Новини для українців всього свту

Monday, Dec. 9, 2019

Україні пророкують колапс

Автор:

|

Травень 01, 2013

|

Рубрика:

Україні пророкують колапс

Міжнародні експерти прогнозують для української держави найгірший у Східній Європі сценарій: економічна криза поглибиться, ціни зростуть, а ВВП рекордно впаде.

Зростання ВВП — нульове
Тоді як прем’єр Микола Азаров невтомно рапортує про «всебічне покращення життя» співгромадян завдяки турботі керованого ним уряду, навіть зазвичай оптимістичні в прогнозах експерти Міжнародного валютного фонду (МВФ) дійшли у звіті World Economic Outlook висновку, що цьогоріч Україна буде економічним аутсайдером серед країн Східної Європи та колишнього СРСР. Причому очікування МВФ щодо зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) України 2013 року знижено з 3,4 % — до нульової позначки, зафіксованої 2012-го. І це ще у кращому разі. Бо менш обережні у твердженнях експерти вказують, що до кінця року український валовий продукт упаде аж на 3 %.
Утім, і нульового показника експерти МВФ сподіваються лише в одній, окрім України, країні — Угорщині. А гіршого — тільки в Хорватії (-0,2 %). Натомість, найвищі темпи економічного зростання в Східній Європі та колишньому СРСР прогнозують Киргизії (7,4 %) і Грузії (6 %). Щойно 2014-го експерти МВФ очікують зростання ВВП України, та й то всього на 2,8 %. А в середньому до 2018 року — максимум на 3,5 %.

Падіння — обвальні
А позаяк оцінки експертів МВФ мають серед міжнародної бізнес-спільноти надзвичайно великий авторитет, то й вкладів і кредитів іноземних інвесторів в українську економіку ще суттєвіше поменшає. Тим більше, що експерти пояснюють свої невтішні для України прогнози хронічною низькою конкурентоспроможністю її економіки та зволіканням у проведенні структурних реформ.
Утім, Юрій Патиківський, редактор відділу економіки київської газети «Україна молода», доповнює звіт МВФ таким суттєвим зауваженням: «Якщо ж влада й надалі зосереджуватиме всі свої зусилля на боротьбі за тіньові грошові потоки, то зиму цього року українці зустрічатимуть «у мінусах». Скажімо, за даними Інституту економічних досліджень і політичних консультацій, ВВП може впасти до мінус 3 %».
Підставою для такого прогнозу слугує стрімке й обвальне падіння промислового виробництва в Україні, яке лише за березень скоротилося, порівняно з минулорічними показниками, на 5 %. Зокрема, виробництво сталевих труб — на 31 %, хімічне виробництво — на 23 %, машинобудування — на 20 %, металургія — на 7 %, а випуск легкових автомобілів — на 63,4 %! На 7,2 % «впало» навіть виробництво хліба.

Держбюджет — дірявий
На цьому тлі, звісно ж, знову зріс дефіцит державного бюджету, який за три місяці цього року склав уже 4,2 млрд грн. «Але такі цифри, на думку експертів, – навіть не квіточки, а якісь тендітні бруньки, — коментує ситуацію п. Патиківський. — Ягідки ж ми отримаємо ближче до осені. Якщо ВВП України падатиме з такою швидкістю, як планують аналітики з МВФ — а їхні прогнози вважаються одними з найкоректніших, — то вже наприкінці літа головні витратні статті будуть недофінансованими. Коли ж крива ВВП зайде нижче за позначку 0 %, то несолодко буде всім».
А за підрахунками Ігоря Уманського, колишнього виконувача обов’язків міністра фінансів, прогноз уряду щодо дефіциту на 2013 рік не містить 22,3 млрд грн, вилучених торік із єдиного казначейського рахунку в місцевих бюджетів і інших розпорядників коштів. Ще 14 млрд грн становить непокритий дефіцит бюджету національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», а 5,4 млрд грн — непокритий дефіцит Пенсійного фонду.
Відтак, експерт підсумовує: «Разом дефіцит публічних фінансів, який необхідно профінансувати уряду (без урахування зобов’язань Національного банку України), складає мінімум 92,2 млрд грн. Також необхідно погасити 81 млрд грн держборгу. Таким чином, уряду цього року треба знайти 173,2 млрд грн». Себто, майже 22 млрд USD.

Порятунок затримується?
Порятунку в Україні сподіваються лише у вигляді чергового траншу кредиту «стенд-бай» від МВФ. Але навряд чи той надасть таку велику суму. Адже позаяк чергові перемовини між його представниками й українською владою, які розпочалися в середині квітня, наразі відбуваються без публічних заяв, то це означає, що поки що все ще тривають дискусії.
На думку ж Вадима Браїловського, аналітика компанії «Юропієн кепітал», шанси України отримати 15 млрд USD є доволі високими, але очікувати їх варто не раніше, ніж у другій половині року. Такої ж думки дотримується Олександр Жолудь, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень, який прогнозує, що «цьогоріч ми відновимо співпрацю, але перший транш отримаємо лише в ІІ півріччі».
Своєю чергою, Дмитро Боярчук, виконавчий директор центру соціальних досліджень CASE Ukraine, стверджує, що хоч «нова програма співпраці, мабуть, буде, але Україна не виконуватиме якщо умов МВФ, то це буде тільки документ, не підкріплений грішми». Утім, Ігор Бураковський, керівник Інституту економічних досліджень, заспокоює, що уряд таки здійснить ті реформи, на яких наполягає МВФ.
Експерт сподівається, що «підвищити тарифи на газ для населення ми так чи інакше будемо змушені». «Але гарний ефект можна отримати, навівши лад у всьому ланцюжку — починаючи від споживача й закінчуючи компанією «Нафтогаз України», — додає він.

«Казок у житті не буває»
А тим часом Віктор Янукович демонструє зовсім протилежне: у швидку перемогу української економіки він вірить мало. Бо заявив минулого тижня, що держбюджет буде переглянуто вже найближчим часом і що він навіть надіслав уряду відповідне доручення. Та позаяк доволі скупо вдавався в його деталі, то наразі все ще не відомо про те, які ж статті видатків буде урізано й хто від цього найбільше постраждає.
Утiм, відсутність подробиць у заяві президента таки слугує приводом до висновку, що затягти паски доведеться переважній більшості українців. От, приміром, щодо пенсій він обмовився, що ті «зростуть настільки, наскільки це дозволяє економіка». Та чи зростуть узагалі? Адже п. Янукович додав, що «казок у житті не буває». А також поінформував, що зміни в держбюджеті «будуть враховувати результати І кварталу, а потім – і півріччя».
Однак читач уже знає зі звіту МВФ, що зростання ВВП України 2013 року знижено з 3,4 % до нуля. Та й наведена на початках цієї публікації статистка стрімкого й обвального падіння промислового виробництва в Україні демонструє, що очікуваних під час укладання державного бюджету надходжень до нього сподіватися годі.

Бенкети під час «чуми»
Отож міністри вже почали зізнаватися на прес-конференціях, що не мають коштів для виконання постанови уряду «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів і організацій окремих галузей бюджетної сфери». А міністр культури Леонід Новохатько пояснив: «Якщо працівникам культури підвищити зарплати, як це передбачено законом, то грошей вистачить тільки до вересня».
Однак депутати з парламентської фракції опозиційного Всеукраїнського об’єднання «Свобода» цілком слушно обурюються, що, не знайшовши коштів на підвищення зарплат бюджетникам, міністри виділили 73 млн грн на святкування 1125-річчя хрещення Русі й 70-ї річниці перемоги в Другій світовій війні. Тож доводиться сумніватися навіть у спроможності уряду взагалі виплатити й ту заробітну платню вчителям, лікарям і іншим працівникам, яку ті отримували раніше.
За даними найбільшої компанії з маркетингових і соціальних досліджень в Україні GfK Ukraine, у березні споживчі настрої українців уже погіршилися на 2,4 пункти, порівняно з лютим. А це свідчить про те, що населення вже відмовляється від багатьох покупок, бо готується до зростання безробіття. Причому найбільший песимізм демонструє фінансово міцніший середній клас. Як інформує GfK Ukraine, найнегативніші очікування мають українці, старші за 45 років із доходом вищим за середній, які живуть у великих містах. А що вже казати про менш забезпечених громадян України?!
Тож попередження політологів, що зубожіння врешті-решт виведе українців на вулиці та майдани їхніх міст, щоби змести владу, яка потопає в розкошах, виглядають не такими вже й примарними, як іще півроку тому.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply