Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 22, 2020

Що сховано за привілеями для Shell?

Автор:

|

Лютий 14, 2013

|

Рубрика:

Що сховано за привілеями для Shell?

Щедрі податкові привілеї для компанії Shell, що шукатиме сланцевий газ в Україні, породжують чимало запитань. Преференції для однієї фірми, зазначають критики, зовсім не означають покращення загального бізнес-клімату.

У недавно підписаному контракті на розробку Юзівського родовища сланцевого газу компанія Shell, судячи з усього, отримала безпрецедентні податкові пільги й казкові преференції для ведення бізнесу. Принаймні, такого висновку можна дійти, ознайомившись із проектом угоди, який оприлюднив на своєму персональному сайті Іван Марченко, депутат Харківської облради («Батьківщина»). Інвестору дозволено не платити податок за землю, рентну плату за видобутий газ, митний, екологічний податок, збір за спеціальне використання води, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування тощо. У проекті угоди також передбачено, що Україна платитиме компанії Shell пеню розміром 120 % облікової ставки Національного банку України за кожен день несвоєчасного повернення податку на додану вартість. Перевірку діяльності Shell здійснюватиме лише один держорган і не частіше, ніж раз на три роки, записано в проекті угоди. Також там передбачено, що тривалість перевірки не повинна перевищувати десять днів. При цьому на інвестора не поширюється дія будь-яких нормативних документів уряду України, органів місцевого самоврядування, якщо вони обмежують його права.

Пільги — це ще не покращення інвестиційного клімату
Сергій Осаволюк, керівник проекту «Інвестиційний клімат» Міжнародної фінансової корпорації (IFC) Світового банку (СБ), наголошує, що така вибірковість у наданні привілеїв негативно впливає на інвестиційний клімат у країні.
«Ми – проти таких преференцій. Якщо вони надаються вибірково, то це означає, що відсутні сприятливі умови для всіх», — зауважив п. Осаволюк. За його словами, пільги вбивають конкуренцію на ринку. Якщо преференції існують, то очевидно, що система співпраці з інвесторами – непрозора, каже представник IFC. І замість того, щоб уникати цього, українська влада ініціює ухвалення законів про індустріальні парки та пріоритетні сфери інвестування.
«Нема потреби надавати окремим чиновникам право визначати, які галузі є пріоритетними, а варто спрощувати умови ведення бізнесу для всіх», — упевнений п. Осаволюк. Посилаючись на дослідження СБ, експерт зауважив, що податкові пільги зовсім не призводять до збільшення інвестицій у країні.
Незалежний експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут не відкидає того, що на таких особливих привілеях наполягала саме компанія Shell. На його думку, таким чином інвестор прагне убезпечити проект від рейдерських захоплень і свавілля контролюючих органів. Українська влада, стверджує п. Нарбут, була змушена піти на казкові преференції для компанії Sell, оскільки інакше неможливо залучити великого інвестора у видобувну галузь. «Через неефективне державне управління Україна зараз бідна на власні інвестиційні ресурси», — констатує фахівець.

Загадкова компанія
Утім, існує й інша версія того, чому українська влада погодилася на значні преференції для компанії Shell. Якщо та таки знайде сланцевий газ у необхідних обсягах на Юзівській ділянці на території Харківської й Донецької області, то, згідно з проектом договору, оприлюдненого п. Варченком, частка української держави при розподілі продукції складе від 30 до 60 %. Від української сторони в проекті братиме участь недавно створена компанія «Надра Юзівська», 90 % якої належить «Надрам України», і партнер державної компанії — «СПК-ГеоСервіс».
Однак того, що це за загадкова компанія – «СПК-ГеоСервіс», чому вона потрапила в угоду із Shell і хто її власник, не зміг пояснити навіть Едуард Ставицький, міністр енергетики та вугільної промисловості України. Урядовець наголошує, що не його справа – з’ясовувати, хто власник цієї компанії. «Це – компанія, де працюють спеціалісти з геології, які вже понад п’ять років співпрацюють із провідними компаніями. Уся інформація є на офіційних сайтах міністерств і відомств», — сказав міністр.

А де ж прозорість?
Подібні схеми зі залученням маловідомих фірм — найлегший спосіб заховати інтерес влади в серйозній і, ймовірно, перспективній угоді з Shell, упевнений Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції. «Преференції для Shell — це плата за участь компанії «СПК-ГеоСервіс» у цьому проекті. Саме там закладені фінансові інтереси влади. Схема – дуже проста й корупційна», — наголошує п. Шабунін.
Пан Ставицький, однак, переконує, що угода з Shell проходила антикорупційну перевірку. «В угоді окремим пунктом вказана антикорупційна складова, і підписана вона за всіма міжнародними правилами», — зазначив міністр. Проте Віталій Шабунін його словам не вірить. «Якщо ви – такі білі та пухнасті, то назвіть, хто проводив ту антикорупційну перевірку й чітко вкажіть власників «СПК-ГеоСервіс», — просить голова правління Центру протидії корупції.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply