Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 20, 2020

Втрати української економіки

Автор:

|

Січень 07, 2015

|

Рубрика:

Втрати української економіки

Головні події 2014-го

В економіці України 2014 року було мало доброго. Майже все, що сталося, погіршило становище більшості галузей і підприємств. Були й зміни на краще, але виграли від них небагато.

Конфлікт на Донбасі
Випадання найбільш промислово розвиненого реґіону країни з економіки відбилася не тільки на валовому внутрішньому продукті, а й на статусі України. Багато підприємств були зупинені або пошкоджені під час бойових дій. Наслідки не змусили на себе чекати: окуповані території опинилися на межі гуманітарної катастрофи, а Україна втрачає найважливішу статтю експорту. Торік металопродукція в українському експорті вперше поступилася першим місцем продукції сільського господарства та харчової промисловості.

Надзвичайна ситуація в енергетиці
Обмеження поставок газу промисловим споживачам дало змогу трохи заощадити його для опалювального сезону, але підірвало роботу багатьох підприємств, насамперед хімічної галузі. Другим «удалим» ноу-хау стало підняття податку на надрокористування, через що скоротилося виробництво газу: приватним видобувачам невигідно працювати в надзвичайних умовах. Таким чином, уряду не вдалося досягти мети — збільшити відрахування до бюджету від газовидобутку, — зате він розполохав інвесторів і змусив газовидобувників згорнути плани розвитку.

Згортання торгівлі з Росією
Поряд із конфліктом на Донбасі важливим кроком на шляху деіндустріалізації став розрив торгових зв’язків із Росією, куди постачалася значна частина продукції українського машинобудування. Наразі складно оцінити всі наслідки від цього для української промисловості, але, за попередніми даними, експорт товарів до Росії впав майже на третину. За підсумками року, країна втратила через це близько 4-5 млрд. USD.

Зростання торгівлі з ЄС
Якоюсь мірою розрив зв’язків із Росією компенсовано зростанням торгівлі з Європейським Союзом (ЄС). Підписання Угоди про асоціацію з ЄС і режим торговельних преференцій, тимчасово наданий Україні до імплементації Угоди, дозволили наростити експорт до ЄС. Щоправда, не так радикально, як хотілося б, — приблизно на 10 %. За підсумками року, відбулося збільшення експорту в ЄС на 1,5-2 млрд. USD. Та далеко не всім вдалося виграти від режиму торгових преференцій. Повною мірою ним скористалися ті компанії, які вже були знайомі з європейським ринком. Передусім це стосується експортерів зерна — його постачання в ЄС зросло більш ніж на третину.

«Плаваючий курс» гривні
«Плаваючий курс», точніше, обвал курсу гривні за своєю руйнівністю є цілком порівнянний із конфліктом на Донбасі. Торік і комерційні підприємства, і населення втратили й так не дуже тверду впевненість у майбутньому та довіру до банків. Гривня «схудла» вдвічі, і це — тільки якщо враховувати офіційний курс. Купівля валюти стала проблемою і для компаній, і для пересічних громадян. Виник «чорний» ринок валюти, курс якого відрізняється від офіційного на 10-20 %.
Падіння гривні також відчутно вдарило по підприємствах і людях із валютними боргами. Через це кредитні рейтинґи низки великих підприємств «просіли», а самі компанії опинилися на межі банкрутства. З урахуванням того, що в українській банківській системі валютні кредити складають приблизно половину кредитного портфеля, неважко зрозуміти, що вся система загалом опинилася на порозі катастрофи.

Падіння продажів
Колапс гривні призвів до різкого подорожчання буквально всіх товарів. Споживчі ціни зросли на 21,2 %. Не дивно, що в умовах стагнації і падіння доходів це спричинило скорочення роздрібних продажів на 7,5 %. Цікаво, що роздрібні мережі спробували підняти ціни на багато товарів у тиждень, на який припав «чорний вівторок» російських фінансів. Очевидно, топ-менеджери, надивившись по телевізору на юрби, що розкуповували побутову техніку й електроніку в російських супермаркетах, вирішили, що те ж почнеться і в Україні. Але цього не сталося. Ціни довелося опустити — українці не поспішають змітати товари з полиць, хоча, як повідомили рітейлери, в деяких київських мережах у середині грудня продажі справді були вдвічі вищими, ніж зазвичай.

Відімкнення електроенергії
У листопаді до інших лих української економіки додалися проблеми з електроенергією. Відімкнення — і віялові, й аварійні — завдали величезної шкоди багатьом галузям. Наразі підрахувати загальну суму збитків важко, але те, що вона буде чималою, ні в кого не викликає сумнівів. Можна бути впевненим, що з електроенергією буде погано, принаймні, до кінця холодів.
Таким чином, не можна сказати, що основні події в економіці України 2014 року визначалися загальносвітовими тенденціями, зокрема рецесією. Більш правильно буде сказати, що загальносвітові тенденції зараз багато в чому визначаються тим, що відбувається в Україні, а проблеми українців багато в чому мають «рукотворний» характер.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply