Новини для українців всього свту

Tuesday, Jul. 14, 2020

Як обігріти українські дитсадки та школи векселями

Автор:

|

Жовтень 10, 2013

|

Рубрика:

Як обігріти українські дитсадки та школи векселями

Через різке похолодання опалювальний сезон в Україні починається на півмісяця раніше. Уже потепліли батареї в лікарнях і дитсадках деяких західних реґіонів і столиці. У ці установи зазначай подають тепло в першу чергу, а розраховуються вони за опалення чи не найостаннішими, оскільки різницю в тарифах бюджетних установ в Україні покривають із держбюджету. Однак через те, що грошей у держскарбниці бракує, теплоелектроцентралі не можуть розрахуватися з «Нафтогазом України». «Через відсутність коштів у бюджеті на компенсацію пільг за житловою субсидією теплопостачальні підприємства заборгували «Нафтогазу України» приблизно 8 млрд грн. Це ставить під загрозу вчасний початок опалювального сезону», — заявив Віталій Чугунников, секретар комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування й житлово-комунального господарства.

«Красиві папірці»
Утім, в уряді запевняють, що ситуація – під контролем, адже цьогоріч запроваджується новий механізм компенсації різниці в тарифах за спожиті комунальні послуги — казначейськими векселями. Ними бюджетні організації розраховуватимуться за послуги з теплопостачальниками, а ті, своєю чергою, із «Нафтогазом».
«А що робитиме з ними «Нафтогаз»? Векселями з «Газпромом» не розрахуєшся. Вони там так і зависатимуть. Векселі — це ж не гроші, а красиві папірці. Оплачувати їх ніхто не буде, бо бюджет – порожній», — констатує факти Михайло Гончар, директор енергетичних програм центру «Номос». Він називає таку схему субсидування української енергетичної системи «звичайним окозамилюванням».
Економісти наголошують, що механізм розрахунків казначейськими векселями в Україні ще неврегульований, адже не відомо, хто буде кінцевим отримувачем векселів. «Якби можна було залишати їх під заставу для рефінансування у банках чи розраховуватися ними за податковими зобов’язаннями, то це мало би сенс, а так будуть лише накопичуватися взаємні невиплати за комунальні послуги», — вважає Валерій Гладкий, директор Бюро економічних і соціальних технологій. Експерти певні, що запровадження розрахунків векселями погіршить стан українського житлово-комунального господарства, яке й так ледь животіє.

Бартер повертається?
«Це — повернення в 1990-ті, коли діяв бартер, бо ці векселі не підкріплені грошима. Як за них можна ремонтувати мережі, платити зарплати?» — запитує Ільдар Газізулін, аналітик Інституту публічної політики. Він не відкидає й можливості, що векселі повернуть «ручне керування» в житлово-комунальне господарство. Усе це негативно вплине на якість послуг, які отримуватимуть споживачі, оскільки фінансовий стан теплопостачальних компаній погіршуватиметься, адже вони не одержуватимуть «живих грошей» на розвиток. «Підняття тарифів – неминуче. Уряд просто всіма способами відтягує цей процес», — указує п. Газізулін.
В уряді ж наполегливо стверджують, що немає потреби підвищувати ціни на газ і теплоенергію. «Аналіз свідчить, що діючі тарифи фактично всюди покривають видатки з виробництва теплової електроенергії. Треба мобілізувати всі зусилля та погасити заборгованість. І припинити говорити про необхідність підвищувати тарифи: такої необхідності немає», — заявив прем’єр-міністр України Микола Азаров.

Лілія Гришко, DW

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply