Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 16, 2019

Україна відмовилася від російського газу

Автор:

|

Листопад 14, 2013

|

Рубрика:

Україна відмовилася від російського газу

Київ виконав обіцянку припинити державні закупівлі російського газу, якщо «Газпром» не погодиться на реструктуризацію боргу України за серпень. І вже з 8 листопада компанія «Нафтогаз України» перестала відбирати газ російської монополії. Жодна зі сторін офіційно не коментує ситуації. Тим часом, єдиним постачальником російського газу в Україну залишається Ostchem вітчизняного бізнесмена Дмитра Фірташа.

«Україна не потребує додаткових обсягів палива. Зараз стоїть досить тепла погода, і накопиченого в підземних сховищах (ПСГ) газу є достатньо для роботи комунального комплексу», — розповів представник ПАТ «Укртрансгаз», що є оператором української газотранспортної системи. За його словами, у «Нафтогазу» немає грошей, і там не хочуть робити нових боргів. Компанія вже винна «Газпрому» близько 800 млн USD за постачання газу в серпні ц. р. і поки що погашає борг темпами, порівнянними з нарахуванням відсотків за протермінування (6 % річних). Крім того, за словами представника «Газпрому» Сергія Купріянова, «Нафтогаз» заборгував 1,35 млрд USD за постачання газу в жовтні.
Джерело в «Укртрансгазі» запевняє, що цьогоріч «Нафтогаз» узагалі більше не планує закуповувати російський газ, і його рішення може бути переглянуто тільки в разі сильних холодів, а «технічно це не становить проблем». Але в «Нафтогазі» розраховують, що газ і надалі купуватиме Ostchem, компанія п. Фірташа, давнього партнера «Газпрому», якій потрібно добрати в ПСГ ще близько 2 млрд куб. м. Протягом жовтня Ostchem закачала близько 4 млрд куб. м, тоді як «Нафтогаз», навпаки, підняв 2,1 млрд куб. м, і на кінець місяця в ПСГ України було 19,3 млрд куб. м. У Ostchem, між тим, не коментують закупівлі російського газу.
На думку Валерія Нестерова зі Sberbank Investment Research, ситуація є потенційно ризикованою для «Газпрому»: якщо «Нафтогаз» спустошить ПСГ, а попит на газ в Україні та Європі різко зросте через холоди, може виникнути проблема зі задоволенням заявок європейських споживачів. Але газової війни експерт усе ж не чекає, наголошуючи, що і Європа, і «Газпром» є вельми зацікавлені в стабільному постачанні газу. Нинішнє напруження він пов’язує передусім із політикою, зокрема з очікуваним підписанням Угоди про асоціацію України з ЄС.
Водночас, «Газпром» почасти підстрахувався, продавши Ostchem 5 млрд куб. м газу (близько 6 % річного транзиту) з умовою закачування в ПСГ. Тепер, якщо взимку «Нафтогаз» буде змушений відбирати з транзитного потоку на Сході більше газу, ніж повертає з ПСГ на Заході, «Газпром» зможе викупити газ у Ostchem.
Крім усього іншого, не варто забувати про договір між «Газпромом» і Україною, укладений 2009 року колишнім прем’єр-міністром Юлією Тимошенко. За умовами угоди, Київ зобов’язується купувати в Москви як мінімум 41 млрд куб. м газу на рік, і в разі зменшення закупівель Україні доведеться платити Росії недодержку. А в ситуації, що склалася сьогодні, сума претензій може перевищити 10 млрд USD. У цьому випадку «Газпром» може подати на «Нафтогаз» до суду в одну з міжнародних інстанцій за порушення умов угоди.
Один із козирів України на цю зиму — газ, що зберігається в газосховищах компанії Ostchem. За неофіційними даними, її власник п. Фірташ купує «блакитне паливо» в «Газпрому» набагато дешевше, ніж Україна: якщо ціна для «Нафтогазу» складає 411,22 USD за 1 куб. м, то Дмитро Фірташ платить по 260 USD.
Джерело з «Укртрансгазу» розповіло, що в жовтні ц. р. Україна вибрала зі сховищ 2,1 млрд куб. м газу. Причому за минулий місяць обсяг газу, закачаного в сховища, зріс на 2,5 млрд куб. м і зараз становить 19,3 млрд куб. м, що за сьогоднішнього обсягу споживання дасть Україні змогу пережити весь опалювальний сезон безболісно. Про це каже й Валентин Землянський, незалежний український експерт з енергетики, запевняючи, що Україна припинила закуповувати газ, тому що її керівництво впевнене у своїх запасах, принаймні на цю зиму.
«Раніше чи пізніше газ в українських ПСГ закінчиться, й Україні доведеться десь його шукати. Найочевиднішим здається початок несанкціонованого відбору газу. Таким чином, ризик чергової «новорічної» газової війни є досить великий», — зазначив, тим часом, Олексій Гривач, заступник голови російського Фонду національної енергетичної безпеки.
«Україна давно готувалася до того, щоби значно скоротити споживання російського газу. Ще кілька років тому була розроблена ціла програма зі зниження енергомісткості народного господарства, й українці суттєво просунулися в цій сфері. Однак без російського газу Україна прожити не зможе», — заявив, своєю чергою, Геннадій Шмаль, президент спілки нафтогазопромисловців Росії.
«Є політичні домовленості, досягнуті в Харкові: сторони домовилися про відсутність штрафних санкцій, пов’язаних із невиконанням домовленостей, закріплених у контрактах 2009-го», — розповідає Геннадій Рябцев, заступник директора науково-технічного центру «Психея». Однак експерт випустив з уваги, що домовленості не стосуються штрафів за річний обсяг газу, котрі можуть перевищити 10 млрд RUR. «За нашими оцінками, Україна до кінця року мала закуповувати ще по 3-4 млрд. куб. м на місяць, але навіть у такому разі штрафні санкції склали би близько 10 млрд USD. Але якщо від початку листопада Україна взагалі припинить закупівлі, штраф буде більшим», — нагадав п. Гривач.
Також, за словами експерта, припинення закупівель російського газу може призвести до ризиків транзиту газу до Європи взимку. «Очевидно, що зараз вони відбирають газ із підземних сховищ. Поки що тепло, і цей фокус удається, але це створює додаткові ризики для забезпечення транзиту, наприклад, у лютому або тоді, коли буде холодно», — пояснив він. Олексій Гривач, до речі, не повірив, що «Нафтогаз» оплатив жовтневі поставки. «Україна перетворюється на чорну газову скриньку», — вважає він.
Нагадаємо, що 7 листопада ц. р. віце-прем’єр Юрій Бойко попередив, що «Нафтогаз України» має намір скоротити до мінімуму закупівлю газу в «Газпрому» у відповідь на «формальний підхід» російської монополії до проблеми боргів Києва за постачання палива. При цьому Україна продовжує імпортувати вуглеводень із Польщі й Угорщини. У жовтні ц. р. в українські сховища надійшло 3,2 млрд куб. м газу із Росії. «Нафтогаз» і «Газпром» не обговорюють ситуації публічно, але в обох компаніях неофіційно підтвердили призупинення постачання газу. На цьому тлі акції «Газпрому» очолили падіння на російському фондовому ринку, подешевшавши до закриття торгів на Московській біржі на 1,9 %.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...