Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 5, 2020

Україна зазнала LPG-атаки з боку РФ

Автор:

|

Вересень 06, 2017

|

Рубрика:

Україна зазнала LPG-атаки з боку РФ

Ціна на зріджений газ, який використовується як автомобільне пальне (LPG), на українських автозаправних станціях (АЗС) зростає рекордними темпами. 22 серпня на біржі було встановлено ціновий рекорд — 29 тис. грн за 1 т, в результаті чого роздрібні ціни виросли до 16,5 грн за 1 л. А загалом упродовж серпня ціни стрибнули майже на 40 %. І хоча останніми днями низка мереж газових АЗС почали знижувати ціни (в середньому на 10-50 коп. за 1 л), трейдери прогнозують, що вартість LPG таки досягне нових максимумів.

Сліди ведуть до Медведчука
2016 року в Україні кожен третій проданий літр пального був зрідженим газом. Тепер місячні потреби українського ринку складають 140-150 тис. тонн LPG, при цьому лише 20 % забезпечують українські виробники, решту ж доводиться імпортувати. Основні постачальники — Російська Федерація (РФ), Білорусь і Казахстан, причому близько 60-80 % імпорту, за оцінками експертів, припадають саме на РФ.
Власне остання й спровокувала різкий стрибок цін на українських газових заправках. «Ключовою причиною виникнення дефіциту на ринку автогазу та зростання цін на цей вид пального в Україні є обмеження поставок із Росії, які зараз адресовані одному монопольному українському покупцеві — трейдинґовій компанії Proton Energy», — таку думку кореспонденту УНІАН висловив Олександр Сіренко, аналітик консалтингової компанії UPECO, що спеціалізується на ринках енергоносіїв.
«Усе почалося в травні ц. р. Тоді, завдяки рішенням Федеральної служби митного й експортного контролю РФ, всі поставки зрідженого газу з Росії, а саме зі заводів компанії «Роснефть», були переорієнтовані в одні руки — Proton Energy. Як наслідок, виник дефіцит, який досяг критичних для ринку розмірів у серпні», — пояснив експерт.
«Із травня і до сьогодні Proton Energy отримує весь ресурс російського автогазу, який до того ж є найдешевшим порівняно з іншими напрямками імпорту. Маючи такий ресурс, ця компанія може тепер, в умовах дефіциту й ажіотажу, пропонувати свій газ зі знижкою, що робить її бенефіціаром ситуації», — заявив п. Сіренко. За його словами, Proton Energy керує бізнесмен Нісан Моїсеєв, який має спільні інтереси з Віктором Медведчуком. «Засоби масової інформації (ЗМІ) неодноразово знаходили зв’язок проросійського політика з іноземним трейдером, котрий вирішив зайнятися бізнесом в Україні», — зазначив п. Сіренко.

Завдання від Президента
Найсумнішою у цій ситуації є відсутність будь-якого пояснення зростання ціни з боку контролюючих органів. Як завжди, ловить гав Антимонопольний комітет України (АМКУ), який на запити ЗМІ відбувається бюрократичними відписками: мовляв, перевіряємо ситуацію. «Є об’єктивні фактори, що спровокували зростання, — це зменшення імпорту з РФ і Білорусі у зв’язку з певними адміністративними перепонами, які створені в Росії, і плановими ремонтами заводів, які виробляють цей продукт, а також те, що у нас пікове навантаження по ринку відбувається у серпні-вересні — це сезонний фактор. Але на сьогодні ми не можемо заявити однозначно, чи є антиконкурентні узгоджені дії, бо та інформація, яка у нас є, стосується об’єктивних чинників. Щодо суб’єктивних — ми можемо говорити лише тоді, коли отримаємо повний обсяг інформації від Державної фіскальної служби, Державної служби статистики, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України», — повідомив Валерій Полюхович, державний уповноважений АМКУ.
Тим часом ситуація загострилася настільки, що її мусив прокоментувати особисто Президент України. «Різке здорожчання цін на зріджений газ не може бути прийнятним і не може залишатися без реакції влади. Хочу наголосити, що ми провели необхідні консультації з урядом, я розмовляв із прем’єр-міністром, ми маємо абсолютно чіткі й погоджені підходи. Антимонопольний комітет має вжити всіх заходів для того, аби не допустити монопольного становища та зростання ціни, мають бути перевірені всі постачальники газу, й якщо будуть отримані факти про монопольно отримані високі прибутки, ті, хто це допустив, будуть оштрафовані, а ситуація буде повернена до норми», — заявив п. Порошенко під час візиту на Львівщину.
Не забув він і про геополітичну складову. «Ви знаєте, що в умовах гібридної війни, коли основним постачальником зрідженого газу є РФ, були прийняті рішення щодо припинення або обмеження постачання. Також були дані відповідні доручення міністерствам, виробникам, ми маємо налагодити власне виробництво зрідженого газу, щоб заблоковані РФ обсяги були компенсовані українським виробництвом. Ми чекаємо результатів упродовж двох-трьох тижнів, поставлене завдання (впевнений, що воно має бути виконане), щоб уже в другій половині вересня ціни на зріджений газ були знижені, а ті, хто допустив порушення, притягнуті до відповідальності», повідомив Президент і додав, що до перевірок долучена поліція та прокуратура, а громадськість матиме змогу контролювати процес.

Попит залишиться, ціни зменшаться
Очевидним залишається лише те, що попит на автогаз точно не знижуватиметься. З огляду на те, що встановлення газобалонного обладнання на автомобіль у середньому коштує 10-12 тис. грн, така заміна має раціональну підставу для тих, хто їздить багато. При середній ціні в Києві бензину марки А-95 в 24-25 грн за 1 л заправлятися LPG навіть за 15-16 грн вигідно, адже газу на 100 км витрачається всього в 1,2-1,4 рази більше, ніж бензину. Ще однією суттєвою перевагою зрідженого пального є те, що його неможливо «розвести».
Водночас спрогнозувати рівень ціни на зріджений газ у найближчому майбутньому не береться ніхто. Експерти пояснюють, що йдеться про надто велику кількість різноманітних факторів. З одного боку, незабаром закінчаться жнива, тож різко зменшиться обсяг споживання LPG в агропромисловому секторі. З іншого — знайти альтернативу поставкам із РФ навряд чи вдасться.
Казахстан не має наміру збільшувати обсяги з огляду на дорожнечу доставки. Не варто сподіватися і на Польщу, оскільки цистерни з пальним затримуються на кордоні через різну ширину залізничних колій. Асоціація газових трейдерів України пояснює проблему ще й тим, що часто-густо задекларовані в контрактах терміни поставок зривають працівники митниці, пояснюючи свої дії труднощами в оцінці пального. «Найперспективніший шлях — поставки газу з інших країн морем. Утім, щоб досягти відчутного ефекту, доведеться налагодити справді системний імпорт із країн Перської затоки, що достатньо проблематично», — пише аналітичний портал «Слово і Діло».
Ще однією проблемою є відсутність в Україні достатньої кількості спеціальних газосховищ для зрідженого газу, який вимагає особливих умов зберігання. Наявний обсяг здатен вмістити не більше 30 % від потреб ринку.
Тим не менше, дехто з експертів налаштований оптимістично: зниження відбудеться. «Ціни відкотяться. Гадаю, це станеться вже у вересні, як тільки трейдери заповнять нестачу ресурсу. Пройде час, компанії побачать, що є попит, і завезуть ресурс», — розповів «Економічній правді» Геннадій Кобаль, керівник агенції ExPro. Правда, додає він, ніхто не поспішатиме, бо всі захочуть заробити.

Ігор Берчак

До слова
Поставками природного газу споживачам несподівано вирішило публічне акціонерне товариство «Укрпошта». Про це повідомляється у відповідному розділі офіційного сайту компанії. Рішення про видачу ліцензії розглянуть на засіданні Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ) вже 7 вересня. На сайті можна ознайомитися з правилами поставок природного газу та тарифами. Станом на 1 вересня ц. р. НКРЕКУ видала 318 ліцензій на постачання газу в Україну.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply