Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 17, 2019

Знову про можливість припинення пасажирського залізничного сполучення з РФ

Автор:

|

Листопад 30, 2017

|

Рубрика:

Знову про можливість припинення пасажирського залізничного сполучення з РФ

Потяг «Київ — Москва»

Про це в своїй статті в київському тижневику «Дзеркало тижня» написав Борис Бабін, постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим (АРК). Щоправда, обґрунтування необхідності такого рішення — дещо своєрідне. Доктор юридичних наук вважає, що в такий спосіб вдасться мінімізувати кількість потенційних українських заручників у Російській Федерації (РФ).

Дев’ять + п’ять
«Насамперед маємо рухатися до припинення організованого пасажирського транспортного сполучення з РФ. На жаль, тривалий час після початку конфлікту суспільство було толерантним до масової трудової та соціальної міґрації українців у РФ. І залишається толерантним досі», — зазначає постпред Президента в АРК. Він вважає неприпустимим те, що зараз існує «десяток щоденних потягів «Укрзалізниці» в Москву з усіх реґіонів, від Львова до Херсона».
Справді, Україну з країною-аґресором досі сполучають дев’ять пасажирських потягів, і ще п’ять транзитних. Як повідомила «Укрзалізниця» у відповіді на інформаційний запит інтернет-видання «Главком», щоденно курсують потяги: Київ — Чернігів — Москва, Одеса — Москва, Кривий Ріг — Дніпро — Москва, Харків — Кременчук — Суми — Москва, Львів — Ковель — Москва. У режимі через день працюють пасажирські потяги Київ — Санкт-Петербурґ, Харків — Санкт-Петербурґ, Хмельницький — Жмеринка — Москва, Херсон — Миколаїв — Москва. Також через Україну проходять п’ять транзитних пасажирських потягів: Кишинів — Москва (три потяги, два з яких формуються у Молдові), Кишинів — Санкт-Петербурґ, Баку — Харків.
На думку чиновника, «суспільство, яке заплющує очі на пряме стимулювання своїх громадян до поїздок у РФ, не має морального права щось говорити про заручників Кремля». «Сьогодні єдиним фактором, який утримує владу від цього вимушеного, болючого, але необхідного кроку, є очікуване широке громадське обурення від такої заборони», — йдеться в статті п. Бабіна.

Без літаків і вантажів
Нагадаємо, що після анексії АРК в березні 2014 року Державні авіаслужба України ухвалила рішення про заборону всіх польотів над Кримським півостровом. Пізніше Міжнародна організація цивільної авіації офіційно підтвердила контроль української авіавлади над кримським авіаційним простором. Тим не менше з березня 2014-го по жовтень 2017 року літаки російських авіакомпаній близько 13 тис. разів порушили повітряний простір України, здійснюючи регулярні рейси на тимчасово окупований півострів.
У відповідь Київ у жовтні 2015-го повністю припинив пряме авіасполучення з РФ. Зараз дістатися з України до Росії та навпаки на літаку можна лише через проміжні летовища, найчастіше — в Мінську, Ризі, Стамбулі чи Кишиневі. Для порівняння: до початку збройної аґресії РФ між двома державами виконувалося 100-125 авіарейсів на тиждень (!), причому близько 70 % пасажиропотоку формували саме українці.
Залізничне сполучення з анексованим Росією Кримом Укрзалізниця припинила наприкінці 2014-го. Тоді ж РФ офіційно заявила, що на рік скасовує всі свої пасажирські потяги до України. Щоб замаскувати таке явно політичне рішення, в Москві заявили, що це нібито «пов’язано з низькою рентабельністю перевезень». Судячи з усього, рентабельність так і не зросла, оскільки дотепер жоден російський потяг до України не йде (згадані дев’ять потягів формуються в Україні й обслуговуються українськими бригадами).
Остання крапля «рейкової війни» — 18 травня ц. р. «Укрзалізниця» запровадила заборону на вантажоперевезення, зокрема транзит територією України вагонів низки залізничних операторів РФ. Це було зроблено на виконання указу Президента України про введення в дію рішення Ради національної безпеки та оборони (РНБО) «Про продовження санкцій, пов’язаних із аґресією Російської Федерації».

Два мільйони пасажирів
Тоді ж у Києві активно заговорили і про повне припинення пасажирського залізничного сполучення з РФ. Приводом для такого рішення називали небажання «Російських залізниць» припинити пасажирські перевезення в Росію з непідконтрольної частини Донбасу, що «порушує суверенітет і територіальну цілісність України». Справді, з окупованого Донецька в російський Таганрог щодня ходить електричка, квиток на яку коштує всього 17 RUR. Для багатьох жителів підконтрольних терористам території цей потяг — один із символів підтримки РФ «руського міра».
Однак, тоді врешті-решт від такого радикального кроку вирішили утриматися. Як пояснив російському виданню «Комерсант» Олександр Кава, колишній заступник міністра транспорту України, хоча за останній рік «Укрзалізниця» й зафіксувала зниження пасажиропотоку залізничним транспортом між Україною та РФ більш ніж на 60 %, тим не менше він налічує майже 2 млн осіб на рік. Крім цього, п. Кава визнав: «Це дуже вигідні для України перевезення, адже вони відбуваються потягами українського формування. Ціна приблизно в чотири рази вища за внутрішньоукраїнський тариф». Скажімо, на потяг сполученням Харків — Санкт-Петербурґ квиток у плацкартний вагон коштує приблизно 100 USD, а в купе — 150 USD.

У виграші — маршрутники та білоруси
Що ж станеться, якщо Київ таки прийме рішення повністю зупинити пасажирське залізничне сполучення з РФ? Звісно, найбільше виграють так звані маршрутники — приватні підприємці, котрі здійснюють автотранспортні перевезення в Росію з прикордонних українських міст Чернігова, Харкова та Сум.
Ще один потенційний вигодонабувач — білоруська авіакомпанія «Бєлавіа», яка налагодила авіаційне сполучення України з Росією через Мінськ після заборони українською владою прямих рейсів до РФ. Лише з початку 2017 року «Бєлавіа» збільшила пасажиропотік приблизно на 30 %, розповів агенції «Балта» Ігор Чергінець, заступник генерального директора компанії з маркетингу та зовнішньоекономічної діяльності. За його словами, частка транзитних пасажирів за підсумками 2016 року на регулярних рейсах «Бєлавіа» склала близько 50 %, і авіакомпанія подолала межу 1 млн пасажирів.
Наразі остаточне рішення про припинення пасажирського залізничного сполучення з РФ не прийнято. Єдине, що може тішити, — Москва зазнала в «рейковій війні» чималих збитків. Мова про невеличку ділянку залізниці на території України (довжина — 37 км), якою раніше російські потяги курсували із Санкт-Петербурґу та Москви до Кисловодська, Анапи, Новоросійська й Адлеру. РФ була змушена збудувати обхідну колію (довжина — 137,5 км) територією Воронезької та Ростовської областей. Обійшлося це «задоволення» в 56 млрд RUR.

Ігор Берчак

До теми
Американське видання Atlantic Council визначило шість досягнень української транспортної системи:
* на початку жовтня ц. р. було оголошено про завершення першого етапу будівництва Бескидського тунелю на Закарпатті, завдяки якому буде споруджена нова залізнична гілка, що з’єднає Україну і Європейський Союз. Вона стане частиною 5-го Пан’європейського транспортного коридору, який буде проходити територіями Італії, Словенії, Угорщини, Словаччини, України та РФ. Закінчення робіт заплановано на другу половину 2018-го;
* все більше українських летовищ пропонують міжнародні рейси. Аеропорт «Вінниця» зумів втричі збільшити пасажиропотік. Аеропорти «Кривий Ріг» та «Івано-Франківськ» збільшили пасажиропотоки приблизно на 400 %. Ще одна важлива ознака — прийняте у вересні ц. р. рішення «Катарських авіаліній» запустити прямі рейси Київ — Доха — Київ. Прихід цієї авіакомпанії з горішнього сегменту ринку в Україну доводить, що зараз усе більше українців готові купувати дорогі послуги;
* головна водна артерія України — Дніпро — незабаром стане частиною транспортної системи Європи. Відновлення навігації на Дніпрі є одним із пріоритетів нової Національної транспортної стратегії України до 2030 року;
* новий «Шовковий шлях». «Укрзалізниця» вступила в міжнародну асоціацію «Транскаспійський міжнародний транспортний маршрут». У рамках китайського амбітного проекту «Один пояс — один шлях» нові колії поєднають Центральну та Західну Азію, а також Близький Схід та Європу;
* реконструкція головного чорноморського порту України «Південний», який розпочала китайська компанія CHEC. Коли роботи будуть завершені 2018-го, «Південний» зможе приймати вантажні судна з глибокою осадкою, і це принесе чималу вигоду Україні, яка є найбільшим в світі експортером соняшникової олії й одним з найбільших експортерів зерна та цукру;
* українські дороги стали головним пріоритетом 2018 року. Загальна протяжність міжнародних автострад, що проходять територією України, становить 8,6 тис. км. Однак їхня надзвичайно низька якість є однією з причин, за якими вони були названі найнебезпечнішими в Європі. За словами Володимира Омеляна, міністра інфраструктури України, впродовж п’яти років Україні потрібно буде витратити 250 млрд грн, аби повністю відновити дорожню систему. Прем’єр-міністр Гройсман заявив, що в бюджеті на 2018 рік видатки на відновлення і ремонт доріг будуть збільшені на 25 %.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...