяких селах ситуація критична».
Та хоч Бабін не виключив, що «викиди, які є причиною екологічного лиха на півночі Криму і в Херсонській області, продукує завод «Титан» в Армянську, ймовірно, причетний також содовий і бромистий заводи в Красноперекопську». «З урахуванням усіх відомих скандальних російських справ по використанню хімічної зброї в Великій Британії, я не виключаю того, що росіяни могли повернутися до виробництва компонентів хімічної зброї в Криму на відповідних підприємствах», — додав він.
Представник Президента наголосив: «Поставки сировини на ці заводи і вивезення готової продукції відбуваються незаконно за визначенням. У будь-якому випадку, що б вони не робили, по-перше, сировина на ці заводи завозиться незаконно, з порушенням законодавства України. Продукція вивозиться незаконно з порушенням законодавства України, вихлопи в навколишнє середовище теж незаконні та використання сировини, зокрема води і ропи з підконтрольній території, також незаконне, це все грубі порушення законодавства України. Ми чекаємо реакції і конкретних дій правоохоронних органів».

Схоже на складову «гептилу»
Юрій Соломаха, колишній голова спілки підприємців Армянську, і собі дійшов висновку, що викинута в атмосферу речовина може бути пов’язана з російськими військовими. Дослівно ж він заявив: «Одна з версій, я як колишній військовий можу сказати, це дуже схоже на складову «гептилу» (високотоксичний компонент ракетного палива. — Ред.). Цілком можливо, що це військові».
Натомість в окупаційному Міністерстві з надзвичайних ситуацій в Криму запевнили, що до них не надходили скарги від мешканців північних міст півострова після повідомлень про промислових викидах в районі Армянську. Щойно 30 серпня так званий віце-прем’єр анексованого півострова Ігор Михайличенко заявив: «За попередніми даними, причиною викидів шкідливої речовини на півночі Криму є випаровування вмісту кислотонакопичувача, використовуваного філією «Титанових інвестицій». Випаровуванню сприяло тривале підвищення температури повітря, тривала відсутність опадів, а також зниження рівня води в кислотонакопичувачі».
А 1 вересня Андрій Гордєєв, голова Херсонської обласної державної адміністрації: «Щойно провели екстренну нараду на контрольному пункті в’їзду-виїзду (КПВВ) «Каланчак» щодо забруднення навколишнього середовища від діяльності заводу «Титан», який розташований в окупованому Армянську. Через дефіцит води оголилося 42 кв. км кислотного накопичувача, з якого відбувається випаровування та подальше конденсування небезпечних сполук. У результаті це негативно може відобразитися на здоров’ї людей, котрі проживають у Армянську, Красноперекопську та навколишніх населених пунктах, в т. ч. Каланчацького та Чаплинського районів! Вражений цинічністю окупаційної влади, яка робить вигляд, що нібито нічого не відбувається. Вода, яка добувається зі свердловин, використовується заводом виключно для отримання прибутку, а на екологію та здоров’я людей начхати».
А от Рефат Чубаров, депутат Верховної Ради України та лідер Меджлісу, пояснив, що російські окупанти намагаються скористатися «хімічною атакою» для того, щоб домогтися відновлення подачі води з Дніпра на півострів. «Почалося обережне зондування можливості відновлення подачі дніпровської води в тимчасово окупований Крим Північнокримським каналом. Тепер в якості аргументів, покликаних розжалобити офіційну владу України і міжнародне співтовариство, російські окупанти використовують наслідки екологічної катастрофи, викликаної отруйними викидами заводу «Кримський титан». За твердженням окупантів нестача води для заповнення відстійників привела до надмірної концентрації кислоти, що стало причиною отруєння околиць», — написав він у Facebook.

Реакція на надзвичайну подію
Відтак із Армянська вивезли 5 тис. дітей. Комунальні служби провели в місті дезінфекцію: обробляли вулиці содовим розчином, знезаражували класи шкіл. З попереджувальною метою у школах і дитсадках на два тижні оголосили канікули. Про це 4 вересня заявила окупаційна влада Криму. А Слідчий комітет Російської Федерації порушив справу за фактом викиду в атмосферу шкідливих речовин в Армянську. Карну справу порушили за ознаками злочину, передбаченого статтею російського кримінально-процесуального кодексу «порушення правил поводження з екологічно небезпечними речовинами і відходами». І хоча три підприємства, розташовані неподалік від міста — Кримський содовий завод, «Бром» і «Титанові інвестиції» — заявили про свою непричетність до викидів на півночі Криму, завод «Кримський титан» призупинив своє виробництво.
Своєю чергою, Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, повідомив, що передав інформацію про викиди шкідливих речовин в районі Армянська до міжнародних організацій. Про це заявив Ісмаїл Халіков, представник українського омбудсмена щодо дотримання прав жителів Автономної Республіки Крим і міста Севастополя. «Цю інформацію передали до Організації Об’єднаних Націй, Організації з безпеки та співпраці в Європі, Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міжнародного комітету Червоного хреста з метою документування фактів порушення прав людини, а також у прокуратуру АРК про порушення карної справи щодо осіб, причетних до порушення екологічних прав громадян на тимчасово окупованих територіях України та загрози їхньому життю», — повідомив він. За словами посадовця, «викликає занепокоєння те, що досі не оголошено про надзвичайний стан, що не евакуюють доросле населення, а окупанти продовжують заспокоювати людей».

Шило в мішку не сховаєш
Українська розвідка назвала причину погіршення екологічної обстановки в АРК. Підрозділи Збройних сил (ЗС) РФ у серпні ц. р. проводили у анексованому Криму стрільби в районах розташування відстійників відходів хімічного виробництва титанового та содового заводів. Про це з посиланням на інформацію Головного управління розвідки Міністерства оборони України повідомив на брифінгу Олександр Мотузяник, спікер відомства.
За даними розвідки, російські військові постійно збільшують інтенсивність проведення тренувань на території окупованого півострова, більшість із яких проводять без згоди та попереднього інформування кримців. «13-19 серпня ц. р. у ході тренування з прикриття адміністративного кордону з Херсонською областю, підрозділи ЗС РФ проводили стрільби в районах розташування відстійників відходів хімічного виробництва титанового та содового заводів. Внаслідок влучень снарядів, зазначені об’єкти були пошкоджені, що призвело до суттєвого погіршення екологічної обстановки на всій півночі окупованого Криму», — повідомив він.
Також зазначається, що наразі командування РФ намагається приховати масштаби екологічної проблеми й уникнути відповідальності за її створення.

Ігор Голод

Пряма мова
Вадим Черниш, міністр із питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України:
— Жителям Херсонської області нічого не загрожує через забруднення повітря в місті Армянськ у Криму. Вже відбулося одне засідання комісії з техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій в Херсонській області. Комісія не бачить зараз за всіма ознаками, що є перевищення за показниками. На підконтрольній Україні території кілька державних служб узяли проби води, ґрунту та повітря. Для того, щоб ретельно зробити всі необхідні аналізи, знадобиться якийсь час, після чого громадськість буде поінформовано додатково. Одна з речовин, яку виявили, — це сірчистий ангідрид. Присутність такої речовини в повітрі небезпечна лише при певних концентраціях.

Олег Слободян, помічник керівника Державної прикордонної служби України (ДПСУ):
— Робота Херсонського загону ДПСУ скоригована в зв’язку з хімічними викидами. Зокрема, службовцям видали технічні засоби, засоби спецзахисту, в наряди не виходять жінки-військовослужбовці. Ми також збільшили кількість нарядів, щоб в разі необхідності прикордонники допомагали один одному. Однак про зміни позицій підрозділами ДПСУ не йдеться. Такі заходи означають лише коригування роботи, і вони поширюються на весь Херсонський прикордонний загін.

Павло Клімкін, міністр закордонних справ України:
— Спершу російські окупанти принесли в Крим і на Донбас людське горе, а тепер — екологічні катастрофи, які знищують нашу землю. Також Україна повинна запровадити біометричний візовий режим на адміністративному кордоні з Кримом і жорсткіше контролювати тих, хто його перетинає. Потрібно не просто ставити печатку, а контролювати, хто перетинає цю межу. Звісно, на території РФ постійно проживає кілька мільйонів українців. Але потрібно чесно дивитися, хто вони, хто постійно там перебуває. Їдуть вони до родичів чи працювати.

Павло Зуб’юк, український географ:
— На жаль, популістичні випади наших безвідповідальних політиків не вносять ясності: як Україна трактуватиме учасників та організаторів псевдореферендуму? Як трактуватиме тих, хто переїхав до Криму під час окупації? Що буде з актами купівлі-продажу та відчуження майна, здійснених у роки окупації? А що з працівниками окупаційної поліції та Федеральної служби безпеки? Для повернення Криму нам потрібно передусім перестати бути «постсовком», «маленькою Росією». Так, це важко, це тема для багатьох статей і дискусій — але українські громадяни, що мешкають в окупованому Криму, мають чітко відчувати відмінність між Україною та Росією. Непогано було б, якби це була така ж різниця, як між Росією та Латвією. Громадянин має чітко розуміти: Україна відрізняється від Росії не тільки мовою, прапором й етнографічними пам’ятками. Україна принципово інакша, і ця інакшість — у кращий бік.

Гоп-ля
Підконтрольний Кремлю Кіровський районний суд на окупованому півострові присудив Заремі Куламетовій та її доньці Ріані, жителькам Старого Криму, по 1 тис. RUR штрафу за звинуваченням у поширенні забороненої символіки в соціальних мережах. Одну з активісток оштрафували за відео зі святкування Курбан-байраму, де на тлі людей були зняті прапори організації «Хізб ут-Тахрір», яка заборонена в Росії й анексованому нею Криму. Пост датований 2011 роком і був опублікований у російській соціальній мережі «ВКонтакте». Крім цього, суд заарештував на п’ять діб Зеккія Куламетова, чоловіка Зареми, за звинуваченням в непокорі вимогам поліції.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply