Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 23, 2021

Заробітчанські гроші

Автор:

|

Вересень 04, 2014

|

Рубрика:

Заробітчанські гроші
Валерія Гонтарєва

Валерія Гонтарєва

Національний банк України (НБУ) під головуванням Валерії Гонтарєвої ухвалив рішення з 2 вересня ц. р. заборонити знімати іноземну валюту з валютних карток, а примусово конвертувати її в гривню. «Видача готівки в межах України за електронними платіжними засобам, емітованими як резидентами, так і нерезидентами, здійснюється в гривнях», — вказується в постанові НБУ №540 від 29 серпня ц. р.

Згідно з цим документом, нові обмеження «введено з урахуванням суспільно-політичної напруженості, наявності певних елементів ризику і невизначеності щодо подальшого розвитку ситуації, а також беручи до уваги економічні проблеми, пов’язані з проведенням антитерористичної операції на території України».
Крім цього, у НБУ вважають, що застосування нових механізмів дасть змогу не допустити використання фінансової системи України для відмивання грошей, фінансування тероризму, а також сприятиме врегулюванню ситуації на валютному ринку.
Очевидно, що найбільше від цього потерпатимуть перекази в Україну заробітчан. «Це — легалізоване пограбування десятків тисяч сімей по всій державі», — переконаний Сергій Лямець, експерт «Економічної правди». Адже великі підприємства, як завжди, знайдуть спосіб уникнути збитків.
Якщо завтра американський долар коштуватиме 16 грн., сотні тисяч людей зрозуміють, що їх змусили продати їхню валюту по 13 грн. Це – у кращому разі. І знайти винного в цьому буде вкрай важко, вважає експерт.
Безумовно, залишається варіант із відкриттям спеціального рахунку в надійному банку. Наприклад, в «Ощадбанку», вклади в якому гарантуються державою. Тоді заробітчанин переказуватиме гроші на рахунок у валюті, а його родичі — зніматимуть кошти теж у валюті. Тож у цьому випадку інформація про надходження надходитиме в податкову інспекцію, і вже оподатковані в країні реципієнта кошти знову можуть оподаткувати.
Якщо раніше податком обкладали відсотки з депозитів, то тепер у людей відбирають уже їхні гроші.
На що ще зазіхне керівництво НБУ? Приміром, може примусово конвертувати мільярди доларів, що лежать на депозитах населення. Звісно, за власним курсом, що відрізняється від ринкового.
Не сподівайтеся марно – після Майдану в Україні нічого не змінилося. І попередня влада використовувала валютний курс у своїх інтересах, але ніколи ще вона не наважувалася залізти до кишень громадян. І яка різниця, під яким приводом?
Корупції у владі не поменшало, але ні Президент, ні прем’єр не хочуть шукати гроші там. Затиснеш корупцію в одному місці — їх недоотримають «Батьківщина» чи УДАР. Затиснеш в іншому — постраждають люди Президента. Затиснеш у третьому — п. Яценюку забракне коштів на вибори.
Після цього населення просто зобов’язане забрати з банків усі валютні депозити. Тримати їх у банках — небезпечно. Бо в чому тримати заощадження, якщо з восени 2013 року девальвація гривні склала 75 %?
Усі нарікали на голову НБУ Степана Кубіва. При ньому курс обвалився майже до 14 грн. за 1 USD, але п. Кубів як людина зі сумлінням хоча би не закликав людей тримати заощадження в гривні. А з моменту приходу на його місце Валерії Гонтарєвої курс американського долара підскочив ще майже на дві гривні.
Казками «довіряйте національній валюті» та «тримайте заощадження в гривні» українців годували й Володимир Стельмах, і Сергій Арбузов. На совісті першого — девальвація 2008 року з 5,05 грн. до 8 грн. за 1 USD. На совісті другого — повне виснаження ресурсів і девальвація з 8 грн. до 9 грн. за 1 USD.
Тепер п. Гонтарева каже, що хтось пошкодує про купівлю валюти. Цікаво, як цей керівник НБУ опустить курс нижче за 12 грн. за 1 USD? Адже, за словами Арсенія Яценюка, курсу, вищого за 12 грн. не витримає українська економіка. Невже курс повинен впасти після нового траншу кредиту Міжнародного валютного фонду (МВФ)? Навіть студенти економічних університетів знають, що МВФ дає гроші тільки на повернення раніше взятих у нього кредитів.
Сергій Лямець запитує: а чи потрібна Україні гривня? Існування власної валюти є виправданим, якщо від неї країна отримує більше вигод, аніж втрат. Скажімо, гривню можна спрямовувати на кредитування ключових інфраструктурних проектів, користуючись правом НБУ емітувати скільки завгодно грошей. І Нацбанк друкує гривню, але спрямовує її на фінансування бездарного уряду «камікадзе». А ці «камікадзе» продовжують «пиляти» гроші через звичні механізми.
Якщо ж гривня не використовується як незалежний інструмент, якщо вона застосовується як засіб регулярного пограбування населення і бізнесу, то навіщо вона потрібна? «Попросимо ввести долар США як справедливий оборотний засіб», — пропонує р. Лямець. Усе одно будь-які ціни в Україні перераховуються в долари. Це дасть безліч «плюсів». З НБУ спаде тягар відповідальності. Бізнес і населення отримають довгоочікувану стабільність. Так, долар також знецінюється, економіка США теж не надто стабільна. Але її нестабільність жодним чином не можна порівняти з українським бедламом, каже експерт.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply