Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 28, 2020

Влада може привласнити валютні резерви

Автор:

|

Лютий 27, 2014

|

Рубрика:

Влада може привласнити валютні резерви

Продовження протистояння може призвести до краху економіки та розпаду України. Про це розповів Ерік Найман, партнер інвестиційної компанії Capital Times. «Національний банк України (НБУ) увімкнув черговий аргумент щодо стабілізації ситуації на валютному ринку — стиснув банківську ліквідність. Подальших кроків може бути ще багато. Але без мирного розв’язання політичної кризи всі дії НБУ допомагають лише короткочасно», — зазначає експерт.

«Зараз найголовнішу небезпеку становить те, що представники влади в паніці можуть спробувати «прихватизувати» частину валютних резервів. Але вони повинні пам’ятати, що нині американці жорстко контролюють усі доларові платежі», — наголосив п. Найман і нагадав, що технічний збій між українською стороною й Ірландської біржею не дозволив росіянам купити українські єврооблігації на 2 млрд USD, «як Кремль і обіцяв».
«Чекаємо, що все-таки вдасться вирішити цю проблему та поповнити цією сумою валютні резерви НБУ, які «збідніли» після виплати 1,3 млрд USD за російський газ», — каже Ерік Найман. Експерт також зазначає, що на зовнішніх ринках українські єврооблігації «пережили хвилю панічних продажів».
«Інвестори бояться вже не тільки дефолту, а й розколу країни з важко передбачуваними наслідками. Я все-таки вірю в здоровий глузд президента України та лідерів опозиції. Утім, відчувається активна участь в українському конфлікті зовнішніх третьої та четвертої сили, — підкреслює він. – Україна стала ареною геополітичної боротьби титанів. Тому не все залежить від доброї волі українців. Я вбачаю вихід із ситуації в переході до парламентсько-президентської республіки з дочасними перевиборами й президента, і парламенту восени 2014 року».
За його словами, політичні баталії потрібно перевести у форму мирного обговорення майбутнього країни й «без зброї в руках». «Насильство породжує нову хвилю насильства. І закінчиться воно крахом економіки та розпадом країни. Не думаю, що українці мріють про таке майбутнє. Усім давно час зрозуміти, що ще день-два бойових дій – і ситуація для економіки України стане незворотною: політична криза переросте в економічну», — каже експерт. Ерік Найман також наголошує на тому, що стагнація може перейти в глибоку рецесію й сотні тисяч українців утратять робочі місця.
Між тим, іноземні інвестори 19 лютого почали масово скидати українські суверенні єврооблігації. За даними агенції Bloomberg, котирування євробондів Україна-14 до 17.00 просіли на 3,25 відсоткового пункту (в. п.), унаслідок чого їхня прибутковість злетіла на 13,388 в. п. — до 33,941 % річних. Водночас, більше за всіх до зазначеного часу обвалилися котирування єврооблігацій із погашенням: у листопаді 2017-го — на 6,819 в. п., до 79,842 % номіналу (прибутковість злетіла до 13,853 % річних), у червні 2016-го — на 6,258 в. п., до 81,029 % номіналу (16,417 % річних) й у квітні 2023-го — на 5,762 в. п., до 78,414 % номіналу (11,35 % річних).
А тим часом американський інвестиційний фонд Franklin Templeton став найбільшим кредитором України внаслідок придбання державних облігацій. За інформацією агенції Bloomberg, обсяг держборгу України під контролем фонду в IV кварталі 2013-го зріс на 252 млн USD за номінальною вартістю — до 3,8 млрд USD. З урахуванням вкладень європейських партнерів фонду, вкладення оцінюються сумою 6,4 млрд USD, що становить більш ніж третину зовнішніх валютних облігацій України.
«Українські цінні папери стали об’єктом стрімкого розпродажу через побоювання, що країна занурюється у вир громадянської війни, що загострилася після сутичок між міліцією й учасниками антиурядових акцій, унаслідок яких загинуло, щонайменше, 25 осіб», — інформує Bloomberg.
Також повідомляється, що прибутковість за облігаціями уряду на 1 млрд USD із терміном погашення в червні 2014 зросла на 19 в. п. — до 42 %, і зростання триває. «Україна обрала сумнівний маршрут, і, на думку закордонних власників облігацій, це – та точка, де необхідно визначити джерела зовнішньої фінансової підтримки», — стверджує Майкл Рош, стратег Seaport Group LLC ринків, що розвиваються.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply