Новини для українців всього свту

Tuesday, Jul. 14, 2020

Україна може «проспати» модернізацію

Автор:

|

Жовтень 31, 2013

|

Рубрика:

Україна може «проспати» модернізацію

Стан хворого стабільно важкий — цей медичний термін цілком можна застосувати й до української економіки. «Те, що українська економіка гальмує, уже навіть не викликає здивування, — сказав Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова. — Сподівання на те, що криза підштовхне до прискореної реструктуризації, так і не виправдалися».

У жовтні Держстат у Києві оприлюднив дані, що примусили ще раз серйозно замислитись: у вересні промислове виробництво в Україні скоротилося, порівняно з вереснем минулого року, на 5,6 %. Цей показник виявився гіршим, ніж очікувалося. Склалася вкрай серйозна ситуація для народного господарства, у якому частка промисловості у валовому внутрішньому продукті становить майже четверту частину.

Галузі зі зростанням — винятки
Падіння промислового виробництва в Україні розпочалось у середині минулого року, і поки що експерти не очікують якогось радикального поліпшення. «таке скорочення відбувається через системні чинники й має загальний характер, — зазначила Ганна Чередниченко, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень. — Галузі, у яких відбулося зростання, — це винятки».
Скрутну ситуацію в промисловості починають відчувати й суміжні сфери економіки. Пані Чередниченко звернула увагу на те, що зменшення обсягів промислового виробництва призводить до зниження попиту з боку промисловості на продукцію та послуги інших галузей. «Найбільше від такого попиту залежать гуртова торгівля та вантажний сегмент транспорту, обіг яких у січні-вересні скоротився на 3,5 і 7,8 %, відповідно», — зауважила фахівець.

Загроза для гаманців
Судячи з усього, українцям тепер доведеться ще тугіше затягувати паски. Оскільки промисловість — провідна галузь української економіки, то від нинішньої ситуації, каже п. Юрчишин, слід очікувати й негативного впливу на добробут українців, загалом. «Це, звісно, – втрата в заробітній платні, адже зниження виробництва означає скорочення зайнятості або консервацію заробітних плат», — пояснив експерт.
За його спостереженнями, останнім часом зарплати в Україні вже перебувають на стійкому законсервованому рівні. Серед причин такого негативного розвитку ситуації аналітики вказують не лише зовнішні фактори на кшталт слабкості світової економіки, проблем у Єврозоні або на російському ринку. Сумнівні економічно-політичні рішення, які є реакцією на внутрішньополітичні проблеми України, теж анітрохи не сприяють покращенню ситуації.

Прокляття фіксованого курсу
Роберт Кірхнер, експерт групи німецьких радників при українському уряді, звернув увагу, зокрема, на збереження прив’язки гривні до долара. «Водночас, інші валюти в реґіоні розвивалися значно слабше, що створило додаткові імпульси для експорту в цих країнах», — повідомив аналітик. Українські експортери, натомість, залишаються сидіти на своєму надто дорогому товарі.
Фіксований обмінний курс має ще один небажаний побічний ефект: він негативно впливає на забезпечення кредитами економіки, пояснив п. Кірхнер. За його словами, високий девальваційний тиск на гривню призводить до дуже обмежуючої грошової політики — як результат, маємо високі ставки. «За таких умов кредитування підприємств є майже неможливим, що гальмує інвестиції в нові машини й устаткування, — констатував німецький експерт. — Це, своєю чергою, послаблює зростання».

Без структурних реформ не обійтися
Для протидії негативним тенденціям, які нині спостерігаються в українській економіці, на думку Роберта Кірхнера, важливо також провадити орієнтовану на стабільність макроекономічну політику. Передусім ідеться про подолання так званих дефіцитів-близнюків, тобто дефіциту державного бюджету й дефіциту торговельного балансу. «Тут треба терміново щось робити», — наголосив фахівець.
Крім того, аналітик вказав на виняткову важливість структурних реформ, без яких не підвищиш конкурентоздатність країни. «Якщо Україна, яка є дуже відкритою країною, хоче продавати свої товари на світових ринках, то їй доведеться пройти цей шлях», — констатував п. Кірхнер.

Угода про асоціацію й інвестиційний клімат
Аналітики змальовують досить сумні перспективи в разі замороження нинішнього становища та застерігають, що українська економіка може «проспати модернізацію». «Конкуренти на світових ринках щодня збільшують свою продуктивність, проводять модернізацію, — зауважив Роберт Кірхнер. — Й Україна теж повинна долучитись до цього змагання».
Його український колега п. Юрчишин звернув увагу на те, що вже зараз українських виробників починають витісняти з певних ринкових ніш. Ще не так давно запорізьке підприємство «Мотор-січ» постачало до Росії двигуни, які використовували, зокрема, у російських гвинтрокрилах. Зараз Росія оголосила власну програму з виробництва подібних двигунів. «Витіснення вже відбувається або, принаймні, започатковується», — застерігає експерт.
З огляду на таку ситуацію, як п. Юрчишин, так і п. Кірхнер наголошують на винятковій важливості залучення зовнішніх інвесторів. «Для цього, власне, непогано мати й такий інструмент, як Угода про асоціацію з ЄС, адже це, принаймні, у довготерміновій перспективі допоможе створити привабливі для інвесторів умови, — каже Роберт Кірхнер. — За допомогою прямих іноземних інвестицій Україна зможе модернізуватись і підвищити свою конкурентоздатність на світових ринках».
Поки що ж в Україні вже другий рік поспіль спостерігається падіння обсягу прямих іноземних інвестицій. За вісім місяців 2013-го вони склали 2,51 млрд USD, що на понад 41 % менше, ніж за аналогічний період торік. Що ж до промислового виробництва, то, за підсумками цього року, падіння промисловості в Україні становитиме 3-3,5 %, прогнозує Василь Юрчишин. Українська економіка й далі переживає рецесію, виходу з якої досі не знайдено.

Володимир Медяний, DW

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply