Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

Українці «годують» польського виробника

Автор:

|

Березень 21, 2013

|

Рубрика:

Українці «годують» польського виробника

Із кожним роком українці залишають дедалі більше грошей у крамницях Польщі: мешканців прикордоння приваблює нижча ціна та вища якість продуктів польських виробників. За результатами дослідження Державного комітету статистики Польщі (GUS), українські, російські та білоруські шопінг-туристи впродовж 2012 року придбали на польській території товари на понад 6,6 млрд PLN. Причому більш ніж 40 % цієї суми припадає саме на українського покупця. Натомість, поляки скупилися у своїх східних сусідів на суму, удесятеро меншу. Дослідження ґрунтується на даних анонімного опитування в пунктах пропуску на східній ділянці кордону. Українці, а це переважно мешканці прикордоння, власники дозволів у межах малого прикордонного руху, здебільшого купують у польських крамницях продукти харчування, будівельні матеріали та запчастини до авто, білоруси — побутову техніку, а росіяни запасаються одягом. Обсяги закупівель, порівняно з 2011 роком, зросли приблизно на 30 %, підрахували аналітики. Поляки приїздять до України зазвичай по мастила, дешеві цигарки та солодощі.

Якісніші та дешевші
Ігор Пожиняк, мешканець прикордонного містечка Рави-Руської, не приховує того, що закуповується майже завжди в польському супермаркеті. «Уже протягом кількох років у мене вдома лише сіль, цукор і хліб — українські, а все інше — із Польщі. Ми вже звикли до польських продуктів і не маємо наміру щось змінювати», — розповів п. Пожиняк. Він переконаний, що якість продукції польських виробників є набагато вищою за українські аналоги, а ціни — значно нижчі.
«Особливо любимо кисломолочні продукти: йогурти, сметану, сири, але й м’ясні вироби нічим не гірші. Навіщо мені купувати тут, якщо польська сметана приблизно вдвічі дешевша за українську, оливкова олія в Польщі коштує близько 40 грн, а в нашій крамниці — 60, і так з усім асортиментом», — пояснює українець.
Саме суттєва різниця в ціні та смакові переваги польського продукту спонукають Ігоря Пожиняка та ще багатьох кмітливих українців заробляти гроші на перепродажу закордонного товару.
Мешканець Рави-Руської вже два місяці продає польські продукти на одному зі львівських ринків, де конкуренцію йому створює ще двоє торгівців польським крамом. «Їжджу раз на п’ять днів, набираю продуктів у межах дозволеного до 200 EUR на особу (обмеження митного законодавства), кожного виробника – до 2 кг. Але беру в машину ще двох людей, і так норма збільшується. Люди купують усе: чаї, йогурти, сосиски, питають про масло та соки. Це – тяжка праця: кордони, черги, час і нерви, але іншої роботи немає», — констатує п. Пожиняк.

«Роздуті» ціни
Щоразу в сусідній Польщі чоловік залишає до 2 тис. PLN, і таких, як він, можна знайти фактично в кожній хаті прикордонного містечка. Не всі продають, але всі купують для власного споживання, додає співрозмовник. Його покупці запевняють, що беруть товар суто через смакові властивості та дешевшу ціну, аніж в українських крамницях.
«За 22 роки незалежності український виробник продовольчої продукції лише з року в рік зменшує обсяги виробництва, скорочує пропозиції, — розповів Андрій Новак, голова Комітету економістів України. — Цю порожню нішу заповнює імпортний товар, який через девальвацію гривні постійно зростає в ціні». Звідси, пояснює експерт, — неадекватно високий рівень цін на продукти в Україні. Аграрії не нарощують виробництва, бо в країні відсутня аграрна політика, технологія виробництва є застарілою й надто енерговитратною, а ще — високі ціни на пальне. У кінцеву споживчу ціну українському виробнику також доводиться закладати й непрямі витрати: хабарі, «відкати» за держзакупівлі, судове врегулювання. У Польщі, порівнює експерт, виробництво продуктів харчування, навпаки, нарощується, польські виробники активно експортують свої продукти.

Попит на польське зростатиме
Зараз в українців на перший план поступово виходить якість продукту, вважає Світлана Мітряєва, експерт Громадської ініціативи «Європа без бар’єрів». Тому й не дивно, каже вона, що європейські продукти харчування є популярними, адже європейські стандарти контролю за якістю є надійнішими, і це розуміють українці.
Європейське обслуговування покупця теж є одним із важливих елементів, якими й спокушають українського споживача польські крамниці. «Українці скучили за людською повагою, культурою обслуговування, приязним ставленням продавців і, зрештою, за усмішкою», — зазначає п. Мітряєва.
Вона переконана, що саме завдяки злагодженій роботі з видачі українцям дозволів малого прикордонного руху Польща суттєво підняла економіку своїх прикордонних районів, які ще донедавна були депресивними. Цілком імовірно, додає експерт, що досвід Польщі намагається перейняти й Словаччина, збільшуючи видачу віз.
Експерти запевняють, що ажіотаж на польські товари не спадатиме, а потік шопінг-туристів лише зростатиме, бо в Україні наразі немає передумов для покращення ситуації з цінами та якістю продукції.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...