Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 23, 2020

У парламент внесено проект драконівського Трудового кодексу

Автор:

|

Квітень 25, 2013

|

Рубрика:

У парламент внесено проект драконівського Трудового кодексу

Депутати фракції Партії реґіонів (ПР) усе-таки зареєстрували у Верховній Раді черговий одіозний документ.

«Аби працювали більше, а отримували – менше»
«Реґіонали» Олександр Стоян і Ярослав Сухий внесли на розгляд парламенту проект Трудового кодексу України, попри запевнення їхнього однопартійця й віце-прем’єра Сергія Тігіпка, що із цим документом не поспішатимуть доти, доки щодо нього не буде знайдено компроміс. А те, що його все ще не досягнуто, урядовець визнав, виголосивши таку ось тираду: «Ми достатньо багато працювали з роботодавцями та профспілками для того, щоби знайти компроміс. Можу сказати, що приблизно за 11 позиціями компромісу немає. Я запропонував тим же працедавцям піти на такий крок: підтримати законопроект, який схвалять профспілки, а місяців за шість-дев’ять – повернутися до нього й подивитися, як це буде працювати. Поки що такої згоди немає».
Понад те, віце-прем’єр погоджувався з протестами профспілок із приводу проекту Трудового кодексу України, заявляючи: «Вони мають досить жорстку позицію, і я її поважаю. На послаблення захищеності людей, які працюють, ніхто не піде. Не можемо дійти згоди — треба почекати. Це питання не так сьогодні й пече».
Але водночас п. Тігіпко невтомно стверджував, що цей проект «міг би, за даними Всесвітньої асоціації праці, стати одним із 30-40 найкращих у світі». Однак Павло Розенко, депутат опозиційної парламентської фракції УДАР, колишній перший заступник міністра праці та соціальної політики України й екс-керівник служби соціальної політики Секретаріату президента, прокоментував запевнення віце-прем’єра так: «Я розумію, чому він так сильно його лобіює. Він є одним із найбільших роботодавців країни. У нього, як і в багатьох працедавців світу, ідеологія одна — роботодавець повинен отримати високий прибуток. Для цього треба, щоби люди на нього працювали більше, а отримували – менше».

Приймуть поза Радою?
Однак п. Розенко, котрий ще торік був провідним експертом аналітичного Центру імені Олександра Разумкова, наполягає: «Цей законопроект дуже серйозно обмежує права громадян і дуже суттєво посилює права роботодавців. У новому Трудовому кодексі пішов сильний нахил у бік посилення прав працедавців і зменшення їхньої відповідальності. Натомість, права працівника звужуються, і таким чином погіршується трудовий стан і стан соціальних відносин, у першу чергу – самого працівника. Такий дисбаланс і викликає протест у суспільстві».
Чому ж влада вперто просуває законопроект, яким обурені не лише профспілки, а й експерти, опозиція та громадські організації? Схоже, до цього «реґіоналів» спонукав безкарний для них наразі результат експерименту з прийняття ними та їхніми сателітами поза сесійною залою Верховної Ради (ВРУ) документів, які не могли набрати достатню кількість голосів у парламенті.
Адже ті постанови, за які вони проголосували 4 квітня в іншій будівлі, уже почав легалізувати своїми підписами Віктор Янукович. Причому навіть попри те, що серед тих, хто голосував поза сесійною залою, «реґіоналами» називали й тих, які були відсутні в цей час в Україні. Тож цілком імовірно, що президент підпише й проголосований у такий спосіб проект Трудового кодексу, про який Павло Розенко заявив на прес-конференції журналістам 23 квітня: «На сьогодні під цей законопроект голосів у парламенті немає. Поки що не бачу перспектив проходження цього законопроекту у Верховній Раді».

Профспілки — проти!
Але якщо «реґіонали» все-таки спробують провести документ поза сесійною залою, то проти нього пообіцяла виступити Конфедерація вільних профспілок України (КВПУ). Її голова Михайло Волинець повідомив 23 серпня на прес-конференції представникам мас-медіа, що вже скерував відповідні скарги на проект «реґіоналів» до Міжнародної організації праці та в Міжнародну конфедерацію профспілок. А в них КВПУ звертає увагу на те, що «новий Трудовий кодекс знижує рівень захисту найманих працівників». Зокрема в ньому, запевняє п. Волинець, «передбачено стимулюючі заходи для роботодавців, які припускають відсутність профспілок на підприємствах і установах» – «якщо на підприємстві немає колективного договору та немає профспілки й уповноваженої особи від трудового колективу, то роботодавець регулює соціально-трудові відносини шляхом видачі внутрішніх нормативних актів».
«Таким чином працедавець отримує право регулювати всі трудові відносини за рахунок видачі указів і розпоряджень, а також вносити нові норми до статуту», — слушно зауважив голова КВПУ й додав: «При цьому 143-тя стаття нової редакції Трудового кодексу передбачає право роботодавця збільшувати робочий день до 12 годин і більше, а робочий тиждень — до 48 годин і більше. Виникає враження, ніби спеціально закладаються протилежні норми, бо статтею 39 того ж кодексу передбачено, що робочий день складається зі 40 годин». Ще одним істотним недоліком нової редакції Трудового кодексу п. Волинець називає можливість працедавця встановлювати відеоспостереження за працівником на робочому місці.

Резонанс — одностайний
Нищівною критикою зустріли законопроект Олександра Стояна та Ярослава Сухого й засоби масової інформації. Приміром, у заголовку інтерв’ю директора Інституту медицини праці, академіка Юрія Кундієва, київській газеті «Дзеркало тижня. Україна» цей документ названо «Кодексом для закріпачення».
Андрій Коваленко, оглядач київського журналу «Український тиждень», теж дійшов висновку, що цей варіант Трудового кодексу «узаконює рабство». А також звернув увагу на той факт, що пропозиція співавтора законопроекту п. Сухого «якщо приватне підприємство через конкуренцію переживає важкі часи, то треба дати бізнесмену можливість відправити працівників у відпустки або використовувати гроші з фонду оплати праці на технічне переоснащення» суперечить задекларованому в Конституції України праву її громадян на працю.
Увагу читачів п. Коваленко звертає й на такі положення законопроекту «реґіоналів»: «Новий Трудовий кодекс суттєво спрощує процедуру звільнення, скорочуючи термін повідомлення про це із чинних нині двох місяців до одного місяця, а в деяких випадках — до двох тижнів. Причому перелік підстав для звільнення з ініціативи роботодавця суттєво розширюється — за рахунок позицій, якими той, вочевидь, зможе легко маніпулювати на власний розсуд. Ними, зокрема, стануть: неможливість виконувати роботу «за станом здоров’я» працівника (якщо той, скажімо, часто хворіє), «розкриття комерційної таємниці» (ним може вважатися, наприклад, повідомлення банку про заробітну плату при оформленні кредиту), грубе порушення техніки безпеки, «ухиляння працівника від обов’язкового профілактичного щеплення проти інфекційних хвороб».

Остання крапля?!
«Крім того, проект легалізує сумнозвісну «сталінську» колективну відповідальність працівників за завдавання матеріальної шкоди, — б’є на сполох «Український тиждень». — Наприклад, один робітник зіпсував дороге обладнання. У цьому випадку роботодавець може цілком «законно» на власний розсуд утримати певні суми відшкодування зі зарплат інших, не причетних до інциденту, працівників».
Про те, що «новий Трудовий кодекс узаконює рабство», заявила й Валентина Семенюк-Самсоненко, очільник Союзу жінок України «За майбутнє дітей». А Андрій Новак, голова Комітету економістів України, прокоментував у київському журналі «Главком» наслідки можливої реалізації нового Трудового кодексу так: «Може, і не рабство, але напевно кріпацтво. Загалом, це не є кодекс праці, це – кодекс капіталу».
Це ж видання навело висновок працівника Інституту медицини праці АМН України Антоніни Нагорної: «Деякі зі запропонованих змін будуть порушувати процеси відновлення організму й можуть призвести до збільшення кількості осіб, що потерпатимуть від професійних захворювань».
Відтак, керівники профспілок і опозиційних партій пригрозили, що в разі прийняття драконівського закону «реґіоналів» піднімуть громадян України на повстання. Що ж, новий Трудовий кодекс і справді може виявитися тією останньою краплею, яка переповнить чашу народного терпіння…

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply