Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 13, 2019

Астрономи – проти «табачної» оптимізації

Автор:

|

Березень 14, 2013

|

Рубрика:

Астрономи – проти «табачної» оптимізації

Слідом за оптимізацією шкіл, яка вилилася в закриття українських освітніх закладів, міністр освіти Дмитро Табачник вирішив оптимізувати ще й науку. Позитивних результатів від ухваленого за його поданням рішення Кабміну «Про оптимізацію мережі державних наукових закладів» очікувати не доводиться. Це першими усвідомили працівники науково-дослідного інституту (НДІ) «Кримська астрофізична обсерваторія» (КрАО), який позбавлено статусу юридичної особи та включено на правах підрозділу до Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

На думку вченої ради НДІ та його профкому, це – велика загроза самому існуванню унікального наукового закладу. Вони виступили за підвищення статусу інституту й передачу його Національній академії наук України (НАНУ), за збільшення фінансування установи. Небезпідставне і їхнє побоювання, що «табачна» оптимізація неминуче призведе до відчуження та безконтрольної забудови земель обсерваторії. Такі спроби вже робилися 2010 року, коли фірма «Консоль» мала намір поряд з унікальними телескопами побудувати готель, ресторан, котеджі та розважальні заклади. Лише рішучий протест наукової громадськості зірвав ці плани.
Свої пропозиції колектив виклав і докладно аргументував у зверненнях до президента, уряду та Верховної Ради. Там, зокрема, зазначається, що Кримська обсерваторія як сучасний багатопрофільний науковий заклад здатна вирішувати широке коло актуальних астрофізичних і астрометричних завдань. Дев’ять із 26 її телескопів визнано національним надбанням України, серед них – найбільший у державі 2,6-метровий дзеркальний телескоп і радіотелескоп РТ-22, єдиний із вітчизняних радіотелескопів, що входить до світової мережі радіоінтерферометрії. Обсерваторія здобула світове визнання, її наукові проекти задовольняють найвищі стандарти, а частина з них є міжнародними.
Слід зазначити, що парламентський комітет із питань науки й освіти підтримав ідею передачі КрАО НАНУ. За вказівкою Віктора Януковича Микола Азаров доручив міністру Табачнику й президенту НАНУ Борисові Патону з’ясувати суть справи. Час спливає, а про діяльність подібної робочої групи нічого не чути. А тим часом у Криму повним ходом іде підготовка до оптимізації обсерваторії, уже значно скорочено її фінансування.
Обурений цим колектив улаштував у Сімферополі масову акцію протесту. Її підтримали студенти з громадської організації «Пряма дія». Було проведено мітинґи біля представництва президента в Криму та біля Ради міністрів Криму. Думки й настрої учасників цієї акції були сформульовані й написані на численних транспарантах: «Табачна» реорганізація НДІ КрАО — загибель вітчизняної астрофізики», «Без науки немає майбутнього», «Знання — не товар», «Зупинімо дерибан науки», «Астрономам — дірку від бублика?», «Табачник! Руки геть від зірок!» Того ж дня з подібними вимогами група студентів пікетувала Кабінет Міністрів України.

Сергій Горицвіт

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...