Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 18, 2019

Велика деПРИВАТизація в Україні

Автор:

|

Грудень 22, 2016

|

Рубрика:

Велика деПРИВАТизація в Україні

ПриватБанк

Надвечір неділі, 18 грудня, в Адміністрації Президента України терміново зібралися урядовці та члени Ради з національної безпеки й оборони. Підсумок засідання — держава «отримала в подарунок» від Святого Миколая найбільшу в Україні приватну фінансову установу. «ПриватБанк» перейшов у 100-відсоткову державну власність.

Фінансова діра у 148 мільярдів гривень
Чутки про існування серйозних проблем у одного з трьох системних банків України нуртують вже близько року. Про це також писав і тижневик «Міст». Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, власники «Привату», вперто ігнорували вимоги Національного банку України (НБУ) щодо докапіталізації та приведення свого кредитного портфеля до ладу. Експерти були впевнені, що цифри, які банк показує в своїй звітності, часто є «фінансовою творчістю». «Приватівці» гордо демонстрували статистику, згідно з якою частка інсайдерських кредитів становила не більше 10 %, натомість експерти називали зовсім інші числа — 80-90 % позик були надані компаніям із групи «Приват» чи близьким до аукціонерів.
Більше того, кредити часто видавалися під сумнівні застави. Для розуміння масштабів проблеми: кредитний портфель банку складає більше 180 млрд грн. Крім цього, багато говорилося й про виведення акціонерами активів в офшори, хоча жодних офіційних підтверджень так ніхто і не надав.
Урешті-решт ситуація набула загрозливого характеру. За словами Валерії Гонтарєвої, глави НБУ, зараз дірка в капіталі «ПриватБанку» становить 148 млрд грн (хоча ще півроку тому подейкували лише про 113 млрд). У повітрі запахло банкрутством. Якщо взяти до уваги, що клієнтами «Привату» є приблизно половина дорослого населення України та понад 50 % усіх юридичних осіб, такий сценарій означав би, без перебільшення, соціальну катастрофу.

Банк в обмін на мовчання
Тож націоналізація була, фактично, єдиним можливим виходом. Відомо, що новим головою правління уже державного «ПриватБанку» стане Олександр Шлапак, екс-міністр фінансів України. Тішить, що попередній топ-менеджемент заявив, що всіляко сприятиме передачі повноважень, намагаючись зробити цей процес максимально швидким та ефективним. Олександр Данилюк, теперішній міністр фінансів України, заявив, що після стабілізації роботи банку держава планує його продати.
Поза тим стали відомі деякі подробиці угоди між акціонерами та державою. За інформацією «Економічної правди», одним із важливих пунктів є заперечення владою виведення з банку 2014 року за імпортними контрактами активів на майже 2 млрд USD. Повертати їх акціонери не будуть. Більше того — вони отримали від влади гарантії безпеки за цими епізодами. Саме це нібито й стало одним із найвагоміших аргументів згоди акціонерів на добровільну передачу банку державі.

Порятунок за гроші платників податків
Порятунок «Привату» обійдеться бюджету дуже дорого. На першому етапі Мінфін випустить облігацій внутрішньої позики (термін погашення — 30 років), які викупить НБУ, на 43 млрд грн. Проте нагадаємо, що загальна потреба в капіталі становить 148 млрд грн, що є просто безпрецедентною сумою.
Щоправда, і Президент України, й уряд переконують, що український бюджет готовий до такого фінансового навантаження і що націоналізація «ПриватБанку» була єдино правильним рішенням для порятунку всієї української банківської системи. Але паніки уникнути не вдалося. Олександр Дубілет, котрий був головою правління «ПриватБанку», а зараз передає справи державній адміністрації, заявив, що в останні два тижні тільки на тлі розмов про ймовірну націоналізацію вкладники знімали з рахунків по 2 млрд грн щодня.
З іншого боку цим ця паніка наразі й обмежилася. Відділення тепер уже державного «Привату» стабільно працюють по всій країні, курс гривні різких змін не зазнав.

Зів’ялий «УКРОП»
Зрозуміло, що крім суто фінансової, ця історія має й політичну складову. Тепер уже колишній головний акціонер «ПриватБанку» Коломойський ще два роки тому вважався людиною № 2 в Україні після Президента Порошенка. Голова Дніпропетровської обласної державної адміністрації, котрий, фактично, зупинив хвилю сепаратизму на кордонах підпорядкованої йому області, ініціатор проекту «Стіна» (спорудження лінії фортифікаційних споруд уздовж кордону з Росією. — Ред.), спонсор низки найбоєздатніших добровольчих батальйонів і загонів «Правого сектора». А ще ж була широко розрекламована партія «Українське об’єднання патріотів» (УКРОП). Але після того, як стосунки п. Коломойського та п. Порошенка різко погіршилися на початку 2015-го і власник «Привату» втратив губернаторську посаду, олігарх із Дніпра почав стрімко втрачати свій вплив.
Після втрати п. Коломойським свого головного активу можна припустити, що політичний проект «УКРОП» буде тимчасово заморожений — до кращих часів. Швидше за все, виникнуть труднощі і в партії «Самопоміч» львівського мера Андрія Садового, яка, за деякими даними, фінансувалася в т. ч. на гроші Ігоря Коломойського.
Так виглядає, що «операція Приват» стала чималим здобутком Петра Порошенка, котрий однією націоналізацією вбив одразу кількох зайців. По-перше, уникнув соціального вибуху, гарантувавши (чи, принаймні, пообіцявши) фінансовий спокій майже 20 млн клієнтів неплатоспроможного банку. По-друге, догодив західним донорам, перш за все, Міжнародному валютному фонду, який жорстко вимагає оздоровлення української банківської системи. Й нарешті, по-третє, остаточно усунув із політичної шахівниці небезпечного, а найголовніше, непередбачуваного суперника, котрий давно труїв життя главі державі.
Тепер залишилися лише «дрібниця» — втримати державний «ПриватБанк» на плаву, стабілізувати його роботу і ще раз приватизувати. А найголовніше — уникнути при цьому корупційних скандалів, адже йдеться про вливання в банк мільярдів бюджетних гривень.

Ігор Берчак

Пряма мова
Петро Порошенко, Президент України:
— Попри те, що йдеться про приватну банківську установу, це рішення не є чиєюсь приватною справою. Опосередковано від стану справ у цьому банку залежить вся фінансово-економічна ситуація в країні — настільки він великий, чи, як кажуть фахівці, системний. Через це його не можна помістити в прокрустове ложе стандартних технологій оздоровлення банків. Саме тому ми вдаємося до безпрецедентного рішення — його переходу в 100-відсоткову державну власність. Держава бере на себе відповідальність і гарантує клієнтам «ПриватБанку» недоторканість і цілісність їхніх грошей.

Валерія Гонтарєва, голова НБУ:
— «ПриватБанк» майже рік не виконував нормативи обов’язкового резервування, а його протермінована заборгованість перед регулятором за стабілізаційними кредитами становила 14 млрд грн, загальна заборгованість — 19 млрд грн. Усвідомлюючи всю ситуацію та ризики для фінансового сектору України, ми вже не могли чекати довше.

Крістін Лагард, директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду (МВФ):
— Рішення української влади націоналізувати «ПриватБанк» є важливим кроком в її зусиллях щодо збереження фінансової стабільності. Зараз важливо, щоб процес націоналізації супроводжувався максимальним погашенням пов’язаних кредитів, призначенням незалежної управлінської команди, щоб відновити життєздатність банку, зводячи до мінімуму витрати держави і платників податків.

Сума Чакрабарті, президент Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР):
— Кроки, зроблені урядом і НБУ у співпраці з акціонерами, — найреалістичніший спосіб забезпечити майбутнє банку і, зрештою, зміцнити всю банківську систему. Націоналізація системних банків допомогла багатьом розвиненим країнам захистити свою економіку під час світової фінансової кризи. ЄБРР готовий запропонувати співпрацю в знаходженні оптимального рішення для подальшої роботи «ПриватБанку».

Олександр Мойсеєнко, журналіст Forbes та «Економічної правди»:
— Такі дії були однією з вимог МВФ, але варто зазначити, що підготовка до націоналізації відбувалася ще до висунення відповідних міжнародних вимог. Усе почалося відтоді, як зіпсувалися взаємини між Президентом і головним акціонером банку. Тут є політичне підґрунтя, а для економіки в цьому нічого доброго немає. Виникає ще запитання: що «купує» держава і які проблеми їй передадуть?

Сергій Фурса, інвестиційний банкір, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital:
— Держава — поганий, неефективний власник, його менеджери — корумповані. Але держава — власник відповідальний. І це те, що зараз найбільше потрібно клієнтам банку. На початковому етапі можлива легка паніка, у вигляді відтоку вкладів і купівлі долара. Але за правильної комунікації це все можна погасити. Боятися шаленої інфляції через вливання облігації внутрішньої державної позики на 150 млрд грн не варто. Ці гроші покликані не забезпечити ліквідність банку, а сформувати подушку безпеки. Отже, левова частка їх так і залишиться в капіталі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...