Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 26, 2020

Американець профінансував видання про дивізію «Галичина»

Автор:

|

Квітень 25, 2013

|

Рубрика:

Американець профінансував видання про дивізію «Галичина»

У Бродах Львівської області пройшла сьома науково-краєзнавча конференція «Брідщина — край на межі Галичини й Волині», присвячена 70-й річниці створення української дивізії «Галичина». Зокрема, відбулося офіційне відкриття конференції, роботу якої благословив о. Ярослав Царик. Привітали учасників конференції голова Бродівської районної ради Ольга Шайдулліна, начальник відділу внутрішньої політики Бродівської районної державної адміністрації Ігор Чорній.

Василь Стрільчук, директор Бродівського історико-краєзнавчого музею, представив збірник матеріалів краєзнавчої конференції обсягом понад 170 сторінок, розповів про авторів видання, яке профінансував Юліан Чорній, колишній дивізійник, патріот Бродівського краю, котрий у повоєнні роки проживав у США. Його пам’ять учасники засідання істориків і краєзнавців ушанували хвилиною мовчання.
Особливу увагу було приділено темі національно-визвольних змагань, зокрема дослідженням боротьби української дивізії «Галичина» на теренах Бродівщини. Учасники конференції відкрили для себе нові та невідомі факти із життя й діяльності відомих на теренах краю постатей: о. Михайла Левенця, о. Ісидора Нагаєвського, Володимира Мурського й ін. Доповідачами були як відомі науковці, так і краєзнавці, а також працівники Бродівського історико-краєзнавчого музею.
Ярослав Онищук, кандидат історичних наук із Львівського університету імені Івана Франка, зауважив: «Я вже сьомий рік на цій конференції, і з року в рік організація покращується, збірник щоразу теж приємно вражає не лише кількістю праць, а й якістю досліджень. Також великим позитивом є те, що краєзнавча конференція у Бродах розширює географію доповідей. Я представив на конференції свою нову роботу за 2012 рік про археологічні розкопки в с. Малинищі Бродівського району. Сподіваюся, що шанувальникам історії це було цікаво».
Краєзнавці Василь Тимкович і Василь Макар зі Шнирева не лише підготували для колег і учасників заходу свої нові краєзнавчі відкриття, а й прийшли з надією повчитися в іменитих істориків. За словами Василя Макара, краєзнавство — це стан душі, а Василь Тимкович представив на конференції «50 пам’яток історії та культури населених пунктів Лешнівської сільської ради».
Ярослава Павлюк із м. Любаар Житомирської області поділилася дитячими спогадами про дивізійника, учителя Бродівської гімназії Євстахія Колодницького: «Я розповіла людям, що туди йшли освічені люди, багато вчителів, і вчитель із Бродів Євстахій Колодницький власним прикладом показав, як треба любити Україну, а коли потрібно — і зі зброєю в руках боронити її. Він сказав учням старших класів, ідучи на війну: «Я мушу йти — це мій єдиний шлях».
Серед відомих дослідників історичного минулого краю на межі Галичини та Волині були Святослав Шеремета, кандидат політичних наук, директор КП ЛОР «Доля», депутат Львівської обласної ради та викладач Національного університету «Львівська політехніка» зі своїм дослідженням «Пошуково-ексгумаційні дослідження військових поховань у «Бродівському котлі» на Золочівщині».
Кандидат історичних наук Андрій Сова, викладач Львівської комерційної академії, поитав доповідь «Участь Володимира Мурського в організації «Пласт» у світлі документів Центрального державного історичного архіву України у Львові». Для учасників конференції було організовано екскурсію у виставкові зали Бродівського історико-краєзнавчого музею, що розташований у Бродівському замку.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply