Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 27, 2020

Скільки коштуватиме допуск на європейський ринок?

Автор:

|

Жовтень 24, 2013

|

Рубрика:

Скільки коштуватиме допуск на європейський ринок?

Українських продуктів на полицях європейських крамниць може незабаром побільшати. Вітчизняні виробники з не меншим, ніж політики, нетерпінням чекають на підписання Європейським Союзом (ЄС) Угоди про асоціацію з Україною. Однак уже зараз їм треба подбати про сертифікати якості, безпеки товарів, послуг чи самого виробництва.

Компанії «Фабрика бакалійних продуктів», аби в майбутньому продавати свої вироби в ЄС, довелося викласти приблизно 20-30 тис. USD. Стільки коштувало отримання сертифіката міжнародного стандарту на менеджмент у галузі безпеки харчової продукції — ISO 22000.
Як розповів Олексій Соломко, представник цієї компанії, основні капіталовкладення для його здобуття довелося зробити в облаштування виробничих приміщень з урахуванням усіх санітарно-гігієнічних вимог, високотехнологічне устаткування та ремонт виробничих площ. «Ми сертифікували своє виробництво в німецькій компанії. Вимоги з безпеки харчування в Європі — високі, і ми намагаємося виглядати як європейський виробник», — розповів п. Соломко. Українським підприємствам, що вже продають свою продукцію в ЄС, доводиться або відразу замовляти міжнародну сертифікацію, або підтверджувати повторно українську.
Якщо таку сертифікацію здійснюватиме українська компанія, виробникам це коштуватиме в кілька разів дешевше, наголошує Віктор Горлицький, заступник голови Національної агенції з акредитації (НАА) України. Однак експерти застерігають, що триватиме така перевірка довше. Попри те, що в Україні працює 300 лабораторій, сучасних серед них — дуже мало, констатує Володимир Якубов, представник Британського інституту стандартів. Як наслідок — на отримання сертифікатів стоять черги. «Сучасна лабораторія з якісним обладнанням повинна бути, щонайменше, у кожному реґіоні. Зараз таких — одиниці. Обладнати одну таку лабораторію високоточними приладами коштує до 1 млн EUR», — зазначив п. Якубов. Окрім того, він зауважує, що українські метрологічні лабораторії так і не приєдналася до Міжнародної організації мір і ваги, тому щодо українських сертифікатів можуть бути сумніви.
Аби європейці довіряли українській продукції та були впевнені в її безпечності, ЄС вимагає від України здійснювати сертифікацію за європейськими правилами. Зокрема, аби всі сертифікаційні установи та лабораторії отримували дозвіл на проведення експертиз, випробувань чи вимірювань у одному національному органі — НАА. Вона, своєю чергою, підписує міжнародні зобов’язання та відповідає за те, щоб українські сертифікаційні органи не видавали «липових» сертифікатів.
Щоби ця система ефективно запрацювала, Євросоюз готовий виділити Україні 45 млн EUR, каже Ян Томбінський, голова представництва ЄС в Україні. «Ще не схвалено бюджету ЄС на наступний рік. Можливо, будуть іще додаткові кошти на інституційні проекти», — зазначив п. Томбінський.
Такі капіталовкладення не є марними, вважають експерти, адже тоді ЄС не доведеться «витрачатися» на повторну перевірку українських товарів і всі сертифікати, видані в Україні, будуть вважатися дійсними. «У нас акредитовано близько 300 лабораторій різного напрямку. Після підписання угоди їхні протоколи випробувань і сертифікати будуть автоматично визнаватися в країнах ЄС без додаткової повторної перевірки», — наголосив Володимир Рущак, голова НАА.

Лілія Гришко, DW

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply