Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 19, 2019

В Україні стрімко відроджується ринок продажу автомобілів та власний автопром

Автор:

|

Травень 25, 2017

|

Рубрика:

В Україні стрімко відроджується ринок продажу автомобілів та власний автопром

У першому кварталі в Україну в режимі імпорту було ввезено автівок на майже 588 млн USD

Після грандіозного обвалу, спричиненого російською аґресією на Сході України, девальвацією національної валюти та загальним погіршенням економічної ситуації, український автомобільний ринок починає суттєво нарощувати оберти. Причому стосується це всіх сегментів: продажу нових і вживаних автівок, імпортних поставок і власного виробництва. Експерти кажуть, що з огляду на запровадження безвізового режиму з країнами Європейського Союзу (ЄС) і введені офіційним Києвом санкцій проти російських автовиробників, тенденція до відродження авторинку збережеться принаймні до кінця цього року.

Вантажівки під грифом «Таємно»
Статистичні показники справді вражають. Як повідомляє Асоціація українських автомобільних виробників «Укравтопром», за перші чотири місяці 2017-го в Україні було вироблено 2 064 автотранспортних засоби, що на 91,8 % більше, ніж за аналогічний період минулого року. Щоправда, чітко простежується вражаюча диспропорція. Випуск легковиків склав 1 691 штуку (зростання порівняно з першим кварталом 2016-го становить 107,5 %). Ще неймовірніший рекорд продемонстрували автобусобудівники — плюс 1900 % (220 випущених транспортних засобів). Натомість, якщо вірити статистиці, явно пасли задніх виробники комерційних автомобілів (вантажівки та мікроавтобуси) — лише 153 штуки (мінус 38,8 %).
Водночас це зовсім не означає, що їхнє виробництво в Україні скоротилося. Справа в тому, що, починаючи зі серпня 2016 року, «АвтоКрАЗ» (м. Кременчук, Полтавська область) не оприлюднює показники своєї діяльності. Вочевидь, це пов’язано з тим, що в модельному ряду машин Кременчуцького автозаводу не останнє місце займають автомобілі спеціального призначення КрАЗ-6322 «Солдат» і КрАЗ-5233ВЕ «Спецназ», які надходять на озброєння українського війська. Зрозуміло, що інформація про кількість випущених машин і витрачені на їхню закупівлю кошти з оборонного бюджету в умовах ведення неоголошеної війни з боку Російської Федерації (РФ) становлять військову таємницю.
Серед виробників легкових автівок — явний лідер «Єврокар» (с. Соломоново Закарпатської області). Створене лише 2001-го підприємство має надзвичайно вигідне розташування — лише за 2 км від кордонів із Угорщиною та Словаччиною поряд із індустріальним парком «Соломоново». «Єврокар» — офіційний виробник автомобілів марок Volkswagen Group: Skoda, Audi та Seat. За березень-квітень ц. р. компанія виготовила 1 132 легкових автомобілі.
Натомість повністю зупинилося виробництво на колись легендарному Запорізькому автомобільному заводі. Перспективи підприємства виглядають абсолютно незрозумілими. Натомість значно впевненіше можуть почуватися українські автобусовиробники — корпорації «Богдан» (м. Луцьк), «Еталон» (м. Чернігів) та акціонерне товариство «Черкаський автобус». До речі, всупереч поширеній точці зору, Петро Порошенко вже давно не має жодного стосунку до «Богдану», контрольний пакет якого він ще 2009 році продав бізнесмену Олегу Свинарчуку. Хоча за перші чотири місяці 2017-го вони на трьох виробили лише 220 автобусів, далі справи мали б піти на краще. Перш за все, завдяки зникненню з ринку головних конкурентів.

«Газелі» та «Волги» — під санкціями
Доки вся Україна стоїть на вухах через заборону російських соціальних мереж, мало хто зауважив, що Президент Порошенко підписав ще й указ про введення санкцій проти російських автовиробників. До санкційного списку потрапили, зокрема, групи «ГАЗ» (Горьковський автомобільний завод, м. Нижній Новгород) і «КамАЗ» (Камський автозавод, м. Набережні Челни). При цьому в прес-службі «КамАЗу» заявили, що на компанію рішення української влади буцімто жодним чином не вплине: «Ще в березні 2014 року ми повністю пішли з України, продали всі сервісні та дилерські центри і закрили там бізнес». Також там додали, що зараз офіційно в Україну продукція «КамАЗу» не поставляється. Це, щоправда, не означає, що російськими вантажівками не торгують спеціально створені фірми-посередники, які формально не мають жодного стосунку до центрального офісу в Набережних Челнах.
Натомість для хлопців із Нижнього Новгорода рішення Києва справді стало «гірким». Торік продукція заводу «ПАЗ» (м. Павлово, Нижегородська область РФ), що входить до концерну «ГАЗ», стала лідером автобусного ринку України — за 2016 рік був реалізований 401 автобус. За перший квартал 2017-го в Україні було продано 90 автобусів «ПАЗ» і 350 автомобілів марки «ГАЗ» (зокрема, дуже поширених в Україні малотоннажних вантажівок ГАЗ-2705 «Газель» і легковиків, серед яких нова модифікація легендарної «Волги» — Volga Siber). У прес-службі групи «ГАЗ» так і не змогли прокоментувати можливі наслідки від введення українських санкцій, спантеличено заявивши, що керівництво поки що аналізує інформацію.

Мільйони — для німців та японців
Щоправда, не слід забувати, що в українського автопрому існують й інші, значно серйозніші конкуренти. Як повідомляє асоціація «Укравтопром», у першому кварталі ц. р. на територію України в режимі імпорту було ввезено 39 046 автотранспортних засобів (на загальну суму 588,5 млн USD). Із них легковики становили майже 29 тис. штук (417 млн USD). Таким чином, порівняно з аналогічним періодом минулого року, імпорт легкових автомобілів збільшився майже на 80 %. При цьому середня митна вартість одного ввезеного автомобіля знизилася порівняно з торішнім показником більш ніж на 2 тис USD і склала 14,4 тис USD.
Причиною зниження середнього показника вартості стала істотна зміна співвідношення нових автомобілів і тих, що були в експлуатації. Якщо 2016-го в загальному обсязі імпорту вживані машини становили лише 27 %, то цього року — 42 %.
Найчастіше за звітний період в Україну легкові іномарки завозилися з Федеративної Республіки Німеччина (ФРН) — 7 141 шт. За три місяці на поставках в Україну німці заробили 101,2 млн USD. Однак частка нових машин в імпорті з ФРН склала лише 27 %.
Японія, відвантаживши в Україну 3 208 легкових авто, загальна митна вартість яких склала 74,3 млн USD, стала постачальником № 2. Але при цьому в імпорті з Японії левова частка (92 %) припала на нові автомобілі. В результаті ця країна за підсумками першого кварталу 2017-го зайняла лідируючу позицію в частині поставок нових легкових автомобілів із результатом 2 937 авто, натомість ФРН опинилася на другому місці з показником 1 927 нових машин.

Закоркований кордон
Вочевидь, що зі запровадженням із 11 червня безвізового режиму з країнами ЄС, величезна кількість українців рвоне в Європу за дешевими вживаними автівками. Тим більше, що багато хто сподіватиметься суттєво зекономити на розмитненні, збираючись їздити на іноземних номерах. Оскільки візи більше не потрібні, передбачений українським законодавством обов’язковий перетин кордону автомобілями з іноземною реєстрацією раз на п’ять чи десять днів нібито вже й не становитиме проблеми.
Але з іншого боку, величезні автомобільні черги можуть наглухо закоркувати й без того перевантажені прикордонні пункти пропуску. Адже паспортний і митний контролі ніхто не скасовував, тож кожен транспортний засіб і його власника та пасажирів, як і раніше, ретельно перевірятимуть, що потребуватиме певного часу. Тож український кордон може опинитися «на замку» — автомобільному.

Ігор Берчак

Мовою чисел
У квітні ц. р. порівняно з квітнем 2016-го споживча активність на ринку нових легкових автомобілів зросла на 13 % — упродовж місяця українці придбали 6 445 машин. У квітневій статистиці продажів найкращий результат зафіксований у Toyota. Автомобілі цього японського бренду вибрав 901 покупець. Порівняно з квітнем 2016-го продажі Toyota в Україні зросли на 13 %. Другий показник — у Renault, чиї дилери реалізували 768 машин (на 44 % більше, ніж у квітні 2016-го). На третьому місці KIA — 464 зареєстрованих продажів (+ 42 %). На четвертому — Skoda, попит на автомобілі цієї марки знизився на 10 %, до 360 шт. Замикає п’ятірку лідерів Volkswagen — 359 проданих авто (мінус 43 %).
Також у Топ-10 квітневого ринку увійшли: Hyundai — 349 шт. (+54 % щодо квітня 2016 р.); BMW і Ford, продавши по 286 машин кожен (при цьому в BMW зафіксований спад продажів на 16 %, натомість у Ford зростання на 13 %); Nissan — 266 шт. (+14 %); Mercedes-Benz — 253 шт. (+2 %); Audi — 246 шт. (+57 %). «Бестселером» квітня стала марка KIA Sportage, на якій свій вибір зупинили 337 українських покупців.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...