Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 9, 2020

«Безвіз» для українців із ЄС уже не зупинити

Автор:

|

Травень 18, 2017

|

Рубрика:

«Безвіз» для українців із ЄС уже не зупинити

Рада міністрів Європейського Союзу (ЄС) нарешті схвалила 11 травня ц. р. в Брюсселі остаточне рішення про надання Україні безвізового режиму.

«Повернення додому»
Безвізовий режим могли схвалити в ЄС для українців ще три роки тому, коли аналогічний регламент отримала сусідня Молдова. Адже головній формальній підставі для надання безвізових поїздок українцям — відсутність міґраційної загрози — Україна відповідала давно.
Однак внутрішньополітичні проблеми європейських країн «посприяли» тому, що спрощений режим був ухвалений лише навесні 2017-го. Бо через велику кількість міґрантів із Близького Сходу й Африки внаслідок «Арабської весни» у виборців Європи побільшало скептицизму та симпатій до радикальних правих партій.
Оскільки їхні популістські гасла та свідоме перекручування фактів часто додавало їм політичних балів, традиційним партіям ухвалення безвізового режиму для 40-мільйонної України в той час могло б коштувати влади. Однак зараз політична стабільність, здається, повернулася до європейських країн: нідерландські виборці обрали до Генеральних штатів переважно проєвропейські партії, а французи на чолі держави побажали бачити Еммануеля Макрона, а не крайніх політиків на кшталт Марін Ле Пен чи Жан-Люка Меланшона.
Відтак, 11 травня Рада міністрів Євросоюзу нарешті схвалила в Брюсселі (Бельгія) остаточне рішення про надання Україні безвізового режиму. Для того, щоб не змушувати українців чекати довше, аніж їм довелося, єврочиновники доручили затвердити його без обговорення Раді міністрів з питань сільського господарства і рибальства. Бо посли ЄС схвалили рішення про візову лібералізацію для України в квітні. А перед цим запровадження безвізового режиму з ЄС для України підтримав Європарламент.
Петро Порошенко відреагував на рішення Ради міністрів ЄС пафосно: «Повернення до нашого спільного європейського дому. Ми пориваємо з пострадянським минулим і все більше стаємо частиною єдиного європейського цивілізаційного простору. Цінуйте свій український паспорт. І любіть Україну!» .
Глава Української держави також повідомив про формальності, які ще залишилися: «17 травня у Страсбурзі в приміщенні Європарламенту, як ми домовилися з нашими європейськими друзями, урочисто підпишуть відповідний законодавчий акт. Це, напевно, буде один із найважливіших моїх візитів за три роки служіння на посаді глави української держави. Рішення опублікують в Офіційному журналі Союзу — і через 20 днів по тому воно набуде чинності. Приблизно 11 червня 34 європейських країни увімкнуть «зелене світло» власникам українських біометричних паспортів — для безвізових короткострокових поїздок».

Президент перестарався
Щоправда, Президент перестарався, коли запевняв в інтерв’ю телеканалу «1+1», що українці зможуть їздити в короткотривалі поїздки не тільки в країни Шенґену, а й до інших держав світу, які мають аналогічні угоди з європейською спільнотою (майже чотири десятки країн по всій планеті). Проте угоди про скасування візового режиму, за якими ЄС погодив взаємне скасування віз із багатьма державами за межами Європи, не передбачає автоматичного скасування ними віз для третіх країн, в т. ч. — України.
Після того, як про це нагадали журналісти, міністр закордонних справ Павло Клімкін провів брифінг, на якому підтвердив, що для розширення списку країн, до яких можна подорожувати без віз, потрібні додаткові угоди. Він натомість анонсував, що Україна вже веде перемовини з 27 державами про запровадження безвізового режиму та ще з 11-ма — про спрощення існуючих правил перетину кордону.
Тож наразі угода про лібералізацію візового режиму буде поширюватися на всі країни ЄС, крім Великої Британії й Ірландії. А також діятиме в країнах шенґенського простору, що не входять в ЄС, — Норвегії, Ісландії, Ліхтенштейні та Швейцарії.
Утім, Олександр Сушко, науковий директор Інституту Євро-Атлантичної співпраці, розповів про те, на яку категорію громадян України не поширюється «безвіз»: «У наших громадян є хибне уявлення, що безвізовий режим анульовує автоматично всі їхні колишні проблеми в тих чи інших країн Шенґенської зони. А це не так. Адже навіть, якщо людина зробила собі новий біометричний паспорт, її дані та всі так звані застереження щодо цієї особи зберігаються в системі SIS. Ця інформація (незалежно від її типу та терміну давності) буде знаходитися в цій системі до того часу, доки не буде відповідного рішення органу, який ініціював цей запис, або рішення вищої інстанції. Якщо особа, яка торік була депортована або здійснила правопорушення на території країн ЄС, не може розраховувати на перетин Шенґенського кордону взагалі».
«У групі ризику є також ті, кому раніше в консульствах відмовляли у візах. Такій категорії громадян треба бути готовим до того, що з ними довше проводитимуть співбесіду на кордоні», — застеріг експерт.
Олександр Сушко також нагадав: «Крім особистої відповідальності, у разі зловживання безвізовим режимом, «покарання» може бути застосовано загалом до країни. Адже ЄС розробив механізм, який може тимчасово призупинити дію безвізу у разі зростання нелегальних міґрантів із країни, якій надали безвізовий режим. Це означатиме, що громадянам України знову доведеться отримувати візи для перетину кордону країн Шенґенської зони».

«Магніт» для окупованих
Своєю чергою, Ірина Геращенко, заступник голови Верховної ради України (ВРУ), попередила: «Безвіз для України можуть скасувати, якщо Рада не ухвалить новий трудовий кодекс. Зокрема, йдеться про зміни щодо нових антидискримінаційних норм. Це єдина умова, яку Україна ще не виконала до кінця».
«І кримці, котрі зараз перебувають в окупації, і наші громадяни, котрі живуть на окупованих територіях Донецької та Луганської областей так само сьогодні отримали дуже простий і чіткий сигнал — вони є громадянами України. І безвізовий режим стосується всіх громадян України. І це ті реформи, які робить українська влада, щоби в рамках гібридної війни мати дуже важливий аргумент, що майбутнє Криму та Донбасу — з Києвом, а не з «руським міром», — наголосила віце-спікер.
Що ж, за даними Державної міґраційної служби, понад 57 тис. жителів окупованого росіянами Криму отримали в 2014-2015 рр. українські закордонні паспорти. Зокрема 26140 — біометричних закордонних паспортів, 18622 — небіометричних закордонних паспортів, 5304 — біометричних документів для виїзду за кордон дітей до 16 років, 7075 — небіометричних документів для виїзду за кордоном дітей до 16 років. Серед них — у т. ч. переселенці з Криму вглиб України. Однак доволі значна частина — це постійні жителі окупованого півострова.
Дмитро Тимчук, народний депутат України та координатор спільноти військових фахівців «Інформаційний спротив», повідомив у Facebook, що на окупованих росіянами теренах Донбасу також «різко зросла кількість охочих оформити біометричний паспорт громадянина України» та «фірм і організацій», які організовують поїздки на неокуповану територію Донбасу тепер не лише за покупками і за зняттям коштів у банкоматах, а й використовують «паспортний фактор» у рекламі для залучення нових клієнтів». За його словами, зокрема, тепер пропонують під час «шоп-туру» ще й можливість оформити український біометричний паспорт, й організація таких «турів» вже фіксується на маршрутах до Маріуполя, Волновахи, Бахмута, Костянтинівки, Сіверодонецька та Лисичанська, також є рейси до Краматорська та Покровська.
А от Богдан Яременко, екс-консул України в Единбурзі та Стамбулі, зауважив у Facebook: «Росіяни підкидають тему, що, мовляв, «тю, так ета дажє нє включаєт в сєбя свабоднає трудаустройства». По-перше, питання працевлаштування і постійного проживання — зовсім не візова тема. Україна не вела з ЄС перемовин на цю тему. По-друге, сама Росія не має домовленостей про вільне працевлаштування не те що з ЄС, а навіть із Білоруссю. По-третє, нехай спершу отримають від ЄС хоча би оце «тю», а тоді порівняємо з тим, що досягнула Україна. Все, що в цьому контексті кажуть росіяни — не більше, ніж, як жартував один знайомий доктор, амфебіарна асфікція (а далі щиро сміявся і пояснював свій же жарт — жаба давить)».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply