Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 7, 2019

«Червоніла» Україна

Автор:

|

Травень 16, 2013

|

Рубрика:

«Червоніла» Україна

Святкування Дня перемоги в Україні уже традиційно ознаменувалося запеклими сутичками.

«Критичні дні»
Хоч «радянськими людьми» торік назвалося всього лише 9 % опитаних із цього приводу громадян в Україні, її керівництво все одно вирішило помпезно відзначити успадкований від СРСР День перемоги. Але цьогоріч використало його не лише з метою здобути прихильність вихованців совєтської пропаганди, а й аби спровокувати чвари між невдоволеними.
Однак само ж суперечило при цьому власним заявам, що нібито інтегрує Україну до Європейського Союзу (ЄС). Бо 8 і 9 травня в більшості країн – його членів люди відзначали Дні пам’яті та примирення, проголошені 22 листопада 2004 року Генеральною Асамблеєю ООН. Цей документ пропонує державам, що входять до ООН, неурядовим організаціям і приватним особам щороку відзначати один або два дні як данину пам’яті всіх жертв Другої світової війни: 8 травня — тому що Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини було підписано цього дня 1945-го, о 22.43 за центральноєвропейським часом, а наступного дня — бо за московським часом та подія відбулася о 0.43 9 травня.
Відтак, щороку 8 і 9 травня українці проходять тест на те, за яким часом живуть — європейським чи московським. Але здають його в Україні зазвичай неодностайно. Приміром, Львівська міська рада ухвалила рішення вважати 8 і 9 травня Днями скорботи за жертвами тоталітарних режимів і Другої світової війни, а тому не проводити в ці дні розважальних і святкових заходів та не використовувати «окупаційної символіки СРСР і комуністичної й нацистської символіки». Окрім того, міська рада Івано-Франківська визнала 9 травня Днем жалоби за загиблими в Другій світовій війні та заборонила «розміщення символіки неіснуючих і невизнаних держав на території міста».

Догори дриґом
Натомість, у Тернопільській міській раді спершу вирішили не дублювати аналогічного рішення, ухваленого нею ще 8 квітня 2011 року. Але 9 травня, після того як 7 травня  його дію призупинив Тернопільський окружний адміністративний суд, депутати міської ради одностайно ухвалили на ранковій сесії чергове рішення про заборону використання нацистської та радянської символіки.
Тим часом Партія реґіонів (ПР) поширила заяву, де розцінила такі рішення «як грубу провокацію, мета якої — дестабілізувати ситуацію в суспільстві та спровокувати громадянське протистояння». Та хоч цим – якраз навпаки! – займаються ті, хто називає «дестабілізацією» та «провокацією» скорботу за загиблими, ПР у своїй заяві, по суті, визнала, що експлуатує День Перемоги за принципом «поділяй і владарюй» задля нацьковування сходу України на її захід. Позаяк стверджувала: «У тих, хто готував скандальне рішення Львівської міської ради, — інші герої. Ті, хто 1941-го зустрічав окупантів із квітами, ті, хто з готовністю брав участь у знищенні мирного населення, у розправах над партизанами та підпільниками. Для фашистських прихвоснів і їхніх послідовників день остаточного розгрому їхніх кумирів святом бути не може за визначенням».
Однак цим ПР спонукала кандидата філософських наук Сергія Грабовського до риторичного запитання: «Цікаво, чи розуміли ті, хто писав цю заяву, що послідовне виконання її настанов матиме наслідком оголошення Україною війни не лише об’єднаній Європі та значній частині держав – членів СНД, а й усім Об’єднаним Націям? І що саме ПР, а не Львівська міськрада якраз і рухається шляхом, котрий свого часу сповна пройшов Гітлер?»
Але після того, як обласні прокуратури оскаржили рішення західноукраїнських міських рад у Львівському, Івано-Франківському й Тернопільському окружних адміністративних судах, 7 травня перший із них, а 8 травня — другий і третій призупинили дію постанов, які розгнівали владу. Розгляд питання по суті суди призначили на… 29 травня.

У Львові — порівняно спокійно
Таким чином Феміда, яка ані в чому не перечить владі, санкціонувала чергове провокування львів’ян, франківців і тернополян червоними прапорами, під якими були скоєні в Україні злочини сталінського режиму. Та позаяк жодного поминального заходу суди не заборонили, то цього дня політичні в’язні совєтських концтаборів провели у Львові жалобне віче «Україна пам’ятає злочини німецьких нацистів», на якому тримали в руках плакати з написами «День скорботи, а не День победы» та «Нацизм і комунізм — брати-близнюки».
Натомість 9 травня минуло у Львові порівняно спокійно. Доступу на Пагорб Слави лише тимчасово перешкодили тільки представники влади, які, поклавши там квіти, подивилися проходження роти почесної варти Львівської академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного та послухавши пісню «Дєнь побєди», роз’їхалися.
Протестували проти Дня Перемоги лише кілька активістів Української народної партії (УНП), які тримали плакати з написами «Москалі go home», «Геть москальські окупанти» та «Геть, вбивці». Після того, як активісти УНП проігнорували пояснення правоохоронців, що мітинґи цього дня заборонені, їх оточили бійці підрозділу міліції, які, втім, не перешкоджали тим хлопцям, які топтали георгіївські стрічки, дискутували з тими, хто клали квіти на Пагорбі Слави.
Червоні прапори у Львові таки розгортали, але тривало це не довго. Спершу це зробила жінка, яка представилася журналісткою Оленою Бойко, в якої вирвали прапор і передали міліціонерам депутати міської ради. А на Марсовому полі у Львові червоний прапор розгорнув керівник обласного комітету Прогресивної соціалістичної партії Олександр Покровський, однак його переконали згорнути полотнище міліціонери.

Пошарпалися в Тернополі
Своєю чергою, в Івано-Франківську врочисті заходи до Дня перемоги пікетувало близько ста активістів ВО «Свобода», які перекрили вулицю Незалежності, тримаючи плакати з написами: «Геть червоні ганчірки!» та «Ні – прапору окупантів!» Тому колоні комуністів удалося пронести до Меморіального кладовища вінок у вигляді п’ятикутної зірки зі серпом і молотом та два десятки червоних прапорів тільки під охороною міліційного підрозділу «Беркут».
Загалом, 9 травня на заході України сутички відбулися тільки в Тернополі, хоч у ньому колону комуністів, які несли червоні прапори, також охороняло понад 600 міліціонерів. Зупинити їх намагалися «свободівці», котрі принесли плакати з написами: «Час звільнити українців від окупантів», «Геть червоних паразитів», «Наш день перемоги ще не настав», «Наш прапор – синьо-жовтий» – і скандували: «Комуняку на гіляку» та «Комуна не пройде!»
Під час бійки між націоналістами й міліціонерами в колону комуністів навіть полетіла димова шашка. Та хоч бійці спецпідрозділів і відтиснули протестувальників, покласти квіти на Пагорбі Слави зуміло лише кілька десятків червоних прапороносців.
А от шістьох найактивніших «свободівців» міліціонери таки затримали, щоби відпустили ще ввечері того ж дня. Але наступного прокуратура Тернопільської області розпочала проти них кримінальне провадження «за фактом грубого порушення, передбаченого частиною 2 статті 296 Кримінального кодексу України», за якою, «грубе порушення громадського порядку з мотивів відкритої неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом», учинене групою осіб, карається обмеженням волі на термін до п’яти років або позбавленням волі на термін до чотирьох років.
Чотирьох представників ВО «Свобода» засудили до п’яти діб адміністративного арешту. Ще одного затриманого під час сутички покарали трьома днями арешту. У партії заявили, що суддя не взяв до уваги свідчення «свободівців» про те, що вони брали участь у громадській зустрічі з народними депутатами України, яка проходила в парку Слави. Тому рішенням суду їх притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Ще двох прихильників молодіжної організації «Сокіл» суд зобов’язав сплатити по 250 грн штрафу.

Ігор Голод

До слова
Віктор Янукович закликав знайти шляхи до примирення та порозуміння між усіма сторонами подій Другої світової війни. «Ми маємо шукати внутрішній мир і спокій у діалозі між українцями та нащадками українців, які були розділені війною на ворогуючі табори. Кожна сторона повинна намагатися зрозуміти іншу позицію. Зрозуміти, що треба бути разом, жити в одній країні, будувати спільне майбутнє», — заявив президент України. Глава держави переконаний, що нацистський і радянський тоталітаризм відійшли в минуле назавжди. «Наша держава пройшла довгий нелегкий шлях. І сьогодні ми можемо стверджувати: ми зберегли єдину й багатоманітну Україну, відновили її державність і заклали фундамент її майбутнього в колі розвинутих європейських націй», — наголосив п. Янукович.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply