Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 21, 2020

Що дали Україні п’ять років членства в СОТ?

Автор:

|

Травень 30, 2013

|

Рубрика:

Що дали Україні п’ять років членства в СОТ?

Україна підбиває підсумки п’ятирічного членства у Світовій організації торгівлі (СОТ). Отримати очікувані вигоди від цього українській економіці не дозволили як економічна криза, так і зниження конкурентоспроможності вітчизняної продукції. За цей час перевагами більш ліберальної глобальної торгівлі скористалися тільки аграрії, які в кілька разів наростили експорт. Аутсайдерами виявилися металурги, котрі скоротили валютні надходження в країну.

Нагадаємо, що Україна вступила до Світової організації торгівлі (СОТ) 16 травня 2008-го — на початку світової економічної кризи, що істотно знизило очікуваний позитивний ефект. «Коли 2008 року з трибуни Верховної Ради я оприлюднив перспективи вступу, то базувався на даних попередніх років, і ці дані були дуже оптимістичні», — заявив Валерій П’ятницький, урядовий уповноважений із питань європейської інтеграції, під час слухань на тему «Україна-СОТ: переваги та виклики для національної економіки».
Разом із тим, він зазначив, що вступ у СОТ дав Україні змогу провести перемовини про асоціацію з Європейським Союзом, укласти договори про зону вільної торгівлі з Європейською асоціацією вільної торгівлі (включає Норвегію, Швейцарію, Ліхтенштейн і Ісландію) і Чорногорією. Поки що Україна ще веде аналогічні переговори з Канадою, Туреччиною та Сербією.
За 2008-2012 рр. обсяг експорту українських товарів зріс на 39,7 %, тоді як імпорту — на 39,5 %. Однак якщо зростання експорту вважається позитивним явищем, то збільшення імпорту сприймається багатьма негативно. Оскільки спочатку він перевищував експорт, його зростання призвело до дефіциту зовнішньої торгівлі — з 11,42 млрд до 15,85 млрд USD. «У першу чергу, зростаючий імпорт пов’язаний із підвищенням цін на зарубіжні енергоресурси, а до цієї проблеми СОТ не має жодного стосунку», — пояснює п. П’ятницький.
Із такою оцінкою погодилася Наталя Гавриленко, голова Комітету торгової політики та співпраці в рамках СОТ Міністерства аграрної політики України. «У секторі продуктів харчування ми бачимо тимчасові скачки обсягу імпорту, насамперед свинини, овочів, баштанних культур, іноді – цукру. Однак це зростання імпорту пов’язане з проблемами всередині країни та здебільшого має тимчасовий характер», — розповіла п. Гавриленко. Серед довготермінових проблем вона назвала лише зростаючий імпорт свинини. 2012 року в роздрібній торгівлі частка продажу вітчизняного м’яса й ковбасних виробів склала 96 %.
На думку чиновників, саме аграрний сектор отримав найбільше вигоди від членства в СОТ. За їхніми словами, цей сектор активніше залучає інвестиції в модернізацію. У підсумку за ці роки Україна перетворилася з імпортера на експортера м’яса птиці та кондитерської продукції, а обсяг аграрного експорту зріс у 2,5 разу. Сумарно ж за п’ять років експорт рослинної, тваринної продукції та готових продуктів харчування збільшився в 4,2 разу. За темпами за агросектором іде експорт продукції машинобудування (+80 %) і мінеральної продукції (+79 %).
Тим часом, найгірша динаміка зафіксована у сфері виробництва недорогоцінних металів і виробів із них, яка за п’ять років скоротила обсяг експорту на 9 %, або на 1,9 млрд USD. Безпосередньо обсяг експорту чорних металів упав на 8,4 %, або на 1,4 млрд USD.
Як одну з причин цього експерти вказують несприятливий інвестиційний клімат і зниження конкурентоспроможності українських компаній. Максим Купченко, віце-президент Української спілки промисловців і підприємців, зазначив, що «недоступність кредитних ресурсів не дозволяє бізнесу проводити модернізацію й, відповідно, повною мірою скористатися перевагами членства в СОТ».

Газовий ринок ЄС — під загрозою
Напередодні саміту Європейського Союзу (ЄС) із питань енергетики Жан-Франсуа Сіреллі, президент Асоціації «Єврогаз» звернувся до лідерів держав – членів Європейського Союзу із проханням негайно вжити заходів для відновлення залучення інвестицій у газовий сектор. Привід до такого заклику – доволі цікавий і несподіваний: європейський газовий сектор перебуває в жалюгідному стані й без стратегії стимулювання інвестицій енергопостачання може опинитися під загрозою.
Причинами такого становища в газовому секторі Європи є низький темп зростання попиту на електроенергію, енергетичний бум, пов’язаний із розвитком відновлювальної енергетики, сланцевого газу, а також конкуренція з боку електростанцій, що працюють на вугіллі. Такий стан справ у газовій сфері Європи може призвести до катастрофічних наслідків і загрожує розвитку зеленої енергетики.
Газ, частка якого в структурі споживання первинних енергоресурсів у ЄС складає 25 % і використовується для опалення, уже не є конкурентоспроможним у Європі через наплив дешевого вугілля зі США й низькі ціни на викиди CO2.
Фактично, на думку аналітиків, нетрадиційні джерела енергії поряд із традиційними, але архаїчними (мова йде про вугілля), почали «вбивати» європейський газовий ринок. Аґресивна цінова політика енергетичної компанії «Газпром» (Росія) починає давати несподівані для російської сторони результати: на тлі постійно зростаючих цін на природний газ обсяги продажу цього виду палива на ринку Європи катастрофічно скорочуються. Скидається на те, що «Газпром», перекривши кисень для зовнішніх ринків шляхом надмірного політичного й економічного диктату, убив інтерес цих ринків до російського газу. І, як наслідок, отримав повністю протилежний для себе результат. Країни Європи, погоджуючись на будівництво нових газогонів, нарощують у себе вдома альтернативні до газу потужності. Що й призводить до скорочення обсягів споживання російського газу.
Ситуація в Україні – дуже схожа на загальноєвропейську. Аґресивна, непоступлива позиція російського енергетичного монополіста призводить до не очікуваних для Москви протилежних результатів: Україна розвиває проекти з видобутку сланцевого газу; поступово запроваджує енергозберігаючі технології; будує порт для прийняття зрідженого газу; купує газ у країн – членів Євросоюзу, зокрема Німеччини та Польщі.
Група глобальної розвідки Geostrategy
http://geostrategy.ua/node/477

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply