Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 23, 2021

Фальшиве перемир’я

Автор:

|

Вересень 11, 2014

|

Рубрика:

Фальшиве перемир’я
Мінських домовленостей дотримується тільки Україна

Мінських домовленостей дотримується тільки Україна

5 вересня ц. р. представники Києва та Москви вкотре «домовилися» в Мінську про паузу в протистоянні між ними.

Тактична пауза
У столиці Білорусі Мінську знову відбулися перемовини за участю другого президента України Леоніда Кучми, посла Російської Федерації (РФ) у Києві Михайла Зурабова та Гайді Тальявіні, представника Організації з безпеки й співробітництва в Європі (ОБСЄ). За стіл перемовин із ними сіли й представники терористичних організації «Донецька народна республіка» (ДНР) і «Луганська народна республіка» (ЛНР) Олександр Захарченко й Ігор Плотницький, відповідно. Присутні підписали протокол про припинення вогню на Донбасі з 18:00 5 вересня.
Однак після підписання цього документа РФ продовжувала перекидати на Донбас нові колони важкої військової техніки та живої сили й дислокувати вояків навколо українських блокпостів, чітко засвідчивши цим, що для неї перемир’я — лише тактична пауза для перегрупування власних сил.
Та позаяк напередодні оголошення перемир’я українські підрозділи, яким російські вдарили «в спину», також змушені були виходити з оточення знекровленими, вони теж потребували паузи в бойових діях — для доукомплектування та вирівнювання ліній фронту.

Придністров’я-2?
Відтак, у «мінському документі» окрім положень про припинення вогню, звільнення заручників і незаконно утримуваних осіб, моніторинг ситуації на російсько-українському кордоні силами ОБСЄ та забезпечення доставки гуманітарної допомоги населенню в зоні конфлікту з’явилися пункти, погодитися з якими Путін змушує Україну, залучивши не лише диверсантів, найманців і колаборантів, а й регулярну армю. Це – пункти не тільки про «початок внутрішньоукраїнського політичного діалогу на Донбасі», кожен із яких можна трактувати по-різному, а й про «особливий статус Донецької та Луганської областей в рамках України», проведення там дочасних виборів до місцевих органів влади й амністію учасників бойових дій.
Оскільки фактично такий же статус забезпечують так званій Придністровській Молдавській Республіці дислоковані там російські «миротворчі» війська, то всі без винятку експерти погодилися на думці, що ці положення в мінських домовленостях були накинуті Порошенкові Путіним.
Окрім того, документ передбачає гарантії щодо особистої безпеки для учасників майбутніх перемовин (імовірно, йдеться про лідерів і представників самопроголошених республік). Україна також зобов’язалася ухвалити програму з економічного відновлення Донбасу. Тоді як Росія, чиї диверсанти, найманці й регулярні армійські підрозділи якраз і знищили господарку реґіону, самоусунулася від його «ремонту».

«Міна уповільненої дії»
Між тим, Богдан Яременко, керівник благодійного фонду «Майдан закордонних справ», переконаний, що для Кремля статус сходу України не є принциповим. На його думку, принциповим для Путіна є «закласти міну уповільненої дії» під політичну систему України. ??
Експерт також вважає, що для Росії важливо не просто відколоти якусь частину території України, але і закласти певні міни уповільненої дії під усю її політичну систему. Через те РФ не обмежуватиметься самими намаганнями здобути певний статус для Донецької та Луганської областей, а будуть вимоги стосовно децентралізації, федералізації, тобто створення такої політичної системи, яка б ослаблювала Україну загалом і дозволяла чинити на неї тиск у майбутньому».
А Григорій Перепелиця, директор Інституту зовнішньої політики, застерігає: «Особливий статус Донецької та Луганської областей — це плацдарм для подальшої аґресії в інших реґіонах центральної України».
Аналітик також констатує, що фактично цей статус дає можливість повної анексії Донецької та Луганської областей від України: «Не можна сказати, що це є повторенням історії з Кримом, але мета — та сама. Завдяки цьому далі ці реґіони можна буде наповнити державним статусом — через проведення референдуму, як це вже робили в наведених прикладах, і тоді в них буде статус невизнаної держави».

Єдиний сенс — «передишка»
Відповідно, Петро Порошенко мав би погодитися на пункт про «особливий статус» тільки для того, щоби завдяки фальшивому перемир’ю на Донбасі українські війська отримали нагоду перегрупуватися та доукомплектуватися. Адже й, приміром, Григорій Перепелиця впевнений, що не все втрачено. «Усе можна змінити воєнною перемогою. Якщо в нас зміниться кадровий склад військового керівництва, буде відновлено вертикаль управління, запроваджено воєнний стан, створено ставку верховного головнокомандувача, будуть сформовані стратегічні резерви — ми маємо шанс здобути перемогу… Межі компромісу визначаються не за столом перемовин у Мінську, а на фронті», — констатує він.
А Микола Сунгуровський, директор військових програм аналітичного Центру імені Олександра Разумкова, наполягає на тому, що сторони перемовин у Мінську взагалі не були вповноважені домовлятися щодо питань на кшталт особливого статусу тієї чи іншої території чи проведення дочасних виборів. Це мало би сенс лише в тому разі, якби про мир домовлялися напряму президенти України та РФ. «Як я розумію, єдиний сенс укладання цього «перемир?я» полягає в тому, що сторони потребували його, аби взяти «передишку», переформатувати сили, забезпечити підкріплення, обмінятися полоненими й тілами загиблих, вивезти поранених. Це – ті умови, на які була вповноважена ця контактна група. Не більше», — резюмував аналітик.
У ДНР же не мають наміру дотримуватися протоколу про припинення вогню, підписаного в Мінську 5 вересня. Про це у Facebook написав Павло Губарєв, колишній «народний губернатор Донецька». Зараз сепаратист є начальником із мобілізації «міністерства оборони» ДНР. «Із приводу підписаних у Мінську угод: чого ви всі злякалися якогось папірця, продавленого олігархами? Плювали ми на цей «мир», — написав Губарєв. Того ж дня один із лідерів ДНР опублікував нібито лист колишнього «міністра оборони» Ігоря Стрєлкова. За даними Павла Губарєва, той заявив, що «не в захваті» від того, що відбувається в «Новоросії».

Ігор Голод

Протокол за результатами консультацій Тристоронньої контактної групи щодо спільних кроків, спрямованих на імплементацію мирного плану Президента України Петра Порошенка й ініціатив президента РФ Володимира Путіна
1. Забезпечити негайне двостороннє припинення застосування зброї.
2. Забезпечити моніторинг і верифікацію з боку ОБСЄ режиму незастосування зброї.
3. Здійснити децентралізацію влади, у тому числі шляхом ухвалення Закону України «Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей».
4. Забезпечити постійний моніторинг на українсько-російському державному кордоні та верифікацію з боку ОБСЄ зі створенням зони безпеки у прикордонних районах України та РФ.
5. Негайно звільнити всіх заручників і незаконно утримуваних осіб.
6. Ухвалити закон про недопущення переслідування та покарання осіб у зв’язку з подіями, що сталися в окремих районах Донецької та Луганської областей України.
7. Продовжити інклюзивний загальнонаціональний діалог.
8. Ужити заходів для поліпшення гуманітарної ситуації на Донбасі.
9. Забезпечити проведення дочасних місцевих виборів відповідно до Закону України «Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей.
10. Вивести незаконні збройні формування, військову техніку, а також бойовиків і найманців із території України.
11. Ухвалити програму економічного відродження Донбасу та відновлення життєдіяльності реґіону.
12. Надати гарантії щодо особистої безпеки для учасників консультацій.
Спеціальний представник ОБСЄ Гайді Тальявіні
Другий Президент України Леонід Кучма
Посол РФ в Україні Михайло Зурабов
Підписано в Мінську 5 серпня 2014 року

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply