Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Monday, Dec. 10, 2018

Contra spem spero. Вирок екс-прем’єру оскаржено, але на його скасування ніхто не сподівається

Автор:

|

Жовтень 26, 2011

|

Рубрика:

Contra spem spero. Вирок екс-прем’єру оскаржено, але на його скасування ніхто не сподівається

Адвокати лідера Всеукраїнського об’єднання (ВО) «Батьківщина» й колишнього голови уряду України Юлії Тимошенко подали апеляцію на вирок, ухвалений щодо неї Печерським районним судом Києва.

«Відповідно до процедури»

Як писав «Міст», 11 жовтня Родіон Киреєв, головуючий на карному процесі над Юлію Тимошенко в Печерському районному суді Києва, покарав її семирічним ув’язненням за нібито перевищення повноважень під час укладання позаторік контрактів між Національною акціонерною компанією (НАК) «Нафтогаз України» й російським «Газпромом». Окрім цього, заборонив їй обіймати впродовж трьох років державні посади та зобов’язав компенсувати НАК понад 1,5 млрд грн збитків.

Натомість ретельно підготовлену апеляцію на це рішення пані Ти­мошенко та її адвокати подали щойно через два тижні — 24 жовтня. Повідомивши про це журналістам, Сергій Власенко, народний депутат із парламентської фракції БЮТ-«Батьківщина» й керівник групи захисту екс-прем’єра, додав, що вирок їй оскаржено навіть «незважаючи на те, що Юлія Тимошенко не визнає цей суд як сформований згідно із законом, оскільки суддю Киреєва призначали спеціально під цю справу з грубим порушенням закону».

Попри це, за словами адвоката, «відповідно до процедури була подана апеляція». Її квінтесенцію пан Власенко сформулював так: «І сама Ти­мошенко, і захист іще раз нагадують, що Тимошенко не скоювала ніяких злочинів. Європейське суспільство визнало цю справу політично мотивованою, а також спробою криміналізувати нормальне політичне рішення прем’єр-міністра».

А Микола Сірий, ще один адвокат Юлії Тимо­шенко, навів журналістам тези апеляції, які, на його думку, «можуть переконати колеґію суддів у неадекватності вироку»: «Перша позиція стосується того, що дії прем’єр-міністра є політичними й за ці дії вона не може нести карну відповідальність. Позиція друга полягає в тому, що стаття Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність за перевищення влади, застосована неправильно: у діях Тимошенко не було злочинного умислу, не було перевищення повноважень. Окрім того, під час розслідування «газової справи» проти Юлії Володимирівни та протягом її судового розгляду було допущено безліч порушень і Кримінального кодексу, і Конституції України».

На думку ж керівника групи захисту екс-прем’єра, судовий розгляд апеляційної скарги Юлії Тимошенко розпочнеться не раніше ніж за півтора місяця. Пан Власенко пояснив своє припущення так: «Згідно з вимогами Карно-процесуального кодексу, Печерський райсуд зобов’язаний скерувати апеляцію всім учасникам процесу для надання своїх заперечень. Потім упродовж семи днів скарга має бути передана до Апеляційного суду міста Києва. Після цього справа призначається до розгляду не раніше ніж за місяць і не пізніше аніж через три місяці».

Утім, адвокат додав, що ані особисто він, ані Юлія Тимошенко не сподіваються знайти справедливості й в Апеляційному суді. Бо, як констатував Сергій Власенко, «після проведених рік тому змін до закону про судоустрій і суддів, судді стали підконтрольні особисто президентові Януковичу й тотально контролюються за допомогою Вищої ради юстиції».

Щоправда, коли одразу ж після оголошення лідерові ВО «Батьківщина» вироку керівництво Європейського Союзу скасувало візит президента Віктора Януковича до Брюсселя, той заявив, що справу Юлії Тимошенко апеляційний суд розглядатиме вже на основі нового карного законодавства. Однак ті його статті, за якими було засуджено екс-прем’єра, Верховна Рада України (ВРУ) не переглянула дотепер.

Понад те, депутат Власенко повідомив також журналістам: «У мене є інформація про те, що кілька днів тому в Адміністрацію президента викликали голову Апеляційного суду міста Києва пана Антона Чернишенка та проводили з ним профілактичні бесіди щодо того, що вирок Юлії Тимошенко повинен залишитися без змін».

Нічого не відбудеться?

Політолог Віктор Небоженко також прогнозує, що «на рівні апеляції нічого не відбудеться». На його думку, «події розгортатимуться в іншому напрямі, а саме — у Європейському суді в Страсбурзі»: «І буде конфлікт між рішенням національного українського суду та рішенням Європейського суду. І це буде стара дискусія стосовно того, що важливіше — європейські норми чи норми вітчизняного законодавства».

Із ним погодився Олександр Палій, іще один політолог, який уважає, що «скасуванням постанови про закриття карної справи проти екс-прем’єра Юлії Тимошенко щодо «Єдиних енерґетичних систем України» (ЄЕСУ) влада демонструє, що не має наміру відступати в цьому питанні — навіть попри те, що це може призвести до міжнародної ізоляції України». Такої ж думки дотримується Сергій Пашинський, народний депутат України: «Янукович не випустить Тимошенко. Вона на сьогодні — найрейтинґовіший політик. Тимошенко — це та людина, яка не зламалася й не збирається ламатися навіть у в’язниці. І зрозуміло, що на тлі тих «подвигів», які робить Янукович у соціально-економічному житті, Тимошенко для нього — це просто смерть».

І політолог Володимир Фесенко дійшов висновку, що «чергова справа проти колишнього прем’єра Юлії Тимошенко свідчить: влада за будь-яку ціну намагається її засудити. «Про це фактично сказав президент Віктор Янукович, зазначивши, що долю Тимошенко вирішить суд», — констатував експерт. Нові ж справи проти екс-прем’єра Фесенко пояснює своєрідним «комплексом Тимошенко», який виник у президента України. Адже, на думку аналітика, потреби остерігатися її у Віктора Януковича насправді немає: «Тимошенко ж зараз, будьмо відвертими, не є аж настільки небезпечною для президента. Як свідчать результати соціологічних опитувань, вона, на відміну від деяких інших опозиційних політиків, має куди менші шанси перемогти чинного главу держави в другому турі президентських виборів».

Навіщо ж тоді її ув’язнювати? На це запитання пан Фесенко відповів так: «Влада хоче довести, насамперед Європі, що Юлія Тимошенко діяла з корисливих мотивів, і дискредитувати її в очах представників ЄС. Уже нинішнє рішення Печерського суду виключає участь Юлії Володмирівни не тільки в президентських, а й у парламентських виборах, тому обвинувальний вирок у цьому випадку аж ніяк не є обов’язковим».

Ігор Жданов, президент аналітичного центру «Відкрита політика», прогнозує, що принаймні «найближчим часом пані Тимо­шенко не звільнять». На думку цього експерта, «замість спроб пом’якшити екс-прем’єрові вирок або відпустити її на волю, влада займеться інтенсивним розслідуванням знову відкритих проти неї карних справ».

Перестрахову-ються, а раптом…

До слова, на запитання журналістів про чергове обвинувачення екс-прем’єра, що вона нібито намагалася перекласти на державну скарбницю борги очолюваної нею корпорації ЄЕСУ, її адвокат Сергій Власенко відповів на брифінґу: «На першому допиті в справі про борги ЄЕСУ Юлія Тимо­шенко не визнала себе винною. Вона зазначила, що працювала в корпорації ЄЕСУ до січня 1997 року й після цього не мала до неї жодного стосунку, що підтверджується матеріалами справи. Ані за часів її керівництва корпорацією, ані після цього жодних державних ґарантій під зобов’язання ЄЕСУ не видавалося».

А тим часом, як повідомив на брифінґу Юрій Бойченко, начальник прес-служби Генеральної прокуратури України (ГПУ), ГПУ просить суд відновити терміни позовної давності карних справ проти свекра Юлії Володимирівни — Геннадія Тимошенка та ще трьох керівників корпорації ЄЕСУ — Євгена Шаго, Лідії Сокольченко й Антоніни Болюри. Усі вони раніше фігурували в карних справах за підозрою в причетності до розкрадання бюджетних коштів і в несплаті податків ЄЕСУ, тривалий час перебували в слідчому ізоляторі, але в грудні 2004 року Шевченківський райсуд Києва визнав незаконною постанову ГПУ про порушення цих карних справ. Зараз пані Болюра й пан Шаго мають статус недоторканності як народні депутати України від БЮТ.

Але екс-суддя Микола Замковенко, який десять років тому ухвалював рішення у справі ЄЕСУ про зміну запобіжного заходу для Юлії Тимошенко з утримання під вартою на підписку про невиїзд, так прокоментував звинувачення ГПУ: «Засудили, а потім перестраховуються, а раптом апеляційний чи спеціалізований суди щось змінять у рішенні Печерського суду. Тому підіймають ще кілька справ, аби вона не мала змоги займатися політичною діяльністю».

Утім, упередженість ГПУ щодо екс-прем’єра визнав, у тому числі, і Василь Кисельов, соратник президента — депутат ВРУ від Партії реґіонів (ПР). В інтерв’ю аґенції «ЛІГАБізнесІнформ» він заявив, що саме «опозиція змусила нову владу згадати про старі карні справи Юлії Тимошенко». Заявивши, що йому шкода бачити лідера ВО «Батьківщина» за ґратами, від додав до цього: «Це — чисто по-людськи, але є всі підстави для цієї лавини карних справ, яка обрушилася на пані Тимошенко. Адже хто в цьому винен? Винні в цьому її соратники. В одній із передач я казав: ну, сталося так, що ти програла, — відійди вбік і не заважай. Але ні, вони не хочуть. Вона та її соратники сходять жовчю та всіляко намагаються нашкодити Вікторові Януковичу. Але так же не можна!»

Хоча при цьому пан Кисельов визнав, що ПР, перебуваючи в опозиції, діяла… аналогічно: «Так, ми також — не виняток, ми теж так робили, коли були в опозиції. Я внутрішньо тоді був проти цього. Але є партійна дисципліна».

Відтак нардеп попередив опозиціонерів: «Цю порожню критику потрібно було припиняти. Але ж ні, не хочуть — по європах, по америках їздять, критикують. Тепер соратники Юлії Тимошенко повинні дати президентові Януковичу реалізувати свій потенціал. Соратники пані Ти­мошенко! Ви її топите! Ці карні справи — зворотна реакція… Якби опозиція поводилася толерантно стосовно цієї влади, то на щось, напевно, вона заплющила б очі».

Як бачите, усі запевнення щодо того, що президент не втручається в роботу ГПУ й суду, спростовують не лише опозиціонери, а і його однопартійці. Тож якщо він не хоче повторити досвід нев’їзного в країни Заходу очільника Білорусі, то найвищий час йому схаменутися.

P.S. Contra spem spero (lat.) — без надії сподіваюсь.

Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...