Новини для українців всього свту

Thursday, Nov. 21, 2019

Українці вже розпочали стягувати з росіян борги

Автор:

|

Червень 07, 2018

|

Рубрика:

Українці вже розпочали стягувати з росіян борги

Андрій Коболєв

Національна акціонерна компанія (НАК) «Нафтогаз України» за вердиктом Стокгольмського арбітражу (Швеція) розпочала процес стягнення боргу з російського «Газпрому». Відтак 5 червня суд заарештував нідерландські активи «Газпрому».

Апеляція не спрацювала
У НАК запевнили 30 травня, що вже розпочали реалізовувати рішення Стокгольмського арбітражу, який зобов’язав російський державний концерн «Газпром» доплатити їй 4,63 млрд USD за недопоставку узгоджених обсягів блакитного палива для його транзиту в країни Європейського Союзу (ЄС). Потреба в примусовому стягненні цих коштів виникла тому, що в Москві відмовилися виконувати вердикту арбітражу, вигадавши недолугу «підставу» для його оскарження.
Андрій Коболєв, голова правління «Нафтогазу», повідомив: «Єдиною підставою, яку знайшов російський монополіст, щоб оскаржити рішення арбітражу, — це начебто є якась лінгвістична експертиза, яку вони мають подати як доказ. Ми всі чудово пам’ятаємо експертизу в справах типу «Алмаз-Антей» — що і літак не збивали й інші речі. Мені здається, що тут росіяни більше грають в якусь піар-гру».
У «Газпромі» причину оскарження мотивували так: «Додаткове вивчення тексту рішення зі залученням всесвітньо визнаного експерта-лінгвіста показало, що значну частина арбітражного рішення написано не арбітрами, а іншою особою. Очевидно, що ніхто не має права підміняти арбітрів. Висновок експерта-лінгвіста про авторство арбітражного рішення щодо транзиту є новим доказом серйозних порушень шведського права й арбітражного регламенту Торговельної палати Стокгольму під час розгляду цієї справи, що дає підстави для повного скасування підсумкового рішення».
Аналітик Олександр Захаров пояснив: «Заява «Газпрому» заслуговує на увагу апеляційної інстанції, але все залежить від того, чи прийме вона ці докази як підставу для скасування рішення арбітражу. Враховуючи ту вагу, яку має Стокгольмський арбітраж і судова система Швеції, цей доказ може бути цікавим суду апеляційної інстанції для розгляду та винесення рішення. Згідно зі законом, апеляційний суд може скасувати рішення арбітражу, якщо є обмежена кількість підстав для скасування».
Однак апеляція росіян не спрацювала. Відтак, «Нафтогаз» звернувся до судів у Швейцарії з вимогою примусово стягнути з російської компанії те, що вона винна йому. Олена Осмоловська, прес-секретар НАК, пояснила: «З огляду на небажання «Газпрому» виконувати свої юридичні зобов’язання за остаточними рішеннями Стокгольмського арбітражу в справах щодо постачання та транзиту газу, «Нафтогаз» ініціював примусове стягнення присуджених йому 2,6 млрд USD».

«Щоб не зупинялися»
Олена Осмоловська уточнила, що «Нафтогаз» розпочав арешт активів «Газпрому» з акцій газогонів «Північний потік» і «Північний потік-2» у Швейцарії. «Арешт акцій цих газогонів дає черговий привід європейським партнерам задуматися про надійність цих маршрутів і самої компанії «Газпром». Буде привід у Європі ще раз замислитися, наскільки надійними є ці обхідні газогони, акції компаній-операторів, які арештували за небажання власника цих акцій грати за цивілізованими правилами і виконувати рішення міжнародного арбітражу», — зазначила вона.
Того ж п. Коболєв доповів 30 травня Петрові Порошенку: «Хоч «Газпром» спробує оскаржити рішення Стокгольмського арбітражу в суді Швеції, воно залишається в силі і відповідно «Нафтогаз» буде його виконувати. З виграних Україною 4,6 млрд USD вже було списано заборгованість перед «Газпромом» в сумі 2 млрд USD за газ, який постачався в 2013-2015 рр. Ця сума не містить жодного кубометру, який постачався незаконно «Газпромом» на контрольовану сепаратистами територію Донбасу. Тобто цей борг ми так само не визнали, і суд підтримав нашу позицію». «Процес примусового стягнення боргу перейшов у практичну площину», — запевнив п. Коболєв.
Президент відреагував на це так: «Знаю, що ці процеси почалися вже в Швейцарії, Англії та Нідерландах. Моя чітка вказівка, щоб ми не зупинялися на цих трьох країнах, щоб на сьогоднішній день доклали максимум зусиль для того, щоб забезпечити виконання надходження виграних коштів до України».
У прес-службі російського концерну заявили з цього приводу: «Газпрому» стало відомо, що «Нафтогаз України» вчиняє на території Швейцарії дії по примусовому виконанню рішення Стокгольмського арбітражу від 28 лютого ц. р. Однак на поточний момент «Газпром» не отримував жодних офіційних повідомлень у рамках цієї процедури, тому докладні коментарі можуть бути надані тільки після ретельного вивчення документів, коли вони офіційно надійдуть на адресу «Газпрому».
Натомість у компанії Nord Stream 2 AG повідомили: «29 травня Nord Stream 2 AG отримав ордер про арешт у зв’язку зі стягненням боргу «Газпрому». Ми не коментуємо деталі цієї юридичної процедури. Вона не матиме впливу на проект «Північний потік-2».
А 5 червня прес-служба української компанії заявила, що ще й суд у Нідерландах «задовольнив клопотання щодо арешту часток «Газпрому» в його нідерландських дочірніх компаніях для забезпечення права НАК на отримання від російського монополіста 2,6 млрд USD за рішенням Стокгольмського арбітражу, ухваленим у лютому ц. р., але шість зі семи дочірніх компаній «Газпрому» в Нідерландах відмовилися співпрацювати зі судовими виконавцями». Попри це, Андрій Коболєв запевнив: «Однак все це ніяк не вплине на арешт. «Нафтогаз» застосує усі доступні законні засоби й інструменти, щоб домогтися виконання рішення й отримати від «Газпрому» присуджену суму. На жаль, російська компанія діє недобросовісно, не виконуючи як рішення арбітражу, так і накази європейських судів інших юрисдикцій».

Ігор Голод

До слова
Премію за перемогу над «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі отримає 41 працівник «Нафтогазу». «2014 року, коли ми починали процес щодо транзитного контракту, юристи казали нам, що виграти в цій справі неможливо. Текст угоди, який підписали 2009 року, був настільки складений не на нашу користь. Але працюючи над цією справою майже чотири роки, ми використовували кожну зачіпку та перемогли. Це — важливий етап у війні України за енергетичну незалежність. Якби не перемога «Нафтогазу» в Стокгольмі за двома контрактами, «Газпром» міг би вимагати борг у сумі, що перевищує половину валового внутрішнього продукту України. Вдячний нашій команді за те, що всі працювали самовіддано та результативно», — розповів Андрій Коболєв. Він уточнив, що перелік не обмежується топ-менеджментом компанії, а сума премії залежить від особистого внеску кожного працівника. Затверджений розмір бонусів становить 1 % від суми виграшу щодо транзитного контракту. Таким чином, співробітники компанії отримають премій на 45,6 млн USD.

Коментарі експертів
Володимир Саприкін, незалежний експерт із питань енергетики:
— Нам справді краще працювати зі Швейцарією, адже там розміщені основні іноземні філії «Газпрому». До того ж це — нейтральна країна, яка суворо виконує своє та міжнародне законодавство. Це не Німеччина, де є потужне лобі «Газпрому», яке диктує часто виконавчій владі, що потрібно робити і як поводитися з Російською Федерацією (РФ). Гадаю, що все — справа часу. Заарештувавши активи «Газпрому» у Швейцарії, ми можемо не лише повернути гроші, але й загальмувати будівництво «Північного потоку-2». Україні це було б вигідно. Для «Нафтогазу» завдання не обмежується стягненням грошей із «Газпрому». Потрібно виробити тактику дій після закінчення контракту з росіянами. Навіть незважаючи на конфлікт із Москвою та завершення терміну контракту, його треба буде виконувати. Відмова від виконання рішення суду — частина стратегії Кремля. Для них це — системне явище, підживлюване безкарністю. Однак ігнорування норм міжнародного права врешті-решт скінчиться для них крахом. Рано чи пізно на РФ почнуть сипатися реальні санкції і стягнення активів за кордоном. Упевнений, що це неминуче.

Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»:
— За рішенням Стокгольмського арбітражу від боргу в 2,5 млрд USD «Газпрому» відкараскатися не вдасться. Адже 2009 року, коли росіяни підписували контракт з Україною, Стокгольмський суд був зазначений як головний арбітр конфліктів і суперечок. Чим довше ігноруватиме «Газпром» виконання рішення Стокгольмського арбітражу, тим більше зростатиме до нього недовіра в Європі з боку його традиційних партнерів. У Європі «газпромівських» грошей вдосталь. Російське майно є фактично в кожній країні, куди «Газпром» постачає газ. Це, як мінімум, одне стратегічне підприємство і кілька трейдерів. Найбільше таких підприємств у Німеччині, Австрії, Англії та Швейцарії. Й якщо РФ і надалі буде ігнорувати виплати, Україна вимагатиме арешту російських активів і стягнення їх на свою користь.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...