Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 1, 2020

Як на українцях відіб’ється ліміт на готівкові розрахунки

Автор:

|

Липень 04, 2013

|

Рубрика:

Як на українцях відіб’ється ліміт на готівкові розрахунки

Кілька днів тому Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення про обмеження готівкових розрахунків. Серед іншого, такий крок пояснюється прагненням підвищити ефективність боротьби з ухилянням від сплати податків. Водночас, експерти кажуть, що уряд шукає «швидких» грошей для наповнення бюджету, тому й удався до обмеження готівкових розрахунків,. Однак, за їхніми припущеннями, не зовсім прозорих способів обійти обмеження – достатньо. Уже з вересня уряд планує обмежити готівковий «гаманець» українців 150 тисячами грн. Якщо коштів для оплати товару чи послуги забракне, доплатити можна буде лише за допомогою банківської картки з позитивним балансом. За цю операцію банк стягне комісійні та податки.

У пошуках грошей
Олег Устиненко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера, переконаний, що це – зручний для уряду спосіб швидко наповнити держбюджет і «накачати ліквідністю» банки, аби ті відновили кредитування економіки. «Зараз складно отримати додаткові гроші простими фіскальними методами. Запровадження податків чи збільшення акцизів триває від шести місяців до року. Єдиний простий спосіб — ввести обмеження готівки», — пояснює п. Устиненко. Окрім отримання додаткових надходжень до бюджету, в уряді ще й розраховують зменшити валютні запаси українців. «Ми сподіваємося на зниження обсягів готівкової іноземної валюти, яка перебуває поза банківською системою», — зазначила Віра Ричаківська, заступник голови НБУ.

Далі ще буде…
Олег Устиненко припускає, що до запровадження обмеження готівкових розрахунків український уряд спонукала й міжнародна організація боротьби з відмиванням грошей FATF. Адже обмеження дозволять опосередковано відстежувати доходи українців.
Однак експерта дивує встановлена урядом гранична сума обмеження. Аналітик наголошує, що FATF зазвичай рекомендує країнам обмежувати розрахунки готівкою, суми яких перевищують 8 тис. EUR. «Обмеження до 150 тис. грн. – надто м’які. Поставлені урядом завдання не будуть виконані. Тому цілком імовірно, що планку розрахунків готівкою буде знижено», — припустив експерт.

Рівняння – на Італію
У Незалежній асоціації банків України (НАБУ) хочуть, аби українці розраховувалися в безготівковий спосіб за покупки на суму понад 30 тис. або, принаймні, 50 тис. грн. «Дуже мало людей в Україні робить покупки на більш ніж 150 тис. грн. В Італії, наприклад, обмеження готівки починається вже з 1 тис. EUR. Це – нормальна практика. Україна не повинна бути винятком», — стверджує Федір Сидорук, керівник прес-служби НАБУ.
В асоціації запевняють, що українська банківська інфраструктура готова до збільшення обслуговування безготівкових розрахунків й українці поступово звикнуть розраховуватися в крамницях карткою. «За нашою статистикою, на кожного українця припадає більш ніж одна пластикова картка. І всі вони – дійсні. Люди потроху звикають до цього», — переконаний п. Сидорук.

В обхід обмеження
Натомість, пересічні українці мають власний погляд на реалії, і вони не користуватимуться електронними розрахунками аж так масово, як на це розраховують уряд і банки, упевнений Олександр Жолудь, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень.
«Люди й зараз не надто охоче зберігають гроші в банках, бо не довіряють їм. Після введення обмеження вони також не понесуть туди заробленого, а шукатимуть обхідних шляхів», — припускає експерт. Тому зараз, за його словами, в очікуванні початку дії обмежень, ринки продажів не активізуються. Але восени, коли почне діяти обмеження готівкових розрахунків, можливий колапс на ринку нерухомості.
За деякими підрахунками, через нововведення операція з купівлі-продажу нерухомості подорожчає на 1-3 % від вартості нерухомості. Адже покупцям доведеться оплачувати обслуговування банківського рахунку, переказ коштів на рахунок продавця, обмін валюти тощо. Окрім цього, застерігають експерти, є й психологічний фактор: банки будуть зобов’язані передавати особисті дані в Держфінмоніторинг. Однак, 60 % потенційних покупців нерухомості не готові оприлюднювати свої доходи.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply