Новини для українців всього свту

Thursday, Nov. 26, 2020

В Україну пішов газ із Європи

Автор:

|

Листопад 08, 2012

|

Рубрика:

В Україну пішов газ із Європи

В Україну починаючи з 1 листопада почав надходити газ із Європи. Поставки, альтернативні до російських, здійснюються за контрактом із найбільшим у Центральній і Східній Європі газотрейдером RWE Supply&Trading (RWE ST, Німеччина). До нового року триватиме випробувальний період, після чого може бути підписано новий контракт. У Києві сподіваються, що доти вдасться домогтися зниження ціни на газ із Росії.

Перемовини про постачання енергоносія з Європи розпочалися ще навесні. Українська сторона, готуючись до запуску російських альтернативних газогонів і зниження обсягів транспортування газу своєю територією, вирішила використати частину вивільнюваних трубогінних потужностей у зворотному напрямку — із Європи в Україну. Було проведено реконструкцію станції Дроздовичі, на яку територією Польщі може постачатися газ із Німеччини. Як раніше пояснювали українські чиновники, сенс у тому, що навіть російський газ для Німеччини коштує дешевше, ніж для України. Крім того, купівлю вуглеводнів можна здійснювати на європейських опотових ринках. Експерти ж зазначали, що різниця в ціні буде незначною, а Київ почав реалізацію цієї схеми із політичних міркувань — щоби посилити енергетичну незалежність України від Росії.
Віктор Янукович нещодавно попередив: «Будемо купувати газ там, де це можливо, і не тому, що ми погано ставимося до Росії, а тому, що для нас це (ціна поставок «Газпрому». — Ред.) невигідно. Вважаю, що наші російські партнери це дуже добре розуміють». Президент висловив надію на те, що компроміс в українсько-російських перемовинах буде знайдено. Але оскільки, за підрахунками української сторони, щорічна переплата за російський газ — через невигідний контракт, на який погодилася Юлія Тимошенко, — складає приблизно 6 млрд USD, Київ вирішив не чекати на завершення перемовин, які тривають уже понад два роки.
Протягом двох найближчих місяців обсяги альтернативних поставок складуть близько 1 млн куб. м газу на добу. Це приблизно в 100 разів менше, ніж звичайний обсяг постачань «Газпрому». Експерт з енергетичних питань Валентин Землянський сказав, що до нового року сторони тільки проводять технічні випробування нової схеми роботи, а потім обсяг газу може бути збільшено. Пропускна спроможність станції Дроздовичі складає 5 млрд куб. м газу на рік. Крім того, днями Словаччина підтвердила свою зацікавленість у перемовинах, які дадуть Україні змогу через рік відкрити ще один напрямок поставок — до 10 млрд куб. м на рік.
Українські чиновники зазначають, що альтернативні поставки — лише тимчасовий захід. За їхніми словами, через кілька років за рахунок видобутку власних ресурсів Україна зможе до мінімуму скоротити імпорт газу. До завершення наближаються давні переговори з концерном Shell і компанією Chevron: перша раніше виграла конкурс на розробку Юзівської (Донецька та Харківська області), а друга — Олеської (Львівська й Івано-Франківська області) газових площ. Мова йде про сланцевий газ, запаси якого оцінюються українською стороною обсягом 1,5 трлн куб. м на заході й 2 трлн куб. м – у східних областях країни. Київ сподівається, що видобуток почнеться вже 2015 року, а обсяги в перспективі дозволять на 50-70 % перекрити потреби України в газових ресурсах.
Днями Юрій Бойко, міністр енергетики та вугільної промисловості України, поінформував, що до кінця року можуть бути підписані угоди про розподіл продукції зі західними компаніями. «Відбувається те, про що українська влада давно попереджала російських колег: «Газпром» перестає бути монопольним постачальником газу в Україну й одночасно втрачає найбільшого в Європі покупця газу. Це – невигідно, але логічно: у нормально побудованому бізнесі основний прибуток дає не висока ціна, а великі обсяги продажів», — вважає п. Землянський. Він припустив, що зміна ситуації змусить російську компанію пом’якшити позицію.
Як відомо, раніше в Москві висунули Києву ультиматум: перегляд газових контрактів, укладених 2009 року, стане можливим тільки за умови вступу України до Митного союзу (МС). Хоча позиція Києва не змінилася й команда президента Януковича надалі орієнтується на зближення з Європою, Михайло Зурабов, посол Російської Федерації (РФ) в Україні, коментуючи ситуацію на газових перемовинах, дещо згладив кути. Експерти зауважили, що він повернувся до теми про газотранспортний консорціум, яка звучала раніше.
Пан Зурабов розповів, що російську сторону не влаштовує тристоронній формат консорціуму, оскільки членство України в Європейському енергетичному співтоваристві накладає на «Газпром» низку обмежень. Один з українських чиновників сказав, що слова посла — це позитивний сигнал: «Росія готова відмовитися від політичних вимог як основи для продовження газових перемовин. А що ж до консорціуму з транспортування газу, то потрібно сідати за стіл переговорів, обговорювати всі аспекти. Може, потрібно створювати двосторонній консорціум, який цілком влаштує європейську сторону. Добре те, що виникла тема для обговорення, основа, на якій будується діалог».
Міністр Бойко дещо раніше повідомив, що в листопаді буде завершено оцінку української газотранспортної системи (ГТС). На думку експертів, це створить базу для перемовин із «Газпромом». Водночас урядовець позитивно відгукнувся про можливість продовження газового діалогу з РФ: «У нас є певний оптимізм. Особливо враховуючи те, що є тенденції до зниження ціни на газ у Європу, ми дійдемо компромісу».
Експерти в Києві не відкидають також, що події будуть розвиватися за кризового сценарію — якщо «Газпром» не влаштує українська пропозиція щодо консорціуму або якщо РФ знову повернеться до вимог про членство України в МС. Фахівці звернули увагу на жорстку заяву Костянтина Симонова, керівника Фонду національної енергетичної безпеки РФ, який обурювався, що Україна, знижуючи обсяги купівлі російського газу, порушує чинний контракт і бравує цим. «Раніше Україна так не робила, тому що відомо, що за недобір газу загрожують колосальні штрафи. Сама стилістика була зовсім іншою», — сказав він, припустивши, що Київ навмисне провокує конфлікт із «Газпромом», і не виключив вірогідності нової газової війни.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply