Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 25, 2020

За «виборчий» жовтень українці скуповували валюту

Автор:

|

Листопад 16, 2012

|

Рубрика:

За «виборчий» жовтень українці скуповували валюту

Побоюючись девальвації гривні, населення України в жовтні ні на день не припиняло скуповувати іноземну валюту. Ажіотаж на валютному ринку спонукав громадян до придбання рекордної суми — 3,3 млрд USD. Враховуючи скорочення резервів Національного банку (НБУ) й уповільнення темпів економічного зростання, поступове підвищення курсу долара вже почалося, однак попит на валюту наразі не знижується, кажуть банкіри.

Минулого разу українці вчинили подібним чином у вересні 2011-го — тоді купили близько 3,5 млрд USD. Цього разу чистий попит фізичних осіб (з урахуванням продажу валюти банкам) минулого місяця досяг 2,17 млрд USD. Якщо взяти до уваги те, що частина купленої валюти пішла на погашення кредитів у іноземній валюті (200 млн USD.) і поповнення депозитів (616 млн USD), то сума валюти, вилученої з банківської системи, становить 1,35 млрд USD.
Підвищений інтерес до іноземної валюти спровокував найбільше за рік зменшення міжнародних резервів НБУ — на 2,4 млрд USD. Чисте сальдо продажу НБУ іноземної валюти на міжбанку склало 1,8 млрд USD (решту скорочення резервів спричинено погашенням кредиту Міжнародного валютного фонду (МВФ) і курсовою переоцінкою резервів). Інтервенції НБУ дали змогу утримати курс долара на рівні 8,2 грн. Валютний «індикатор» у жовтні піднявся всього на 3,5 коп. — до 8,182-8,188 грн/USD. НБУ продавав долари за пільговим курсом 8,05 грн, дозволяючи покупцям економити 13-15 коп. на кожному 1 USD.
Від початку листопада, уже по завершенні парламентської виборчої кампанії, інтерес громадян до іноземної валюти не впав. «Зниження попиту на готівкову валюту не відчувається. Зняття напруги після парламентських виборів не відбулося. Об’єктивних даних наразі немає, але суб’єктивно попит перебуває на тому ж рівні, що й у жовтні», — розповів Дмитро Золотько, заступник голови правління «Дочірнього Ощадбанку Росії». 9 листопада долар на міжбанку продавався по 8,216-8,243 грн/ USD, хоча на готівковому ринку банки надалі утримували курс на рівні 8,2 грн/USD.
Інші банкіри пояснюють, що ситуація залишається слабо прогнозованою. «Судячи з нинішніх подій, курс у наступні місяці поступово зростатиме. Тож банки починають трохи притримувати валюту в обмінних пунктах, аби потім вигідніше її продати, — сказав начальник казначейства одного з банків. — Наприкінці року долар може піднятися до 8,5 грн, тому зараз його невигідно продавати по 8,2 грн». Аби не допустити цієї ситуації, 6 листопада парламент дозволив НБУ тимчасово зобов’язувати експортерів збувати частину валютної виручки на міжбанку.
Упродовж двох найближчих місяців експерти не очікують різкого скорочення попиту на валюту. «Основний попит формується на безготівковому ринку. На готівковий ринок валюти припадає 7-8 % усього обсягу. Девальвація не відбулася, але такі тенденції все одно залишилися істотними на тлі значного скорочення валютних резервів у жовтні, виплати кредиту МВФ на суму 1 млрд USD у листопаді, уповільнення світової й української економік, — зазначив Микола Івченко, керівник інформаційно-аналітичного центру «Форекс Клуб Україна». — Тому протягом двох-трьох місяців населення буде стурбоване й попит на готівкову валюту до кінця року залишиться істотним».
На початку 2013 року ситуація буде залежати від здатності України рефінансувати свої борги. 9 листопада рада НБУ рекомендувала уряду «сприяти відновленню програми stand-by із МВФ, а також залучати кошти інших глобальних інституцій (Світовий банк, ЄС)».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply