Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 22, 2020

Героїв — ушанувати, з ворогами — боротися

Автор:

|

Квітень 16, 2015

|

Рубрика:

Героїв — ушанувати, з ворогами — боротися

Герої УПА

Верховна Рада України (ВРУ) 9 квітня ц. р. ухвалила закон про визнання організацій, які боролися за незалежність України у ХХ ст. За відповідний законопроект авторства Юрія Шухевича проголосував 271 народний депутат. За новим законом, усі, хто боровся за незалежність у збройних, парамілітарних, підпільних, політичних організаціях чи вів цю боротьбу індивідуально, визнаються борцями за незалежність України.

Законом передбачається визнання таких організацій, як Союз визволення України, Українські січові стрільці, УНР, Гетьманат, ЗУНР, партизанські та повстанські загони Наддніпрянщини, Карпатська січ, УПА, ОУН, Сейм Карпатської України, Українська Гельсінська спілка тощо.
«Держава визнає, що борці за незалежність України у ХХ ст., згадані у статті 1 цього закону, відіграли головну роль у відновленні української державності, яка була проголошена Актом 24 серпня 1991 року, що є основною передумовою надання правового статусу та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ ст.», — ідеться в законі.
Згідно з цим документом, держава може надати борцям за незалежність соціальні гарантії на пільги й державні нагороди. «Публічне заперечення факту правомірності боротьби за незалежність України у ХХ ст. визнається наругою над пам’яттю борців за незалежність України у XX ст., приниженням гідності українського народу та є протиправним», — указано в законі.
Також ВРУ встановила 8 травня Днем пам’яті та примирення на честь усіх жертв Другої світової війни й замінила термін «Велика Вітчизняна війна» на «Друга світова». Депутати 254 голосами за мінімально необхідних 226 ухвалили Закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Закон, зокрема, зараховує до комуністичної символіки назви областей, районів, населених пунктів, районів у містах, міської топоніміки, назви підприємств та установ, у яких використані імена або псевдоніми осіб, котрі обіймали керівні державні чи партійні пости під час комуністичного режиму. Таким чином, ВРУ зобов’язалася перейменувати області, райони та населені пункти, що були названі на честь вищих державних і партійних діячів комуністичного режиму.
Мова йде про посади починаючи з голови райкому комуністичної партії, посади у керівних органах управління СРСР, УРСР, інших союзних і автономних союзних республік, а також посади в радянських органах державної безпеки. Парламент доручив обласним і районним державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування, протягом шести місяців після набуття законом чинності провести громадські слухання та подати на розгляди парламенту пропозиції про перейменування населених пунктів, районів і областей, що містять у собі комуністичну символіку. Потім уже ВРУ з урахуванням цих пропозицій протягом трьох місяців ухвалить рішення щодо перейменування. Найпершими з-поміж обласних центрів України потрібно перейменувати Дніпропетровськ і Кіровоград, вважають нардепи, адже ці міста названо на честь вищих партійних діячів радянського режиму — Григорія Петровського й Сергій Кірова.
Відтепер, маючи бажання, можна читати (вивчати) твори Леніна чи Гітлера (якщо знайдуть їх), але поширювати людиноненависницьку ідеологію, яку сповідували ці лідери, – зась. Так народний депутат Юрій Луценко прокоментував суть ухваленого закону про заборону тоталітарних символів та ідеології. «Віднині заборонено пропагувати ідеологію, яка призвела до великих злочинів проти людяності. З вулиць українських міст зникне символіка, що містить поєднання п’ятикутної зірки, серпа та молота – воно рівнозначне свастиці. Символи тих, хто катував Україну, більше не використовуватимуться, а порушників закону притягуватимуть за це до відповідальності», — сказав він.
На переконання політика, цей етап Україна мала пройти ще на початку 1990-х. «Однак… цього не сталося. Скажу прямо: тодішня неготовність і неактивність суспільства та політикуму призвела до того, що ми маємо тепер війну. Так, це – важкий урок, але сьогодні ми правильно вчинили», — упевнений п. Луценко.
Що ж до імовірної заборони Комуністичної партії України, то народний депутат зазначив: якщо ця партія пропагуватиме тоталітарну ідеологію, а також використовуватиме заборонену символіку, участі у виборах вона не братиме.
Окремо політик наголосив на тому, що під заборону не потрапили бойові й трудові відзнаки ветеранів, пам’ятники на кладовищах, а також символіка в помешканнях. «Я хотів би попередити щодо спекуляції на цій темі. Ухвалений закон не стосується нагород ветеранів війни і праці, цвинтарів, місць масових військових поховань», — підкреслив політик.
Варто додати, що заборона пропаганди комунізму, звісно, дуже засмутила Росію. Про це заявив Дмитро Пєсков, речник Кремля. А отже, українці — на правильному шляху.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply